21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Τριάρα κορυφής για Ολυμπιακό

24/1/2015 22:22
Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρήθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τον ΟΦΗ στην Κρήτη, έχοντας ως σκόρερ τους Τσόρι, Φορτούνη και Μήτρογλου.

Την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στην Κρήτη ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και διατήρησε το +2 από τον 2ο ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Σιόβα να αστοχεί σε κενή εστία, ενώ στο 14’ ο Λόρια είπε «όχι» σε σουτ του Αφελάι.Ο Τσόρι είχε δύο καλές ευκαιρίες με σουτ (15’, 21’) για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του και τελικώς το κατάφερε από την άσπρη βούλα στο 30’. Ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κάλαϊτζιτς και ο Αργεντινός το μετουσίωσε σε γκολ, «γράφοντας» 1-0 των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ «άγγιξε» το 1-1 στο 51’, με τον Σιόβα να διώχνει στη γραμμή το πλασέ του Τζορτζ και τέσσερα λεπτά μετά το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 9 λεπτά, καθώς ένα καπνογόνο έπεσε πίσω από την εστία του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να πάρουν φωτιά τα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ με τον Κάλαϊτζιτς στο 64’, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να πετύχει 2ο γκολ, με τον Φορτούνη να «γράφει» το 2-0 στο 74’, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Μερεμπιασβίλι και Τζορτζ είχαν δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά για μειώσουν το σκορ, όμως στο 88’ η ομάδα του Περέιρα πέτυχε και 3ο γκολ, με τον Μήτρογλου να διαμορφώνει από κοντά το τελικό 3-0, σκορ που φέρνει τους Πειραιώτες στο +2 από τον 2ο ΠΑΟΚ.