21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πήρε το ντέρμπι η Μπαρτσελόνα

11/1/2015 23:58
Με την τριάδα (Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες) να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο σερί ματς, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 την Ατλέτικο στο «Καμπ Νου» και μείωσε στο -1 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ρεάλ, που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στην Ατλέτικο πήρε στο «Καμπ Νου» η Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λουίς Ενρίκε να βρεθεί στο -1 από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα, η οποία είχε τον έλεγχο, δεν απειλήθηκε καθόλου από την Ατλέτικο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό με γκολ του Νεϊμάρ.Ο Βραζιλιάνος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 23’ για να διπλασιάσει το σκορ της ομάδας του, ωστόσο στο 35’ ο Σούαρες κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους «μπλαουγκράνα», σκοράροντας από κοντά μετά από ασίστ του Μέσι, ο οποίος όμως κατέβασε τη μπάλα με το χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο διαιτητής τα… θαλάσσωσε και στην επανάληψη, δίνοντας πέναλτι σε ανατροπή του Χέσους Γκάμεθ από τον Μέσι, ο οποίος όμως δεν άγγιξε τον αντίπαλο του. Ο Μάντζουκις δεν έχασε την ευκαιρία να βάλει την Ατλέτικο ξανά στο παιχνίδι, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 57’ για το 2-1 των «ροχιμπλάνκος».

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα δεν ήταν το ίδιο απειλητική στην επανάληψη, ωστόσο η Ατλέτικο δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Έτσι, στο 88’ ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη απομάκρυνση του Ραούλ Γκαρσία και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που έφερε την ομάδα του στο -1 απ' τη Ρεάλ (έχει παιχνίδι λιγότερο).

Στον αντίποδα, η Ατλέτικο έμεινε στο -4 από την κορυφή και πλέον ετοιμάζεται για το παιχνίδι Κυπέλλου με τη Ρεάλ στο «Μπερναμπέου».