21+

21+

Σέριε Α: Πήρε βαθμό στο Τορίνο η Ίντερ (video)

7/1/2015 01:16
Παρά τη διαφορά 18 βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες, η Ίντερ κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Γιουβέντους, με αποτέλεσμα η Ρόμα να πλησιάσει στο -1 από την κορυφή. Τέβες (5’) και Ικάρντι (64’) τα γκολ, ντεμπούτο ο Ποντόλσκι.

Δεν υπήρξε νικητής στο «Derby d'Italia», καθώς Γιουβέντους και Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Τορίνο, αποτέλεσμα που επέτρεψε στη Ρόμα να πλησιάσει στο -1 από την κορυφή της Σέριε Α.

Η Γιουβέντους ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Τέβες, σε φάση που ξεκίνησε από μαγική ενέργεια του Βιδάλ.Ο Χιλιανός άσος ανάγκασε σε δύο αποκρούσεις τον Χαντάνοβιτς σε σουτ που έκανε στο 28’ και στο 34’, ενώ στο 35’ ο Πογκμπά δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Σλοβένο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη, η Ίντερ ανέβασε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση στο 64’ με γκολ του Ικάρντι, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Γκουαρίν. Η Γιουβέντους είχε ευκαιρία για να απαντήσει στο 69’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίρλο, ωστόσο ο Χαντάνοβιτς δήλωσε ξανά «παρών».

Στη συνέχεια,, οι «νερατζούρι» πίεσαν και θα μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή στο 81’, με τον Ποντόλσκι (ντεμπούτο) να δίνει έτοιμο γκολ στον Ικάρντι, ωστόσο ο Αργεντινός δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Ο Ικάρντι έχασε ακόμα μια ευκαιρία στο 83’, ενώ δύο λεπτά μετά προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να βγάλει σε τετ-α-τετ τον Οσβάλντο, προκαλώντας τον εκνευρισμό του Ιταλού επιθετικού. Στο 87’ η Ίντερ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Κόβασιτς, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι, η Γιουβέντους έφτασε τους 40 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τη Ρόμα, ενώ η Ίντερ ανέβηκε στην 11η θέση με 22 βαθμούς, 8 λιγότερους από την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.