21+

21+

Κύπελλο Αγγλίας: Στους «32» με… υπογραφή Τζέραρντ

5/1/2015 23:48
Λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της αποχώρησης του απ' την Λίβερπουλ το καλοκαίρι, ο Στίβεν Τζέραρντ πέτυχε δύο γκολ κόντρα στη Γουίμπλεντον (2-1) οδηγώντας τους «κόκκινους» στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Ισοφάρισε προσωρινά για τους γηπεδούχους ο θηριώδης φορ, Ακινφέουα.

Με πρωταγωνιστή τον Στίβεν Τζέραρντ, η Λίβερπουλ κέρδισε με 2-1 τη Γουίμπλεντον (ομάδα 4ης κατηγορίας) στο Λονδίνο και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας, εκεί όπου οι «κόκκινοι» θα αντιμετωπίσουν την Μπόλτον.Ο αρχηγός των «κόκκινων», που πριν λίγες ημέρες ανακοίνωσε την αποχώρηση του από την ομάδα της καρδιάς του στο φινάλε της σεζόν, άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, όμως ο θηριώδης φορ Ακινφέουα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 36΄.

Ωστόσο ο Τζέραρντ «χτύπησε» ξανά στο 62’, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη Λίβερπουλ με μαεστρική εκτέλεση φάουλ.

Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά, με την Λίβερπουλ να εξασφαλίζει την πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου, εκεί όπου η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς θα αντιμετωπίσει την Μπόλτον στο «Άνφιλντ».

Στο άλλο παιχνίδι, Μπέρνλι και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Τερφ Μουρ» και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον επαναληπτικό του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Μετά από ένα πρώτο μέρος που θα ξεχαστεί γρήγορα, η Τότεναμ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ του Τσαντλί στο 65’. Ωστόσο ο Βόουκς ισοφάρισε σε 1-1 στο 73’, οδηγώντας το ζευγάρι σε επαναληπτικό.

Να σημειωθεί πως ο νικητής του ζευγαριού θα υποδεχθεί στην έδρα του την Λέστερ για τη φάση των «32».