21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Πεντάρα και κορυφή για Ολυμπιακό

20/12/2014 21:33
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2014 ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε με 5-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ ο Μπενίτες (65’, 73’) που είχε και δοκάρι στο φινάλε, από ένα οι Μανιάτης (11’), Τσόρι (63’ πεν.) και Μπουχαλάκης (78’).

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός κέρδισε με το εμφατικό 5-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη και πέρασε προσωρινά στην 1η θέση της Σούπερ Λιγκ.Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σουτ του Μίνγκα στο 2ο λεπτό το οποίο έδιωξε ο Ρομπέρτο και στο 11’ ο Μανιάτης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, «γράφοντας» το 1-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαζουάκου.

Η Καλλονή δεν πτοήθηκε και απείλησε δύο φορές με τον Λεοζίνιο (17’, 24’) για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα χωρίς όμως αποτέλεσμα και στο 40’ η ομάδα του Μίτσελ έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Μήτρογλου να αστοχεί από κοντά με κεφαλιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και «καθάρισαν» τη νίκη μέσα σε δύο λεπτά, καθώς στο 63’ ο Τσόρι ευστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι (χέρι του Πιπίνη), ενώ στο 65’ ο Μπενίτες με ωραία ενέργεια και σουτ «έγραψε» το 3-0.

Ο Παραγουανός πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 73’ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και στο 78’ ο Μπουχαλάκης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την Καλλονή η οποία μέχρι σήμερα δεν είχε δεχτεί ούτε γκολ στη Μυτιλήνη ενώ ο Ερικ Αμπιντάλ γνώρισε την αποθέωση από όλο το γήπεδο στο τελευταίο παιχνίδι της ποδοσφαιρικής του καριέρας.