21+

21+

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό με τεσσάρα η Ρεάλ (video)

16/12/2014 23:27
Την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων εξασφάλισε η Ρεάλ, η οποία διέλυσε με 4-0 την Κρουζ Αζούλ και το Σάββατο (20/12) θα διεκδικήσει το τρόπαιο με τον νικητή του ζευγαριού Σαν Λορέντζο – Όκλαντ Σίτι. Ράμος (15’), Μπενζεμά (36’), Μπέιλ (50’) και Ίσκο (72’) τα γκολ, έπιασε πέναλτι ο Κασίγιας.

Την 21η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πήρε η Ρεάλ, η οποία κέρδισε με το εμφατικό 4-0 την πρωταθλήτρια Βόρειας & Κεντρικής Αμερικής, Κρουζ Αζούλ και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που θα γίνει το Σάββατο στο Μαρακές του Μαρόκου.Η «βασίλισσα» απείλησε από το 3ο λεπτό με σουτ του Ρονάλντο που απόκρουσε ο Κορόνα, ωστόσο στο 15’ μετά από λάθος έξοδο του Μεξικανού γκολκίπερ σε φάουλ του Κρόος, ο Ράμος άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά.

Στο 24’ οι μεξικανοί θα μπορούσαν να μείνουν με δέκα παίκτες καθώς ο Μπερναρντέγιο χτύπησε εκτός φάσης στο κεφάλι του Μπέιλ, όμως η Ρεάλ δεν χρειάστηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα για να κυριαρχήσει στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ στο 36΄ με τον Μπενζεμά.

Τέσσερα λεπτά μετά η Κρουζ Αζούλ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Ράμος στον Παβόνε, όμως ο Κασίγιας απόκρουσε την εκτέλεση του Τοράδο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρεάλ «κλείδωσε» τη νίκη, με τον Μπέιλ να «γράφει» στο 50’ το 3-0 μετά από σέντρα του Ρονάλντο, ενώ στο 66’ η Κρουζ Αζούλ «άγγιξε» το γκολ, έχοντας δοκάρι με τον Μπαρέρα.

Στο 72’ ο Ίσκο έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ με σουτ από την περιοχή και στο 84’ ο Βαράν ισοφάρισε τα δοκάρια, με το τελικό 4-0 να μένει μέχρι το φινάλε.

Ή κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες, Σαν Λορέντζο ή η πρωταθλήτρια Ωκεανίας Όκλαντ Σίτι θα είναι η αντίπαλος της Ρεάλ στον τελικό, εκεί όπου η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου για 4η φορά στην ιστορία της (έχει τρία Διηπειρωτικά).