21+

21+

Σέριε Α: Λύτρωση με Πίρλο στο 90+3’ (video)

30/11/2014 20:58
Με τρομερό γκολ του Πίρλο στο 90+3’ η Γιουβέντους κέρδισε με 2-1 την Τορίνο στο γειτονικό ντέρμπι και ξέφυγε προσωρινά με 6 βαθμούς από τη Ρόμα.

Όλα έδειχναν πως το νικηφόρο εντός έδρας σερί της Γιουβέντους θα «έσπαγε» απέναντι στη γειτόνισσα Τορίνο, ωστόσο ο Αντρέα Πίρλο με σουτάρα στο 90+3’ «έγραψε» το 2-1 υπέρ της «Γηραιάς Κυρίας» στο «Ντέρμπι ντέλα Μόλε», επιτρέποντας στην ομάδα του να ξεφύγει προσωρινά με +6 από τη δεύτερη Ρόμα.

Οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Αρτούρο Βιδάλ στο 15ο λεπτό, ωστόσο στο 22’ η Τορίνο απάντησε με όμορφο γκολ του Μπρούνο Πέρεζ, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει το πρώτο τέρμα της ομάδας κόντρα στους γείτονες μετά από 12 χρόνια!Η ομάδα του Αλέγκρι είχε την υπεροχή ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία της Τορίνο, που «άγγιξε» την ανατροπή με προβολή του Κουαλιαρέλα, ο οποίος δεν μπόρεσε να «πληγώσει» την πρώην ομάδα του.

Τα πράγματα έδειχναν να… στραβώνουν για τη Γιούβε όταν στο 78’ ο Λιχτστάινερ αντίκρισε την δεύτερη κάρτα, όμως στις καθυστερήσεις ο Πίρλο με τρομερό σουτ χάρισε τους τρεις βαθμούς στους πρωταθλητές, που πήραν την 25η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους.