21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Σοκ στο 88’ για Λίβερπουλ, 5x5 η Ρεάλ (videos)

27/11/2014 00:12
Σοκ στο 88’ για τη Λίβερπουλ, η οποία ισοφαρίστηκε σε 2-2 από την Λουντογκόρετς στην Βουλγαρία και θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Βασιλεία για να προκριθεί στους «16». Νίκη στην Ελβετία για την Ρεάλ (1-0), η οποία ισοφάρισε το ρεκόρ της με 15 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες σε Αγγλία και Ευρώπη η Λίβερπουλ, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Λουντογκόρετς και χρειάζεται μόνο νίκη κόντρα στη Βασιλεία την τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί στους «16».Μετά από ασταθής απόκρουση του Μινιολέ, ο Άμπαλο άνοιξε το σκορ για τους Βούλγαρους μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η Λίβερπουλ κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ του γρήγορου γκολ και να απαντήσει στο 8’ με τέρμα του Λάμπερτ.

Οι «κόκκινοι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 37’με τέρμα του Χέντερσον, όμως δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Τέρτζιεβ ισοφάρισε για το τελικό 2-2, σκορ που φέρνει Λουντογκόρετς και Λίβερπουλ στην 3η θέση με 4 βαθμούς, με τους Άγγλους όμως να υπερτερούν στην ισοβαθμία.

5x5 η Ρεάλ

Από την άλλη, την 5η νίκη της σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Ρεάλ, η οποία με γκολ του Ρονάλντο (35’) έφυγε με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Βασιλείας, που χρειάζεται έστω την ισοπαλία στο «Άνφιλντ» την τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί στους «16».

Το μοναδικό γκολ της βραδιάς πέτυχε στο 35’ ο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο σταρ να φτάνει τα 71 τέρματα πιάνοντας τον Ραούλ στη δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Βασιλεία δημιούργησε ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με την ομάδα του Αντσελότι να σημειώνει την 15η νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που έχουν πετύχει το παρελθόν οι ομάδες των Μιγκέλ Μουνιόθ (τη σεζόν 1960/61) και Ζοσέ Μουρίνιο (2011/12).