21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Ξέφυγε με Κλάους ο ΠΑΟΚ

2/11/2014 17:02
Με δύο γκολ των Αθανασιάση (42’, 90+6’) ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και ξέφυγε με 5 βαθμούς στην κορυφή από τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη χθεσινή ισοπαλία του Ολυμπιακού στην Τρίπολη, καθώς με δύο γκολ του Αθανασιάδη, ο «δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε με 2-0 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και ξέφυγε με +5 στην κορυφή.

Η ομάδα του Αναστασιάδη δεν έκλεψε τις εντυπώσεις με την απόδοση της, ωστόσο ήταν ουσιαστική καθώς κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ με τον Έλληνα επιθετικό (42’, 90+6’) και να αποδράσει με το διπλό από την Κρήτη.Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε προβλήματα ανάπτυξης στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για να απειλήσει με σουτ του Κάτσε που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 34’ ο Μακ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, με τον Τσέρνι να του λέει «όχι», όμως δεν κατάφερε να πράξει ανάλογα στο 42’, με τον Αθανασιάδη να μην αστοχεί από κοντά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και είχε δύο καλές στιγμές με τους Γιουσούφ (57’) και Κοζορώνη (60’) για το 1-1. Ο ΠΑΟΚ είχε κλειστεί στα καρέ του, με τους γηπεδούχους να είχαν νέα ευκαιρία στο 76’ με σουτ του Χαλκιαδάκη από πλεονεκτική θέση που όμως δεν βρήκε στόχο.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» άντεξε την πίεση και στις καθυστερήσεις κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ, με τον Αθανασιάδη να διαμορφώνει το τελικό 2-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη της ομάδας του.