Μουντιάλ 2014: Νέα «σφαλιάρα» για Βραζιλία, 3η θέση για Ολλανδία

Μουντιάλ 2014: Νέα «σφαλιάρα» για Βραζιλία, 3η θέση για Ολλανδία



Η Βραζιλία, λίγες ημέρες μετά την ντροπιαστική ήττα με 7-1 από τη Γερμανία, δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την 3η θέση, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία η οποία αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι από το Μουντιάλ. Φαν Πέρσι (3’ πεν.), Μπλίντ (16’) και Βαϊνάλντουμ (90+1’) τα γκολ.

Νέα «σφαλιάρα» για τη Βραζιλία, καθώς οι διοργανωτές ηττήθηκαν με 3-0 από την Ολλανδία στο μικρό τελικό, με τους «οράνιε» να καταλαμβάνουν την 3η θέση στο τελευταίο παιχνίδι του Λουίς Φαν Χαάλ στον πάγκο της ομάδας.

Η Βραζιλία ξεκίνησε μουδιασμένα και μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από πέναλτι του Φαν Πέρσι, με τον διαιτητή να τα κάνει… μούσκεμα, καθώς αντί να δώσει φάουλ και κόκκινη στον Τιάγκο Σίλβα (για μαρκάρισμα στον Ρόμπεν εκτός περιοχής), έδωσε κίτρινη και πέναλτι για τους φιλοξενούμενους!

Η Βραζιλία δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 16’ δέχτηκε δεύτερο γκολ από τον Μπλίντ ο οποίος ανενόχλητος στη μικρή περιοχή «έγραψε» το 2-0, με τους γηπεδούχους να ήταν απογοητευτικοί καθώς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σκολάρι μπήκε πιο δυνατά και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Όσκαρ (65’), ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Βαϊνάλντουμ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους Ολλανδούς, με τον κόσμο στις εξέδρες να αποδοκιμάζει έντονα την απογοητευτική Βραζιλία.

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μάξουελ, Μαϊκόν, Παουλίνιο (57’ Ερνάνες), Ραμίρες (72’ Χουλκ), Λουίς Γκουστάβο (46’ Φερναντίνιο), Όσκαρ, Γουίλιαν, Tζο

Ολλανδία: Σίλεσεν (92’ Βορμ), Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ (70’ Γιάνματ), Κάουτ, Κλάσι (90’ Φέλτμαν), Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Φαν Πέρσι, Ρόμπεν



Ομάδες που αφορά: ΒΡΑΖΙΛΙΑ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 13/07/2014 02:04
klase gia ton neymar to poustraki paxare

στις 13/07/2014 02:05
klapse «

στις 13/07/2014 02:07
kalos diaithths .. kai o sxoliasths eipe se mia fash

- ee dakse einai ligo oriaka brosta apo ton amuntiko den peirazei..

etsi kai sunaivene auto sthn Ellada 9a eixe trela9ei.. telws pantwn h brazilia edeikse oti mono me thn croatia kai to cameroon borei na pairnei nikes

στις 13/07/2014 02:07
paxare ekanes pipa sto messi na ne etoimos aurio ???

στις 13/07/2014 02:08
ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΩΣ ΕΔΩ Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ....Η ΧΙΛΗ ΚΑΙ Η ΚΟΛΟΜΒΙΑ ΗΤΑΝ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ ΤΩΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΩΝ.3Η ΘΕΣΗ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΜΕ 3ΑΡΑ...ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΟΡ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 0-5 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ....

στις 13/07/2014 06:58
paxare ekanes pipa sto messi na ne etoimos aurio ???

στις 13/07/2014 06:59
Pese autoktwna poustraki paxare

στις 13/07/2014 08:07
δεν ειναι τραγωδια....απο το 0 δεν περιμενεις ποτε να γινει 1--η βραζιλια το ηξερε και ο παγκος μοιραζε δωρακια στους προπονητες σε μπλε σκουρο σακκουλακι-οσοι ειναι ακομους νοσταλγοι των βιρτουωζων παλιων βραζιλιανων μπορουν να βλεπουν τα ζογκλερικα τους στο youtube και να κλαινε γιατι ποτε δεν θα τα ξαναδουν.....μπορουν επισης να τους μιμηθουν στο σαλονι του σπιτιου τους....οσοι ειναι οπαδοι της ψυχρης λογικης και του ποδοσφαιρου που παιζεται στις μερες μας ας ανοιξουν την tv στης 11 να δουν τι ερπυστριες θα βαλουν αποψε τα Παντσερ για να λιωσουν οτι βρουν στο διαβα τους.....καλα κρασια βραζιλιανοι και πληρωστε και κανενα χρεος....ελληνες γινατε

στις 13/07/2014 09:27
Ενταξει λογικο ειταν

στις 13/07/2014 12:45
Arxidia omada gamw ti manaaaaaaaaa sas

στις 13/07/2014 17:17
μπραβο ρε ολλαωδια ομαδαρα μου!

στις 13/07/2014 17:18
ολλανδια

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.