Πρέμιερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι με γκολάρα η Άρσεναλ

16/3/2014 23:21
Ένας «κεραυνός» του Ροσίτσκι στο 2ο λεπτό ήταν αρκετός προκειμένου η Άρσεναλ να κερδίσει με 1-0 την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και να πιάσει τη Λίβερπουλ στην δεύτερη θέση με 62 βαθμούς, την ώρα που η Τότεναμ μόνο με θαύμα θα τερματίσει στην πρώτη τετράδα.

Κόκκινο «βάφτηκε» το ντέρμπι του Β. Λονδίνου, καθώς η Άρσεναλ πήρε τη νίκη με 1-0 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και μείωσε στο -4 την διαφορά της από την κορυφή, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Μέτριο παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, καθώς το τελικό σκορ κρίθηκε στο 2ο λεπτό όταν ο Ροσίτσκι με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς, πετυχαίνοντας το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες.

Η Τότεναμ στη συνέχεια δεν κατάφερε να αντιδράσει, έχοντας μόνο δύο καλές στιγμές με τον Αντεμπαγιόρ στο τέλος του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα και να μείνει 7 βαθμούς πίσω από την 4η Μάντσεστερ Σίτι που έχει και τρία παιχνίδια λιγότερα!