Κύπελλο Ελλάδας: Με το ένα πόδι στον τελικό ο ΠΑΟΚ

3/4/2019 21:07
Με δύο γκολ του Μάτος (17’, 90+6’) ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Οφσάιντ το πρώτο τέρμα του Βραζιλιάνου, γκολάρα το δεύτερο!

Με το ένα πόδι στο τελικό του Κυπέλλου για 3η σερί χρονιά βρίσκεται ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έβγαλε μάτια με την απόδοση του ωστόσο κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης. Το πάλεψαν οι Αρκάδες με την εμφάνιση τους στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν εκτός έδρας γκολ και πλέον έχουν πολύ δύσκολο έργο στη ρεβάνς της Τρίπολης

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο αλλά οι παίκτες του Παράσχου είχαν κλείσει καλά τους χώρους προς την περιοχή τους και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να φανούν απειλητικοί. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν εν τέλει να προηγηθούν στο 17’ όμως το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει ως οφσάιντ. Ο Ίνγκασον έκανε το γέμισμα, ο Ζαμπά με κεφαλιά βρήκε τον αμαρκάριστο Μάτος και εκείνος –όντας εκτεθειμένος- με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο «Δικέφαλος» συνέχισε να έχει φλύαρη υπεροχή απέναντι σε έναν παθητικό Αστέρα, που δεν είχε τελική στο πρώτο 45λεπτο του παιχνιδιού. Η εικόνα των Αρκάδων άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πήρε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 2-0 στο 77’ στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Αρχικά ο Αθανασιάδης σταμάτησε γύρισμα του Άκπομ πριν η μπάλα φτάσει στον Ελ Καντουρί και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Βιεϊρίνια δε βρήκε στόχο.

Ο Αστέρας συνέχισε να προσπαθεί για να πετύχει εκτός έδρας γκολ και λίγο έλειψε να το πετύχει με τρομερό τακουνάκι του Ιγκλέσιας στο 89’, όμως ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο άσος των Αρκάδων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο 90+6’ ο Μάτος «καθάρισε» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση, διαμορφώνοντας με τρομερό σουτ το τελικό 2-0. Ένα γκολ-ζωγραφιά από τον Βραζιλιάνο που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ εν όψει της ρεβάνς στην Τρίπολη