Τσαμπιονς Λιγκ: Την αποκαθήλωσε!

Τσαμπιονς Λιγκ: Την αποκαθήλωσε!



Με δύο γκολ του Γκριεζμάν (36’, 88’ πεν.), η Ατλέτικο κέρδισε με 2-0 την Μπαρτσελόνα στο «Βιθέντε Καλντερόν» και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφήνοντας εκτός συνέχειας την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Δεν δόθηκε πέναλτι στο 90' στους Καταλανούς

Η Ατλέτικο νίκησε με 2-0 την Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη και την απέκλεισε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 2η φορά τα 3 τελευταία χρόνια.

Και τα δύο γκολ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέτυχε ο Γκριεζμάν (36’, 88’ πεν.) ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου αγώνα. Οι «ροχιμπλάνκος» πήγαν το παιχνίδι εκεί που το ήθελαν και θα μπορούσαν να πάρουν νωρίτερα προβάδισμα δύο τερμάτων, έχοντας δοκάρι με τον Φερνάντες (53’).

Απογοητευτική εμφάνιση από την Μπαρτσελόνα, η οποία απείλησε ελάχιστες φορές με αξιώσεις την εστία της Ατλέτικο, αν και στο φινάλε δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι σε χέρι του Γκάμπι.

Το ματς:


Η Ατλέτικο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά το γκολ που θα της έδινε σκορ πρόκρισης. Μόλις στο 3’ ο Γκάμπι αστόχησε με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 7’ η κεφαλιά του Γκριεζμάν κατέληξε στα χέρια του Τερ Στέγκεν.

Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισορροπήσει, όμως δεν απείλησε σε κανένα σημείο την εστία της Ατλέτικο. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς αξιόλογες φάσεις, ώσπου στο 36’ η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από σέντρα του Σαούλ, ο Γκριεζμάν βρέθηκε αφύλακτος και με κεφαλιά στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην γωνία του Τερ Στέγκεν για το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα ήταν πλέον αυτή που έψαχνε γκολ για να προκριθεί και η πρώτη της αξιοσημείωτη στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 42’ με ένα μακρινό σουτ του Νεϊμάρ, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Όμπλακ.

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν στα χέρια τους σκορ πρόκρισης και στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν αυτοί που έψαχναν για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 47’ ο Πικέ έκοψε σωτήρια τον Γκριεζμάν και στο 53’ η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Φερνάντες βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα αναγκάστηκε να γίνει πιο επιθετική, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα της Ατλέτικο. Στο 66’ και στο 69’ ο Όμπλακ μπλόκαρε τις προσπάθειες του Σουάρες, ενώ στο 75’ ο Ουρουγουανός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ και οι αμυντικοί πρόλαβαν να απομακρύνουν.

Στο 84’ ο Σουάρες είχε ακόμα ένα σουτ στον στόχο, όμως δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Όμπλακ. Ένα λεπτό μετά, η Ατλέτικο βγήκε στην κόντρα και κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ινιέστα στην περιοχή. Ο Γκριεζμάν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, παρότι ο Τερ Στέγκεν μάντεψε σωστά.

Οι «μπλαουγκράνα» χρειάζονταν πλέον γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση και στο 90+1’ έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Ινιέστα –που στη φάση του πέναλτι γλίτωσε την κόκκινη- βρέθηκε έξω από την περιοχή της Ατλέτικο και το σουτ του σταμάτησε στο χέρι του Γκάμπι. Ο Ριτσόλι σφύριξε την παράβαση, αλλά δεν είδε ότι το χέρι ήταν εντός περιοχής, με αποτέλεσμα να δώσει φάουλ αντί για πέναλτι! Η εκτέλεση του Μέσι ήταν άστοχη και η Ατλέτικο προκρίθηκε στα ημιτελικά!



Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

42 σχόλια:

στις 13/04/2016 23:47
Ατλετικοοοοοοοοο

στις 13/04/2016 23:47
Τι έγινε stasoumugdala

στις 13/04/2016 23:48
γαμω ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ...ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑ...ΤΑ ΛΕΓΑ ΕΓΩ....ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΝ ΠΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΙΣΠΑΝΙΑ....

στις 13/04/2016 23:48
ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 13/04/2016 23:48
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΜΕΣΣΙ? ΠΟΥ Ο ΣΟΥΑΡΕΖ? ΠΟΥ Ο ΝΕΙΜΑΡ?

στις 13/04/2016 23:48
Κανονικα δυο κοκκινες επρεπε Ινιεστα-Σουαρεζ.

στις 13/04/2016 23:49
ΑΛΛΑ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ 11 . ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ 10 ΜΠΟΡΕΙ

στις 13/04/2016 23:49
Γκριζμαν τον λενε τον μπαμπα σας,παλι καλα που ο κοντος εκτελεσε 2 φαουλ και τον ειδαμε και αυτον

στις 13/04/2016 23:49
Όπως πρόπερσι έτσι και φέτος

στις 13/04/2016 23:49
ΠΟΥΤΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΛΑΝΟΥ-ΓΑΥΡΟΥ ΜΑΝΑ

στις 13/04/2016 23:50
ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΤΣ Ο ΜΕΣΣΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΑΦΑΝΤΟΣ...

5 ΑΓΩΝΕΣ ΣΕΡΙ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΜΕΣΣΙ.. ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΜΠΕΛΑΛΕΕ

ΜΠΕΕΕ

στις 13/04/2016 23:53
Εγώ τα λεγα την Τετάρτη νέα φάπα η barca

στις 13/04/2016 23:57
Fapa xapla h Barcelona etsi opws paizei oute protathlima tha parei

στις 14/04/2016 00:01
Κρίμα βρε!!! Ήταν ομάδα που έπαιζε ωραίο ποδόσφαιρο, με τις εξαιρετική τριάδα μπροστά, ακολούθησαν 2 ήττες από Ρεάλ και Σοσιεδάδ και κάπου άρχισε να διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος!

Η μόνη ομάδα που της αδικεί το αποτέλεσμα!

στις 14/04/2016 00:02
poutanas gios o diaitis dn edwse katharo penalty..ena bravo stin atlentico tis aksize i prokrisi me 30% katoxi me stin edra tis sto katamesto stadio..bravo k ston suarez pou dn dagkwse kanenan apopse

[+]  kamariza στις 14/04/2016 00:04

στις 14/04/2016 00:04
Μπραβο τους αλλα ο,τι κι αν γινει εγω δε θα τη συμπαθω την ατλετικο. Δεν ξερω γιατι αλλα ποτε μου δεν τη γουσταρα.

στις 14/04/2016 00:07
me mia lexi poutsaraaaaa....twra pante mazi me ton kontopoutano ston kanape na trote lays k na vlepete to thirio ton ronaldo xaaxxaaxxaax simera gelasa poli xaxxax ampali

στις 14/04/2016 00:15
8irio o ronaldo??? pou zeis re ??? me ton eleusina ole pou evale 3 goal , kolofardi pou perase i real alla anyway gia ton agwna , ti n pei kanies mono o suarez epeze mesi-neymar ta balakia tous , etsi opos pane i real i atletico 8 parei k to pwta8lima GELANE K oi katsikes beeeeeee

στις 14/04/2016 00:17
Απο τοτε που ανελαβε ο σιμεονε εχει γινει μεγαλη ομαδα για μενα απο τους καλυτερους προπονητες ματαδιδει στους παικτες τσαγανο κ ομαδικοτητα.τον ντ.κοστα αυτος τον ανεστησε οπως του βγηκε κ ο γκριεζμαν κ με μικροτερο μπατζετ.

στις 14/04/2016 00:18
Στο ποδοσφαιρο καλη η φαντασια..η τεχνικη..τα τακουνακια.. αυτα χαζευουμε και γιαυτο αγαπαμε την μπαρτσα.. αλλα ποδοσφαιρο υπαρχει και η (αμυντικη) τακτικη.. το παθος.. μπραβο στην πιο αρχιδατη και ψυχωμενη ομαδα της ευρωπης...παναξια περασε.. και παλι μπραβο..

στις 14/04/2016 00:24
Καμαριζα μαθε ελληνικα κολογαυρε

στις 14/04/2016 00:28
Μην κανεις παρατηρησεις εσυ τασουλη.. πεσε για υπνο.. δεν θα ξυπνας παλι αυριο και θα παρεις απουσιες..πλησιαζουν και οι πανελληνιες θα πατωσεις που θα πατωσεις επειδη εισαι γκαζμας, αντι να διαβζεις παιζεις το μουνακι σου στο agones..

στις 14/04/2016 00:43
Ωραιο επιπεδο εχεις. Και διπλασια ευφυια παλι μειον θα σου.

στις 14/04/2016 00:43
Σουν.

στις 14/04/2016 01:18
Skaste mhn sas gamisw ola mazi

στις 14/04/2016 01:46
Αμπέρ αλερτ

στις 14/04/2016 01:48
Το αστείο είναι να χάσει και το πρωτάθλημα η barca

στις 14/04/2016 02:06
2kefale asteia kala ton taso einai kathisterimeno den asxoloume kan ennoeite, tepsa esu pes mou me apekleises mpravo sou to penalty dothike? oxi adikithika ekei tha pigene paratasi kai meta ekei tha vlepame ti tha ginotan egw to eipa pai3ame xalia messi neymar den pai3ane kan mono iniesta suarez kai mpravo sas perasate alla prwta pare kati opws to c.l kai meta mila mou giati protathlima kai kupello einai dika mou ok? moko twra..kai des to penalty pou den dothike malakizmeno vgalane glwssa kai ta asxeta tis atlentiko pou den 3erane poio prin ti tha pei champions leauge vlakamades!

στις 14/04/2016 02:36
«Ο Ινιέστα –που στη φάση του πέναλτι γλίτωσε την κόκκινη- βρέθηκε έξω από την περιοχή της Ατλέτικο και το σουτ του σταμάτησε στο χέρι του Γκάμπι»

Αυτό το λέει πάνω στο άρθρο διαβασετο.Αν είχε αποβληθεί ο Ινιεστα δε θα γινόταν αυτή η φάση όσο αδικήθηκε η Barcelona αδικήθηκε και η Atletico

στις 14/04/2016 05:36
dikeoi prokrisi gia tin atletiko pou an den tin petsokoban sto proigumeno match 8a itan akoma pio eukolo to ergo tis..ke pali sinxaritiria gia tin dikeoi prokrisi sta imitelika!!

στις 14/04/2016 07:02
Το πεναλτυ που δε δοθηκε δεν ειναι δικαιολογια για μια ομαδα της κλασης της μπαρτσας ας επεζαν μπαλα για να προκριθουν. Συγχαρητηρεια στην ομαδα του Σιμεονε που επεξε με παθος και περασε στα ημιτελικα και απεδειξε οτι στο ποδοσφαιρο ολα γινονται. Μπραβο στην Ατλετικο.

στις 14/04/2016 07:21
Abelale

στις 14/04/2016 11:00
"Περισσοτερο στενοχωρηθηκα που δεν δειξαμε παθος, παρα στον αποκλεισμο μας!" ΝΑ ΜΑΣ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ .ΤΕΛΟΣ.

Λοιπον, απο'σο βλεπω οι Μαδριλενοι χαρηκαν που αποκλειστηκαμε και το βλεπω ακρως φυσιολογικο.Ωστοσο τα σπιρτα δεν εχουν καταλαβει οτι η BARCA διεκδικει ενα πρωταθλημα και εχει ενα τελικο κυπελου!Απο την αλλη η Ρεαλ εχει ενα champions league που της εμεινε και αυτο δυκολα!

Με λιγα λογια στραβαδια εγω ο πονεμενος "ουεφαλονιστας" θα ειμαι στην καναπεδαρα μου χαλαρος με πατατακια ,σοδα ή ποπ κορν βλεπωντας την ρεαλ να προκρινεται στον τελικο με αντιπαλο την Μπαγερν και να τρωει την πουτσα μετα την αλλη και να φωναζω το νεο τους τραγουδι ¨ΑΤΙΤΛΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ 'ΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΘΙΣΤΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ!

Υ.Γ Μεχρι τοτε θα τα ξαναπουμε ωστοσο θελω τα ντισλαικ σας να πεφτουν βροοχη !

στις 14/04/2016 15:12
re genious nomizeis 9a perasei i real teliko ?? kala plaka m kaneis?? mono lew MONO ama tuxei me city to vlepw allios apokleietai :)

στις 14/04/2016 15:22
Ατλετικο ομαδαρα !

στις 14/04/2016 15:24
Λοιπον αφηστε το πεναλτυ γιατι και εσεις στο πρωτο ματς κερδισατε με σφυριγματα και απο οτι ακουσα επρεπε να περνατε καμια κοκκινη.επισης ανυπαρκτοι σε ολο το ματς!οποτε μην μιλατε! Για να μην θυμιθω τοτε με την τσελσι το 2010 την τραγικη εκεινη διαιτησια

στις 14/04/2016 15:26
Ειναι απο τις λιγες φορες που συμφωνω μς τον 2κεφαλο και τον τασο

στις 14/04/2016 18:28
to paixidi to eida apo to 70 kai meta.ena pragma tha pw. tragika diaitika lathoi. kokkini katharh se iniesta sto xeri p ekane kai penaldi p edwse faoul gia barcaa.did twra milame gia chl pou krinetai mia thesh gia tous 4.apla tragiko

στις 14/04/2016 19:25
το χερακι που εδωσε φαουλ αντι για πεναλντι δεν βλεπω να το σχολιαζετε ολοι εσεις οι αντικειμενικοι ..γαργαρα ε..; ε αντε και γαμησου τασο

στις 14/04/2016 20:13
μεγαλος σιμεονε η ατλετικο επαιξε εξυπνα γιαυτο και περασε genius σταματα να κλες αγορι ετσι ειναι στο ποδοσφαιρο δεν γινεται παντα να κερδιζει η ομαδα μας το ατιτλοι δεν θα σχολιασω γιατι η λα λιγκα ειναι ακομα ανοιχτη ακομα δεν εχει τελειωσει τιποτα αμα φερεις αλλη μια ηττα σε εφτασε η ατλετικο το μονο σιγουρο που εχεις ειναι το κυπελλο...

στις 14/04/2016 22:23
Τασουλη και λουκαρντισο καλα τα χωνετε του μαλακα του στασου μυγδαλα....πουτσα..σας γαμησε η ατλετικο δικαιοτατα ουτε πεναλντι ουτε τπτ..μονο ΠΟΥΤΣΑ ΑΧΑΧΧ ΖΗΤΩ ΡΕΑΛ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.