Σούπερ Λιγκ: Ονειρική επιστροφή για Ηρακλή!

Σούπερ Λιγκ: Ονειρική επιστροφή για Ηρακλή!

Αφορά τον αγώνα ΗΡΑΚΛΗΣ 1908 - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ


Με νίκη συνδύασε την επιστροφή του στην Σούπερ Λιγκ ο Ηρακλής! Με γκολ του Περόνε (7’), ο «Γηραίος» κέρδισε με 1-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Νίκη και για Αστέρα, 2-0 τον Πανθρακικό στη Κομοτηνή.

Ο Ηρακλής επέστρεψε στην Σούπερ Λιγκ μετά από τέσσερα χρόνια και δεν άργησε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη. Ο «Γηραιός» πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε με 1-0 την Καλλονή στην Μυτιλήνη, στο ένα από τα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία του νέου πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό με γκολ του Περόνε. Τσιλιανίδης Ρομάνο και Περόνε συνεργάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος με όμορφο σουτ, άνοιξε το σκορ, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του.

Ο Αργεντινός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 10’ και στο 12’ -μετά από πάσες του εξαιρετικού Τσιλιανίδη- για ένα δεύτερο γκολ, ενώ στο 29’ έκανε το γύρισμα για τον Κυριακίδη, αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά. Πολύ μέτρια στο πρώτο μέρος η Καλλονή, η οποία όμως θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 40’ αν ο Μανούτσο ευστοχούσε με σουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο μέρος η Καλλονή είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα του Ηρακλή. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες μέχρι το διάστημα 72’-79’, όπου το ματς… πήρε φωτιά. Μετά από λάθος του κακού Κεϊτά στο 72’, ο Κυριακίδης βρέθηκε φάτσα με το τέρμα αλλά αστόχησε, ενώ στο 77΄ο Μπουρούς δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή, έπειτα από κόρνερ της Καλλονής.

Ένα λεπτό μετά, Αναστασιάδης και Αντζέλο δεν κατάφεραν να σκοράρουν από κοντά και στο 79’ ο Ηρακλής έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της Καλλονής και στην εξέλιξη της φάσης, ο Κυριακίδης αστόχησε από κοντά. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ηρακλής πήρε την πρώτη του νίκη, επιστρέφοντας δυναμικά στην πρώτη κατηγορία.

Με το δεξί ο Αστέρας


Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε με 2-0 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Σούπερ Λιγκ.

Οι Αρκάδες ήταν ποιοτικότεροι και πήραν τη νίκη με γκολ των Μπερτόλιο (25') και Γιάννου (63'). Ο πρώτος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77’ επειδή εκτέλεσε το φάουλ χωρίς να σφυρίξει ο διαιτητής.

Ο Πανθρακικός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 7’ με τον Ίγκορ, ωστόσο δεν δημιούργησε άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με σουτ του Χασομέρη (71’) και κεφαλιά του Τζανή (85’), ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα ώστε να επιστρέψουν στο ματς.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΗΡΑΚΛΗΣ 1908 - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.853.003.902.301.401.141.251.7
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
2.501.804.702.001.50
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.451.574.2030.00

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 22/08/2015 21:41
Μπράβο στο σύμμαχο του ΠΑΟΚ "γηραιό" που κατάφερε να κάνει διπλό σε μια πάρα πολύ δύσκολη έδρα.Πάντως και οι γηπεδούχοι άδικα έχασαν.Τη στιγμή που έχει ομάδα,τρόπο,παίκτες και μπορεί πολλά.Την αδικεί την ΑΕΛΚ το 0-1.Έπρεπε να φέρουν Χ.Μπορεί και να το έδωσε μιας κι έχουν πολύ καλές σχέσεις.Πολλά μπράβο στην ΗΡΑ που έκανε ένα διπλό σε μια πολύ δύσκολη και καυτή έδρα που κανείς δεν περίμενε.Ισοδύναμες και συμπαθείς ομάδες.Μπράβο όμως και στον Αστέρα που κέρδισε εύκολα σε μια επίσης πολύ δύσκολη έδρα.Κανείς δεν περίμενε να κάνει ένα μεγάλο διπλό σε μια από τις καλύτερες έδρες στην Ελλάδα.Αδικείται όμως και η ομάδα της Κομοτηνής η οποία είναι καλή ομάδα και μπορεί να καταφέρει να σωθεί και γιατί όχι να μη βγει πάνω απ'τα μισά;Τώρα η ΑΕΚ φιλοξενεί το χωριό του Βαγγέλη.Της ευχόμαστε να το διαλύσει.Αν και είναι κρίμα γιατί έαν πέσει ο Πλατανιάς η Κρήτη δε θα έχει καμία ομάδα του χρόνου.Ούτως ή άλλως ο Εργοτέλης δεν αξίζει να βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία,ο ΟΦΗ έπεσε με τη θέληση του χοντρού

στις 22/08/2015 21:48
Θεληση χοντρου επεσε ο Οφη ? Ναι γιατι ο Αλαφουζος προσπαθησε με νυχια και με δοντια να τον κρατησει .. Ασε μας ρε οπως θελεις τα μαθαινεις!!!

Για το ματς , το σκορ μπορουσε να ηταν ευκολα μεγαλυτερο με τετοιο ροστερ η Καλλονη δεν μενει κατηγορια

στις 22/08/2015 22:00
antihooliganos oso afora tis kritikes omades uparxei periptosh na aneboun kai ta xania

στις 22/08/2015 22:08
Κι έγινε ο Ηρακλής (αν και τον συμπαθώ πολύ) Μπαρτσελόνα.ΑΕΛ Καλλονής-Ηρατσελόνα 0-1.Αν και δε θέλω να στενοχωρήσω τη φίλη μου τη Μυτιληναία πιο πολλά έπρεπε να είχε φάει η ΑΕΛΚ.Μπράβο στο σύμμαχο συμπολίτη που τα κατάφερε να κάνει ένα δύσκολο διπλό.ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΜΠΛΕ ΘΕΕ ΚΙ ΩΣ ΤΑ 100 ΘΑ'ΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΗΡΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤ'ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!

στις 22/08/2015 22:11
ΠΑΟΚ-ΗΡΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΑ ΑΦΟΥ Ο "ΘΕΙΟΣ ΣΩΚΡΑΤΕΣ" (ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΕΣΤΙ "ΘΕΙΟΣ ΣΩΚΡΑΤΕΣ" ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ) ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΓΙΑ ΟΛΑ.Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΕ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΡΟΥΛΗ ΣΤΗ Γ´ ΚΑΙ ΣΤΗ Δ´ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΤΡΟΠΗ ΤΙΥ ΒΟΡΡΑ!

στις 22/08/2015 22:19
"Arthur_2015" προσπάθησε όμως ο Σαββίδης μιας που είναι γνωστή η φιλία μεταξύ των δύο ομάδων.Εμείς όταν είχαμε πάει με ένα σύλλογο στην Κρήτη και είχα πει στην Εμμανουέλα πως είμαι ΠΑΟΚ είπε:"Είσαι ωραίος ρε ΠΑΟΚάρα"!Αφήστε που αυτό το κορίτσι εκτός από όμορφο είναι και πολύ ήσυχο.Πολύ καλό κορίτσι.Ούτε γκομενιλίκια,ενδιαφέρον για το σχολείο,μαθήτρια του 17-18 σε δευτερεύοντα μαθήματα (γυμναστική,λογοτεχνία,θρησκευτικά,αγγλικά,μάθημα επιλογής,ερευνητική εργασία) και το Σεπτέμβρη όλο το λύκειο κατάληψη η Κουκλινού η κούκλα στο θρανίο.Όλα τούτα τα έχει ακούσει το αυτί μου,τα έχει δει το μάτι μου,στο σχολείο της οι καθηγητές της λένε στον πατέρα της που είναι 45 χρονών πως το κορίτσι διαβάζει κι έχει ενδιαφέρον.Έτσι για να μαθαίνετε.

στις 22/08/2015 23:38
"MHTSOTAKHS-2015" όλα όσα γράφω είναι αποδεδειγμένα.Αλήθεια λέω.Μπες στα μηνύματά σου και διάβασε αυτό που γράφω.Θέλω σύντομα απαντήσεις.

στις 23/08/2015 00:04
@Arthur_2015 μην δινεις σημασια φιλε ειναι μαλακας το παιδι μεχρι και οι μπαοκιτζηδες τον κραζουνε...Μπραβο στον Ηρακλη καθως φαινεται ηρθε για να παραμεινει..Θετικο αυτο οπως και να εχει δινει αλλη αιγλη στην super league....

στις 23/08/2015 00:06
ρε μαλακα antihooligane μην spamareis τα ιδια και τα ιδια ,τα εχουμε διαβασει εκατο φορες που μας τα εχεις ξαναγραψει...Δεν πειθεις γιατι πολυ απλα γραφεις μαλακιες και εισαι ηλιθιος...Μπορει ενας ηλιθιος να πεισει ενα εξυπνο???Οχι σωστα καταλαβες!!Απλα δεν εχεις καταλαβει οτι στο ολο σκηνικο εσυ εισαι ο ηλιθιος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

στις 23/08/2015 00:13
Η αλήθεια είναι αυτή.Εγώ διαβάζω άρθρα σοβαρά και παρακολουθώ τι συμβαίνει γύρω μου.Δεν είμαι γαύρος αρχικά."beavis" διστυχώς έτσι όπως τα γράφω είναι.

στις 23/08/2015 00:30
Η αληθεια που αντιλαμβανεσαι εσυ..ο χαζος δηλαδη που ειπαμε...Η αληθεια που βλεπω εγω ειναι πολυ διαφορετικη αυτη ειναι και η ειδοποιος διαφορα μας...Για αυτο εγω πιανω το στοιχημα και εσυ...πιανεις τα αρχιδια μου...Να λες ευχαριστω στοκε στον ΟΣΦΠ που σου μαζευει καθε χρονο βαθμους στους ομιλους με κατι νικες με Ατλετικο,Γιουβεντους,Αρσεναλ,Μαντσεστερ,Ντορτμουντ κλπ κλπ και βγαζεις ακομα δυο ομαδες στο ch.League..Γιατι αν τραβαγε το παοκακι σε ομιλους απευθειας ουτε χ δεν θα επαιρνε στην διοργανωση με αυτες τις ομαδες που κατεβαινουν...Αυτα σου λενε τιποτα που εγραψα??Αν οχι τοτε εισαι πολυ μεγαλυτερος μαλακας απο οτι νομιζα..τελειωσε ο χρονος σου για σημερα σου μιλησα συνεπως ηταν μια επικοδομητικη ημερα για σενα φροντισε να μαθεις απο την σημερινη μερα απο τον διαλογο σου με τον δασκαλο...

στις 23/08/2015 01:16
beavis απο την στιγμη που σε γραφει το λολο παιδι οτι ο ηρακλης ειναι συμμαχος του παοκ νομιζω οτι δεν χρειαζεται να διαβασεις και τα υπολοιπα.

στις 23/08/2015 01:42
Μεγάλος σύμμαχος είναι και η Καλαμαριά και η Δόξα.Το ξεχάσατε δαύτο;

στις 23/08/2015 01:47
dayto ki asto.pieste kana mpafo kai otan tha ertei i ora taleme.imarton.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 23/08/2015 02:01
πουσταρα περονε οσο ησουν στην καλλοναρα σερνοσουν τωρα ξυπνησες αρχιδι...πολυ χαλια η καλλονη φετος :((((((((((

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.