Κομιούνιτι Σιλντ: Το σήκωσε η Άρσεναλ, «έσπασε» την κατάρα ο Βενγκέρ (video)

Κομιούνιτι Σιλντ: Το σήκωσε η Άρσεναλ, «έσπασε» την κατάρα ο Βενγκέρ (video)



Με όμορφό γκολ του Τσάμπερλειν, η Άρσεναλ κέρδισε με 1-0 την Τσέλσι και κατέκτησε το Κομιούνιτι Σίλντ (Σούπερ Καπ Αγγλιας) για 14η φορά στην ιστορία της. Έσπασε την κατάρα του... Μουρίνιο ο Αρσέν Βενγκέρ, ντεμπούτο κόντρα στην πρώην ο Τσεχ.

Η πρώτη νίκη του Αρσέν Βενγκέρ κόντρα στον Ζοζέ Μουρίνιο συνδυάστηκε με τίτλο για την Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 1-0 της Τσέλσι στον τελικό του «Γουέμπλει» και κατέκτησαν το Κομιούνιτι Σίλντ για 14η φορά στην ιστορία τους και 2η διαδοχική.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ήταν καλύτερη και πήρε δίκαια τη νίκη χάρη σε όμορφο γκολ του Οχλέιντ-Τσάμπερλέιν στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκτός πνεύματος αγώνα η Τσέλσι, η οποία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν είχε ουσία, με τα μεγάλα της «όπλα» (Αζάρ, Φάμπρεγκας) να ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Αυτή ήταν η 7η ήττα της Τσέλσι σε αγώνα Κουμιούνιτι Σίλντ, με τους μπλε να μετρούν τέσσερα τρόπαια.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Αρσέν Βενγκέρ να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Ζοζέ Μουρίνιο μετά από 13 αγώνες (7 ήττες, 6 ισοπαλίες). Ντεμπούτο κόντρα στην πρώην έκανε ο Πετρ Τσεχ, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του και πανηγύρισε το τρόπαιο με τους νέους του συμπαίκτες.




Ομάδες που αφορά: ΑΡΣΕΝΑΛ, ΤΣΕΛΣΙ

Σχολιασμός

16 σχόλια:

στις 03/08/2015 00:15
3 paixnidia o tsex 3 kupella.ok kai ta 3 dn exoun polu aksia, alla 8elw na pistebw se mia kalh arsenal fetos..makari na eperne kai benzema:/

στις 03/08/2015 00:34
Φέτος έχουμε βάλει ψηλά τον πήχη!!!

στις 03/08/2015 01:09
Μακάρι να τα πάμε καλά φέτος.2η θέση προβλέπω.Τον Μουρίνιο δεν το ξεπερνάει κανένας.Είναι τόσο ισχυρός που θα δυσκολευτούν απέναντι του ομάδες μεγαθήρια όπως Μπάγερν Μονάχου,Ρεάλ Μαδρίτης,Μπαρτσελόνα και γενικώς θα το πάρει με διαφορά.Στην Αγγλία όλοι θα παλέψουν για τη 2η θέση.Αλλά η Άρσεναλ θεωρώ πως θα τα καταφέρει άνετα φέτος.Μετά θα γίνει πολύ μεγάλη μάχη στο Μάντσεστερ καθώς Γιουνάιτεντ και Σίτυ θα παλέψουν για την 3ήμερο θέση.Από'κει και πέρα θα δούμε τί θα γίνει.

στις 03/08/2015 02:05
Fetos einai h xronia ths arsenal na mou to thimithite

στις 03/08/2015 02:17
Εδω κ τόσα χρονια σε πρωτάθλημα κ Ευρώπη δεν κάνετε τιποτα κ επειδη πήρατε ενα κυπελλάκι τι?καθε χρόνο οι φίλαθλοι σας ακούνε τα ίδια κ καθε χρόνο απογοητεύονται....ζήστε με τις ψευδαισθήσεις οτι μπορείτε να κατακτήσεται τίτλους

στις 03/08/2015 02:27
pame omada..akoma exoume megali poria.....

στις 03/08/2015 09:47
i chelsea fetos den...tha to thimithitai...arseal kai united gia titlo...vasi paiktwn

στις 03/08/2015 10:00
ante bre kakokoimrh stelio ama to kerdize h chelsea 8a legate omadara kerdise thn arsenal phrame to community..a gamhsoy esy kai oi fila8loi ths chelshit!!!!

στις 03/08/2015 10:02
δεν ειναι ετοιμη η τσελση ακομα,βγαζει κουραση,μπραβο στην αρσεναλ ηταν καλυτερη-μακαρι να κρατησει μεχρι το τελος της χρονιας,γιατι και περσι το πηρε και ακουσαμε πολλα και διαφορα,αλλα ξερετε πως ελιξε η χρονια

στις 03/08/2015 10:14
Ωραιο τελειωμα ο Αζαρ στο 62'

στις 03/08/2015 10:29
twra tha anevi o aris mas tha kani koskino tin arsenal..

στις 03/08/2015 11:03
Μακάρι να τα πάει καλά η Άρσεναλ.GO GUNNERS!Ρε συ "kwnstantinosD" πώς και πότε θα ανέβει ο ΔΟΥΛΟΣ Άρης κατηγορία;Με αυτό το ρόστερ;Εγώ θέλω τις ομάδες της πόλης μου στη σούπερ λίγδα αλλά ο Άρης δεν είναι καθαρός όπως ο ΠΑΟΚ,ο Ηρακλής κι ο Απόλλων Καλαμαριάς.

στις 03/08/2015 17:18
ρε γιατι ασχολειστε με τον αρη ενω το αρθρο λεει για αρσεναλ τσελσι. ο αρης φιλε μου δεν χρωσταει τιποτα ουτε στην μπαλα ουτε στο μπασκετ. και εαν θελεις να ξερεις ο αρης ετοιμαζεται για β εθνικη.ετοιμαζει ροστερ

στις 03/08/2015 18:19
Και να ανεβεί στην Ά λέω εγώ τώρα εκτός απ'το ότι ο γαύρος του δίνει λεφτά για ρόστερ θα παλεύει για να σωθεί όπως πριν 2-3 χρόνια.Ο Άρης όμως είναι η πιο βρώμικη ομάδα πιο βρώμικη ακόμη κι απ'τον ΟΣΦΠ.Πιο στήσιμο πεθαίνεις πόσο με τρελαίνεις.Καλά για μπάσκετ ας μη μιλήσω καλύτερα.Όλοι οι πρόεδροι και τα στελέχη σ'όλα τα αθλήματα μασόνοι και πράκτορες της Ιντερπόλ.Αυτό είναι.Αυτοί πλήρωναν χρόνια τώρα τους Τσίπρα,Βαρουφάκη,Σαμαρά,Μπένι,ΓΑΠ,Μητσοτάκη (ο "χάρος" έβγαλε καθαρό τον Andrew Papandrew),ο Άντριου Παπάντριου και φυσικά την ποντικομαμή το Σημίτη.Όλη η Ευρώπη μιλάει για το πόσο στημένη ομάδα έχετε.Κι εγώ δεν ξεκίνησα για Άρη αλλά για Άρσεναλ και Τσέλσι.Σου λέω και πάλι.Άρσεναλ και πάλι Άρσεναλ.Συμπαθώ και Τσέλσι όμως μια που το παίρνει με την αξία της.Ο "kwnstantinosD" ξεκίνησε κι απλά εγώ συνέχισα.

στις 03/08/2015 18:24
Θα μείνει στη Β´ και δε θα μπορεί ν'ανέβει στην Ά.Γιατί δε θα'χει λεφτά και ρόστερ για Ά.Αλλά αν ανεβεί θα το κάνει το αδελφό σωματείο ο ΟΣΦΠ.

στις 04/08/2015 02:38
Me tn tsex sta goal post!anevike epipedo o joje tha exei douleia n kani

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.