Πρέμιερ Λιγκ: Διασυρμός στο «αντίο» του Τζέραρντ (video)

Πρέμιερ Λιγκ: Διασυρμός στο «αντίο» του Τζέραρντ (video)



Στο τελευταίο παιχνίδι του Στίβεν Τζέραρντ με τη φανέλα της Λίβερπουλ, οι «κόκκινοι» διαλύθηκαν με 6-1 στην έδρα της Νιούκαστλ, όμως εξασφάλισαν θέση για το Γιουρόπα Λιγκ μετά την ήττα της Σαουθάμπτον.

Ο Στίβεν Τζέραρντ κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο του παιχνίδι στη Λίβερπουλ, ωστόσο η ομάδα του γνώρισε την πιο ντροπιαστική ήττα της ιστορίας της στην Πρέμιερ Λιγκ, φεύγοντας με το ντροπιαστικό 6-1 από την έδρα της Στόουκ.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Ντιουφ (22’, 26’), Ουόλτερς (30’), Άνταμ (41’) και Ενζονζί (45’). Ο Τζέραρντ, που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, μείωσε σε 5-1 στο 70’ φτάνοντας τα 120 γκολ πρωταθλήματος με τη φανέλα των «κόκκινων».

Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ένας πρώην «κόκκινος», ο Πίτερ Κράουτς ο οποίος έφτασε τα 96 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, ένα περισσότερο από τον Ρούντ Φαν Νίστελροϊ!

Με την ήττα, η Λίβερπουλ τερμάτισε στην 6η θέση με 62 βαθμούς και εξασφάλισε εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ χάρη στην ήττα της Σαουθάμπτον από την Μάντσεστερ Σίτι.

Στους ομίλους του Γιουρόπα η Τότεναμ, στο… περίμενε η Σαουθάμπτον


Πρέμιερ Λιγκ: Διασυρμός στο «αντίο» του Τζέραρντ (video)Την ήττα της Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε η Τότεναμ, η οποία νίκησε με 1-0 την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» και τερμάτισε στην 5η θέση, εξασφαλίζοντας θέση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Το γκολ της νίκης για τους «πετεινούς» πέτυχε ο Χάρι Κέιν (24’), ο οποίος έκλεισε τη σεζόν με 21 γκολ στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Γκάρεθ Μπειλ (2012-13) και Τέντι Σέριγχαμ (1992-93).

Από την άλλη, στην 7η θέση τερμάτισε η Σαουθάμπτον. Οι «άγιοι» ηττήθηκαν με 2-0 από την Μάντσεστερ Σίτι και θέλουν νίκη της Άρσεναλ στον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στην Άστον Βίλα για να εξασφαλίσουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ (από φέτος ο φιναλίστ του Κυπέλλου δεν βγαίνει Ευρώπη).

Ο Φρανκ Λάμπαρντ ξεκίνησε βασικός και κατάφερε να σκοράρει (31’) στο τελευταίο του παιχνίδι στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στο MLS με τη Νιου Γιορκ Σίτι. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Αγκουέρο (88’), ο οποίος έφτασε τα 28 γκολ στο πρωτάθλημα και πήρε το «χρυσό παπούτσι» της Πρέμιερ Λιγκ.

Τεσσάρα πριν τον τελικό η Άρσεναλ


Με πρωταγωνιστή τον Γουόλκοτ, η Άρσεναλ κέρδισε με το εμφατικό 4-1 τη Γουέστ Μπρομ και ετοιμάζεται για τον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στην Άστον Βίλα.

Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων πριν τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού χάρη στα γκολ των Γουόλκοτ (4’, 14’) και Γουίλσιρ (17’).

Ο πρώτος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 37’, ενώ η Γουέστ Μπρομ μείωσε στο 57’ με γκολ του ΜακΌλεϊ.




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

14 σχόλια:

στις 24/05/2015 19:55
Λουσερπουλ κολοστημενη ομαδα

στις 24/05/2015 20:06
οχι διασυρμος. βιασμος και τσοντα

στις 24/05/2015 20:41
Πέρυσι ο Τζέραρντ στο τελευταίο παιχνίδι γλίστρησε και φάγανε γκολ και χάσανε το πρωτάθλημα φέτος πάλι στο τέλος έφαγε 6άρα στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Λίβερπουλ κρίμα δεν του πάει το φινάλε.

στις 24/05/2015 20:50
adio megale gerard

στις 24/05/2015 21:39
Eγώ τώρα θα το παίξω κακός.Για να μου εξηγήσουνε όλοι......τι έχει προσφέρει ο Τζέραρντ στην Λίβερπουλ,που εγώ δεν το έχω καταλάβει; Το ότι είναι τόσα χρόνια ο αρχηγός της,εμένα δε μου λέει τίποτα.Είναι σαν τον Κολτσίδα του 'Αρη.Η Λίβερπουλ,τι έχει πάρει από αυτόν τον παίκτη; Μη μου πείτε το CHL της Κων/πολης,γιατί εκείνη η ομάδα,ήτανε ομάδα και όχι μόνο ο Τζέραρντ.

στις 24/05/2015 21:56
6-1 ΧΑΧΑΧΑΧΑ..ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΙΒ ΠΟΥ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗ ΦΑΝΕΛΑ ΤΗΣ ΛΟΥΖΕΡΠΟΥΛ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΡΕΖΙΛΕΥΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..

στις 24/05/2015 22:19
φιλε παπαρατζα θα σου πω εγω τι προσεφερε....αρχικα εσεις που λετε οτι αυτος φταιει που δεν πηρε η λιβερποολ τοτε τιτλο ειστε αχρηστοι....ηταν πολυ καλος ολη την χρονια και εβαλε πολλα γκολ απλα σε εναν αγωνα γλιστρησε...δευτερον παπαρατζα εβαλε 250 γκολ με την φανελα της λιβερποολ και ενεπνευσε πολλους νεους ποδοσφαιριστες....επιπλεον ειναι ειδωλο ανθρωπου και οχι μονο ποδοσφαιριστη...αλλοι φταινε που δεν επαιρνε τιτλους η λιβερποολ οχι ο τζεραρντ

στις 24/05/2015 22:57
Paparantza osa eipes mexri twra einai paparies isws g auto t xeis etsi t onoma s gt les paparies

στις 25/05/2015 00:40
andrewnik777 έκανα πολύ συγκεκριμένη ερώτηση.ΤΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΣΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ,ρώτησα....Το ότι ενέπνευσε πολλούς παίκτες,τι σχέση έχει με την ερώτηση μου και αν έχει,τι προσέφεραν αυτοί οι παίκτες που εμπνεύστηκαν από αυτόν,στην Λίβερπουλ.Το 'οτι έβαλε 250 γκολ,άλλα χωρίς αντίκρυσμα,πάλι δε μου λέει τίποτα,ειδικά σε μία ολόκληρη καριέρα τόσων ετών.Για το γλύστριμα ήτανε μία πολύ άτυχη στιγμή και δεν το σχολίασα ποτέ αρνητικά.Για την ποιότητα του σαν άνθρωπος,συμφωνώ και επαυξάνω,άλλα τι σχέση έχει με την ερώτηση μου;Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές είναι άριστα παιδιά.

στις 25/05/2015 00:42
Όσο για τον nasa,....από το μεγάλο παπάρι βγαίνει το όνομα,κοπελιά μου και κάτι Μπαούγκια σαν κι εσένα,έχουν κάνει και μονόζυγο,με αυτό.ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ;)

στις 25/05/2015 01:27
Τι σ φταιει ο παοκ ρε παπαρα? ρε που μπλεξαμε..

στις 25/05/2015 01:32
2kefalos parata to athlima file den pas pouthena me tin skepsi oti fteei o gerrard gia persi

στις 25/05/2015 11:18
looserpool....never win alone....

i'm forever blowing bubbles...!!!

gerrard you're gay

στις 25/05/2015 11:19
ennoeitai pws ftaiei o gerrard gia persy...2 fores glistrhse o kwlogeros kai fagate 2 goal ap'th chelsea xanwntas to prwtathlima

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.