Θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ ο Γιακουμής

Θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ ο Γιακουμής

Αφορά τον αγώνα ΠΑΟΚ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ


Θετικός σε χρήση απαγορευμένης ουσίας βρέθηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Αστέριος Γιακουμής στο περιθώριο του αγώνα Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ. Θετικό και το δεύτερο δείγμα, σε απολογία ο παίκτης και η ΠΑΕ.

Σε απολογία από την πρωτοβάθμια πειθαρχική επιτροπή της Σούπερ Λιγκ κλήθηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Αστέριος Γιακουμής, καθώς βρέθηκε «θετικός» σε χρήση απαγορευμένης ουσίας, στο περιθώριο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, όπου οι «πράσινοι» είχαν κερδίσει με 4-3.

Όπως έκανε γνωστό η Σούπερ Λιγκ, στον 27χρονο γκολκίπερ ανιχνεύθηκε η ουσία μεθυλεξαναμίνη, η οποία επιβεβαιώθηκε μετά την ανάλυση και του δεύτερου δείγματος. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, που δεν αγωνίστηκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά και η ΠΑΕ κλήθηκαν σε απολογία την προσεχή Πέμπτη (13.00).

H επίσημη ενημέρωση της Σούπερ Λίγκ:


ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Α.Γιακουμή (ποδ/στή): διότι: Καλείσθε ενώπιόν μας την 23-4-2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13.00 και συντέμνοντας την προθεσμία κλητεύσεως στις είκοσι τέσσερις (24) ώρες κατ’ άρθρο 9 του Δικονομικού Κανονισμού Λειτουργίας Πειθαρχικών Επιτροπών προς απολογία, διότι σε έλεγχο ντόπινγκ (λήψη δειγμάτων ούρων) που σας έγινε στις 8-3-2015 κατά την διάρκεια του αγώνα Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ μεταξύ των ομάδων ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ, από την εργαστηριακή ανάλυση προέκυψε αντικανονικό αναλυτικό αποτέλεσμα για το Α΄ δείγμα, στο οποίο ανιχνεύθηκε η ουσία μεθυλεξαναμίνη (methylhexaneamine).

Η παρουσία της προαναφερόμενης απαγορευμένης ουσίας επιβεβαιώθηκε κατόπιν ανάλυσης και του Β' δείγματός σας.

Ήτοι για παράβαση των άρθρων 128 Α επ. του Ν. 2725/99 όπως ο νόμος αυτός ισχύει σήμερα και 24 του Π.Κ. της ΕΠΟ σε συνδυασμό με τις διατάξεις της Κοινής Υπουργικής Απόφασης υπ’ αριθ. 34912/11 των Υπουργών Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης - Πολιτισμού και Τουρισμού, της κοινής Υπουργικής Απόφασης υπ’ αριθ. 3956/12 των Υφυπουργών Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης – Πολιτισμού, του Κανονισμού Ελέγχου Φαρμακοδιέγερσης στις Διοργανώσεις και εκτός των Διοργανώσεων της FIFA και του κώδικα Αντιντόπινγκ της WADA».




Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΟΚ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
1Χ2OverUnder12X2
1.334.006.751.751.751.112.51
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.752.256.001.801.65
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.201.803.0015.00

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 21/04/2015 19:39
Πολλά συμπληρώματα διατροφής περιλαμβάνουν μεθυλεξαναμίνη , κάπως έτσι θα την πάτησε , δεν νομίζω να είναι ΄΄ντοπάκιας ΄΄ ο τύπος , άλλωστε δεν έπαιζε συχνά , δεν βρίσκονταν σε δράση , δεν είχε ανάγκη την ντόπα .

στις 21/04/2015 19:48
are o marinakis mexri kai se auto tha sas fteei

στις 21/04/2015 19:53
pagitis ine sta arxidia tu

στις 21/04/2015 20:03
Εδωσε το συμπληρωμα διατροφης που επαιρνε στην ΠΑΕ και διαπυστωθηκε οτι δεν αναγραφοταν η ουσια αν και υπηρχε. Οποτε ειναι αφελεια και οχι ντοπα,οπως λεει και ο PanosAEK-R21-

στις 21/04/2015 21:02
Θετικός ο Αστέριος Γιακουμής σε ντόπες...

ΠΑΟΚ σ'αγαπώ ΠΑΟΚ είσαι ο ένας

Τρίτος τερματοφύλακας με ντόπα δεν βρέθηκε κανένας!!!

στις 21/04/2015 21:02
Θετικός ο Αστέριος Γιακουμής σε ντόπες...

ΠΑΟΚ σ'αγαπώ ΠΑΟΚ είσαι ο ένας

Τρίτος τερματοφύλακας με ντόπα δεν βρέθηκε κανένας!!!

στις 21/04/2015 21:02
Θετικός ο Αστέριος Γιακουμής σε ντόπες...

ΠΑΟΚ σ'αγαπώ ΠΑΟΚ είσαι ο ένας

Τρίτος τερματοφύλακας με ντόπα δεν βρέθηκε κανένας!!!

στις 21/04/2015 21:31
ΟΛΟΙ ΜΕς ΤΗ ΝΤΟΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑς ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΗΔΕς ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΝΤΟΠΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΑΛΤΩΣΕΙ Κ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΚΡΙΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΙΤΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΘΛΗΜΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς Κ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩς ΕΙΝΑΙ

στις 21/04/2015 21:44
Σιγουρα ο γιακουμηs την πατησε απο καποιο συμπληρωμα τροφηs χωριs να το ξερει, αλλα αν αυτο γινοτανε με παιχτη του ολυμπιακου θα τον στελνατε στον ανακριτη λαμογια

στις 22/04/2015 00:22
3ος τερματοφυλακας..ουτε παγκο δεν καθεται και θελει και ντοπα

στις 22/04/2015 00:22
που να διακριθεί ρε;;;;; σαν παγκίτης στον παοκ;;;;;;;

στις 22/04/2015 00:29
ti mpee re karagkiozh esy ? tha antidrasoume epeidh 3os termatofylakas vrethike me ousia pou dn kanei tpt.. eite olympiakos eita panathinaikos eite paok to idio tha einai.

στις 22/04/2015 10:53
κανονικα ο παοκ πρεπει να τιμωρηθη με τσουχτερο προστιμο και αποβολη απο τα play off. χαχαχαχαχα!!!!

στις 22/04/2015 14:14
Άμα ήταν παίκτης του Ολυμπιακού, ακόμη και από την Κ-17 να ήταν θα είχαν βγεί τώρα όλοι οι Αλαφούζοι οι εξυγιαντές, και να είχες γεμίσει 500 σχόλια εδώ. Φαντάσου τι θα παίρνουν οι πρώτοι, κ.τ.λ. κ.τ.λ. Τώρα που ήταν που ΠΑΟΚ κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Αλλά για να μην γελιώμαστε και μεταξύ μας, για μένα δεν παίζει ομάδα που υποτίθεται κάνει και πρωταθλητισμό και είναι SL να μην παίρνουν ποτέ τίποτα. Απλά ποτέ δεν τους πιάνουν ή ποτέ δεν θέλουν να τους πιάσουν γτ θα διαλύσει η λίγκα αν τους βγάλουν όλους στην φόρα.

στις 22/04/2015 14:14
και θα είχε γεμίσει*

στις 22/04/2015 20:39
Τι να την κανουνε την ντοπα ρε μοσχαρια οι παικτες του Ολυμπιακου ??/ Απο την στιγμη ποτυ ειναι προεδρος ο χοντρος, θα παιρνετε πρωταθληματα ακομη και αν παιζετε με παικτες 80χρονους !!! χαχαχαχ

στις 22/04/2015 23:58
toulaxiston diavase kai ena sovaero sxolio apo ton akis.freed1 ..! ZWA e ZWA tsakothite gia to sano pou san dinoun na trote ..! zito o marinakis zito to ethnos ..! kai san kalos ntavas p einai exei kai ta tsoutsekia tou giro giro (alafouzos.melisanidis kai sia) to pio komikotragiko protathlima ston kosmo ..! xariteto malakes ..!

στις 23/04/2015 02:12
ρε γαύροι η ντοπα στην ΕΛΛΑΔΑ έχει όνομα olaitan vc

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.