Φίγκο για πρόεδρος της FIFA!

Φίγκο για πρόεδρος της FIFA!



Την υποψηφιότητα για την προεδρία της FIFA ανακοίνωσε ο Λουίς Φίγκο και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ζεπ Μπλάτερ στις εκλογές του Μαρτίου. «Εάν αναζητήσεις τη FIFA στο διαδίκτυο, η πρώτη λέξη που εμφανίζεται είναι 'σκάνδαλο'» δήλωσε ο 42χρονος

Σε συνέντευξη του στο «CNN», ο Λουίς Φίγκο έκανε γνωστή την απόφασή του να υποβάλλει υποψηφιότητα για την προεδρία της FIFA.

Ο παλαίμαχος άσος της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ δήλωσε πως δεν είναι ευχαριστημένος από τις πρακτικές της FIFA υπό την προεδρία του Ζεπ Μπλάτερ και πρόσθεσε πως είναι αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα της ομοσπονδίας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Φίγκο:


«Νοιάζομαι για το ποδόσφαιρο, οπότε αυτό που βλέπω, όσον αφορά στην εικόνα της FIFA, όχι μόνο τώρα αλλά και τα προηγούμενα χρόνια, δεν μου αρέσει. Εάν αναζητήσεις τη FIFA στο διαδίκτυο, η πρώτη λέξη που εμφανίζεται είναι 'σκάνδαλο', όχι κάποια θετική λέξη. Αυτό που πρέπει να αλλάξουμε αρχικά είναι η εικόνα της FIFA. Το ποδόσφαιρο αξίζει κάτι πολύ καλύτερο απ' αυτό.

Έχω μιλήσει με τόσους σημαντικούς ανθρώπους του ποδοσφαίρου, παίκτες, προπονητές και προέδρους ομοσπονδιών, οι οποίοι όλοι πιστεύουν ότι κάτι πρέπει να γίνει. Πέρυσι βρισκόμουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας και είδα την αντίδραση όλων των φιλάθλων όσον αφορά στην εικόνα της FIFA. Χρειάζεται αλλαγή ηγεσίας, διακυβέρνησης, διαφάνεια και αλληλεγγύη. Πιστεύω έχει έρθει η στιγμή γι' αυτό
».



Ομάδες που αφορά: ΛΟΥΙΣ, ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Σχολιασμός

11 σχόλια:

στις 28/01/2015 18:32
δεν φτανει που εχουμε στην ουεφα αυτο το σιχαμα του πλανητη που πανηγυριζε το πρωταθλητριων μπροστα στα πτωματα του χειζελ..τωρα θα χουμε και τον προδοτη που πουλαει και τη μανα του για τα ευρω..τρομερα ποδοσφαιρικα χρονια μας περιμενουν

στις 28/01/2015 19:17
gamata .. apo roufiano se roufiano i FIFA ..! gamo ta spitia sas .. MEGALOS ROUFIANOS o figo ..!

στις 28/01/2015 20:23
makari na gini

στις 28/01/2015 20:49
eimaste sto 2015 kai exoume akoma kamenous pou pisteuoun oti ama allakseis omada opws p.x o Figo apo Barca-Real eisai roufianos. Ok h episthmh shkwnei ta podia psila edw, dld kapoioi alloi pou to 8ewroun plousia kariera kai biografiko einai asxetoi e?? Loipon kserokefaloi mantraxalades kante mia strofh 180moires kai mhn petate kotsanes...gidia!!

Allaksame xrono...allaksame kubernhsh...ante mpas kai sw8ei autos o topos.

στις 28/01/2015 21:21
Κοιτα, φιλε Nerazzuro εν μερη συμφωνω με αυτο που λες και το καταλαβαινω. Οι παικτες ειναι επαγγελματιες και κοιτανε τη δουλεια τους και το πως να καταξιωθουν με καλες μεταγραφες σε καλες ομαδες. ΟΜΩΣ ... το ποδοσφαιρο οσο επαγγελματικο σπορ και να ειναι δεν παυει να περισσευει το παθος. Το παθος και η αντιπαλοτητα ειναι αυτα που το κανουν τοσο ξεχωριστο και βασιλια των σπορ και το να πας απο μια ομαδα που σε εχει αναδειξει να μεταγραφεις στη μισητη και κυρια αντιπαλο της .... ε δεν ειναι και οτι καλυτερο9. Θα μπορουσε ο Φιγκο να παει σε οποια ομαδα του πλανητη θα ηθελε και ας επερνε λιγα φραγκα λιγοτερα. Δηλαδη εσενα πως θα σου φαινοτανε αν ερχοτανε ο Μητρογλου στον ΠΑΟΚ ή ο Κλαους στον Ολυμπιακο ??? Τι θα ελεγες τοτε δηλαδη, μπραβο στα παιδια ??

στις 28/01/2015 21:45
San poly Barcelonakides mazeftikan. Min lete mpourdes.I Barcelona ton poulise tote ithele ta lefta. Defteron gia pio logo na kathotan vgike apo ta fitoria tous afti ton kanane pekti

.kai o Brazilianos o Ronaldo pige Inter kai otan megalose pige Milan

ksekinise Barcelona Inter Real kai Milan egine kati itan apo ta fitoria tous giati na dosi logo?

στις 28/01/2015 21:50
Fisika I Barcelonakides stenaxoriounte afou o kseftilas o blatertous ipostirizi otan lei o Messi ine kalo ped. O Ronaldo den ine? Prepi na pezi stin Barcelona kapios gia na ine kalo pedi

στις 29/01/2015 00:10
loipon file marino epeidh o christiano...giati o ronaldo htan mono to fainomeno..den einai kalo paidi..se oles tis aponomes pou kserei oti den tha parei mpala einai apwn opote vlepei ton konto ton apaksiei ksunizei ta moutra tou dld mhden epaggelmatias..sthn omada tou trexei triblarei monos tou vazei goal h omada tou k oute kan panughrizei me tous sumpaixtes tous..einai poutanopaido apo ti kounia

στις 29/01/2015 00:14
esu nerrazuro pou les gia kamenous den einai tuxaio pou upostirizeis tin Inter..k apla ntropi pou milas gia kammena muala otan kouvalas to megalutero karvouno panw sou...a kai an sou xei meinei kana zwntano kutaro mh tolmhseis na mou peis gia ta knok out tis ntrophs me to antipodosfairo kai to ksulo pou epaikses to 10...ante xaropalepse me kamia samptoria xairetismata apo ta psila xalvadako ;)

στις 01/02/2015 01:06
Palouki-luk21

1on oute se kserw kai oute se exesa opote prosexe pws milas.kai 2on ntroph epeidh uposthrizw Inter giati??epeidh exei skepanebasmata?? Sobarepsou ligo...kai auto to antipodosfairo apo poion to akouses kai to les?? apo ton Alefanto?? kai oso gia kati Samptoria pou les mhn sigkrinoume twra prwta8lhmata giati eisai polu kseftilas kai ampalos. Oso gia thn poutsa pous eriksa to 10 elpizw na to euxaristh8hkes giati pio eunohmenh omada tou CH.L apo Barca den exw dei kai ama exeis kaules mporw na sta e3hghsw ama 8es. malaka eiste toso kammenoi ekei sthn Barca pou akoma asxoleiste me to prodoths o enas prodoths o allos...e re gudoturiaaa. esena re malaka sthn sfurikse o Moyes kai asxoleisai mazi mou?? Kai gia na ma8eis kati gia tis Italikes omades giati mou fainesai polu blakakos kai paidaki pou xairetai me ton Messi, oi Italikes omades paidara mou einai san klhronomia(etsi htan mexri ta teleutaia xronia oi megales omades) kai den mporousan na exoun to idio budget me etairies opws

στις 01/02/2015 01:07
***h omada sou, emeis h milan kai opws oi alles twra 3anaftiaxnontai...arakse 8a er8ei pali h wra pou 8a trws 4ares se telikous apo Italikes omades(8umisou Milan) gkegke?? aa kai to 2010 kai me mikrotero budget kai pali omws ston eixa sfuriksei e?? ade pane twra kai akou kanenan Alefanto gia antipodosfairo kai keftedes...!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.