Σκωτία: Πρωταθλήτρια η Σέλτικ

21/4/2013 17:32
Το 44o πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε η Σέλτικ, η οποία νίκησε με 4-1 την Ινβερνές και εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο στην Σκωτία, 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε. Το 4ο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γιώργος Σαμαράς.

Με την κατάκτηση του τίτλου, οι «καθολικοί» έφτασαν τα 44 πρωταθλήματα, δέκα λιγότερα από την Ρέιντζερς η οποία βρίσκεται στην 4η κατηγορία και από του χρόνου θα αγωνίζεται στην 3η καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση τη φετινή σεζόν.

Στα του αγώνα, η Σέλτικ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 61ο λεπτό με τον Χούπερ, ενώ 5 λεπτά μετά ο Λέντλι πήρε σκυτάλη για να κάνει το 2-0. Ο Χούπερ με δεύτερο προσωπικό γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ ο Σαμαράς πέτυχε το 4ο γκολ στο 88’. Στις καθυστερήσεις ο Ντοραν πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.