Offside το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα

13/3/2013 14:47
Από θέση οφσάιντ σημειώθηκε το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα στον χθεσινό αγώνα με τη Μίλαν (4-0) το οποίο ήρθε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Μία εβδομάδα μετά την πολυσυζητημένη απόφαση του Τσακίρ να αποβάλει τον Νάνι στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Όλντ Τράφορντ», μια νέα απόφαση φαίνεται πως επηρέασε ριζικά την εξέλιξη αγώνα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Και αυτό διότι το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα ήταν καθαρό offside αφού σύμφωνα με ριπλέι, ο Λιονέλ Μέσι που έγινε αποδέκτης της μπάλας ήταν καθαρά μπροστά από τους αμυντικούς των «ροσονέρι».

Και βέβαια όταν πριν από ένα λεπτό η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Νιάνγκ για το 1-1, ενώ το γκολ του Αργεντινού ισοφάρισε το σκορ-πρόκρισης του πρώτου αγώνα, τέρμα το οποίο ήρθε μάλιστα και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, τότε ο επόπτης έχει σοβαρή ευθύνη για το λάθος να καταλογίσει ως κανονικό το γκολ.