Κόνφερενς Λιγκ: Ανατροπή και πρόκριση για Βασιλεία, στους «16» Λεχ Πόζναν και Φιορεντίνα (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
24/2/2023 00:20
Η Τραμπζονσπόρ των Μπακασέτα και Σιώπη δεν τα κατάφερε στην έδρα της Βασιλείας, ηττήθηκε με 2-0 και έμεινε εκτός του Κόνφερενς Λιγκ. Οι Τούρκοι απώλεσαν το προβάδισμα που τους έδινε η νίκη (1-0) στο πρώτο παιχνίδι, έχασαν ευκαιρίες με κορυφαία το πέναλτι του Μπακασέτα στο 27' ενώ είχαν και ακυρωμένο γκολ.

Η Μπράγκα πίστεψε για λίγο στο όνειρο της ανατροπής απέναντι στη Φιορεντίνα όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 αλλά αυτοί που έκαναν τελικά την ανατροπή ήταν οι «βιόλα», διπλασίασαν τις νίκες τους και έτσι πανηγύρισαν την πρόκριση.

Η Λεχ Πόζναν φάνηκε πιο έτοιμη απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ την οποία κέρδισε με 1-0, με τους Νορβηγούς να έχουν ευκαιρίες αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Η Γάνδη επικράτησε με το ίδιο σκορ (1-0) που είχε χάσει εκτός έδρας από την Κάραμπαγκ, η οποία πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στα 90 λεπτά του παιχνιδιού. Το μισάωρο της παράτασης θα ξεχαστεί γρήγορα και από τις δύο ομάδες όχι όμως και τα πέναλτι εκεί όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις τους και είδαν τον Ρουφ να αποκρούει το πλασέ του Μπενζιά και έτσι πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Βασιλεία-Τραμπζονσπόρ 2-0

Η Βασιλεία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να ανατρέψει το 1-0 του πρώτου αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με ένα γκολ του Αμντουνί στο 13. Ο Μπακασέτας αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε στο 27' καθώς γλίστρησε πριν χτυπήσει την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι όσο περνούσε η ώρα, είδε να τους ακυρώνεται και γκολ στο 61' και κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκε δεύτερο τέρμα στο 76' με τον Ζεκίρι. Στα εναπομείναντα λεπτά πίεσε για να βρει το γκολ όμως η Βασιλεία αμύνθηκε σθεναρά και πανηγύρισε μία σημαντική πρόκριση.

Λεχ Πόζναν-Μπόντο Γκλιμτ 1-0

Η Λεχ Πόζναν έδειξε χαρακτήρα απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ και χάρη σε ένα γκολ του Ίσακ μέσα από την περιοχή στο 63' πανηγύρισε μία σημαντική πρόταση. Οι Νορβηγοί βέβαια ήταν καλύτεροι από ένα σημείο και έπειτα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και άξιζαν ένα γκολ για να πάνε το παιχνίδι στην παράταση.

Φιορεντίνα-Μπράγκα 3-2

Η Μπράγκα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με τον Κάστρο στο 17' και στο 34' διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ντιαλό. Πάνω που άρχισε να πιστεύει σε μία τρομερή ανατροπή, είχε ηττηθεί με 4-0 στο πρώτο παιχνίδι, ήρθε το τέρμα του Μαντράγκορα στο 37' για να της «σβήσει» ξανά τις όποιες ελπίδες είχε η ίδια δημιουργήσει στο παιχνίδι. Η εξέλιξη αυτή έφερε την απογοήτευση στους φιλοξενούμενους, με τους «βιόλα» να διώχνουν το όποιο άγχος και τελικά να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Σαπονάρα στο 58'.

Νωρίτερα βέβαια είχε σημειωθεί μία τρομερή φάση, με τον Καμπράλ να σκοράρει την goal line technology να δείχνει πως το γκολ μετράει αλλά τον διαιτητή της αναμέτρησης να το ακυρώνει! Ο Βραζιλιάνος φορ όμως δικαιώθηκε στο 83', με το γκολ του αυτή τη φορά να μετράει και έτσι η Φιορεντίνα πανηγύρισε άλλη μία νίκη απέναντι στην Μπράγκα.

Γάνδη-Καραμπάγκ 1-0 (5-3 πεν.)

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Καραμπάγκ κατέβηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς απέναντι στη Γάνδη έχοντας στο μυαλό της να υπερασπιστεί τη νίκη της με 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά στο 74' ο Γκιφτ με κοντινή κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου καμία από τις δύο δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ρουφ απέκρουσε το πέναλτι του Μπενζιά, ο Φαντέλε ευστόχησε στο 5ο και τελευταίο για τους Βέλγους και έτσι ήρθε η πρόκριση.