Αργεντινή - Γαλλία 3-3 (4-2 πεν): Ο Μέσι νίκησε τον Εμπαπέ και η «αλμπισελέστε» πήρε στα πέναλτι έναν επικό τελικό (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
18/12/2022 20:00
Η Αργεντινή νίκησε τη Γαλλία στον τελικό του Μουντιάλ του Κατάρ στα πέναλτι με 4-2, μετά από ισοπαλία 2-2 στο ενενηντάλεπτο και 3-3 στην παράταση, κατακτώντας τον τρίτο τίτλο της ιστορίας της -σ' έναν από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών- και μεγαλώνοντας τον «μύθο» του σπουδαίου Λιονέλ Μέσι ο οποίος πλέον μπορεί να αποσυρθεί ως θριαμβευτής από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του.

Οι νέοι παγκόσμιοι πρωταθλητές αποδείχθηκαν σαφώς πιο έτοιμοι από τους «μπλε» οι οποίοι είχαν κάκιστη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δεν δικαίωσαν τις προσδοκίες που υπήρχαν για το repeat, ενώ πιθανότατα ήταν επηρεασμένοι κι από την ίωση που ταλαιπώρησε ολόκληρη την αποστολή. Ωστόσο έμειναν ζωντανοί και διεκδίκησαν μέχρι τέλους το τρόπαιο.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν παράλληλα έμεινε στις δύο κατακτήσεις Μουντιάλ, σε τέσσερις συμμετοχές σε τελικούς.

Τον δρόμο προς τον θρίαμβο άνοιξε ο Λιονέλ Μέσι με πέναλτι στο 23' και ο Άνχελ Ντι Μαρία στο 36' «έγραψε» το 2-0 μέσα σε αποθέωση. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ οι «μπλε» ισοφάρισαν 2-2 με πέναλτι στο 81'.

Στην παράταση ο Μέσι «χτύπησε» ξανά για το 3-2, με τον Εμπαπέ με νέο πέναλτι να «γράφει» στο 118' το 3-3.

Στα πέναλτι όμως οι Κομάν και Τσουαμενί αστόχησαν για τους «μπλε», με τους Αργεντινούς να ευστοχούν σε όλα και να κερδίζουν με 4-2.

Κυριάρχησε η Αργεντινή στο πρώτο εικοσάλεπτο

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ήταν φανερό από την έναρξη του μεγάλου τελικού ότι η Αργεντινή πατούσε σαφώς καλύτερα στο χορτάρι.

Μόλις στο 5' ο ΜακΆλιστερ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Γιορίς, με τον Γάλλο γκολκίπερ να μπλοκάρει εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Πολ εξαπέλυσε ένα σουτ από το «ύψος» της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Βαράν.

Στο 17' η Αργεντινή δημιούργησε την πρώτη της πραγματικά μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντι Μαρία βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το τελείωμα που έκανε με το δεξί ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ανύπαρκτο πέναλτι για την «αλμπισελέστε» και προβάδισμα με Μέσι

Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι παίκτες του Λιονέλ Σκαλόνι σε κανονική ροή παιχνιδιού, το έκαναν στο 23', μετά από απόφαση-δώρο του Πολωνού διαιτητή του τελικού. Ο Ντι Μαρία έκανε ωραία ντρίμπλα και μπήκε στην περιοχή, πέφτοντας μόνος του στο χορτάρι και ο ρέφερι Μαρτσίνιακ καταλόγισε πέναλτι, με το VAR να μην τον ειδοποιεί καν να κοιτάξει ξανά τη φάση!

Ο Μέσι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και σκόραρε από την άσπρη βούλα για τέταρτη φορά σε πέντε εκτελέσεις στη διοργάνωση κι άνοιξε το σκορ μέσα σε αποθέωση.

Γκολάρα του Ντι Μαρία για το 2-0

Το προβάδισμα αυτό ανέβασε ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των Αργεντινών, την ώρα που οι Γάλλοι απογοήτευαν πλήρως με την εικόνα τους.

Οι Λατίνοι δεν άργησαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ μέσα από ωραία αντεπίθεση στο 36'. Έπειτα από εξαιρετική συνεργασία ο ΜακΆλιστερ έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντι Μαρία κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0.

Μάλιστα ο βετεράνος μεσοεπιθετικός της Γιουβέντους συγκινήθηκε μετά το τέρμα που σημείωσε και ξέσπασε σε δάκρυα.

Γρήγορες αλλαγές από τον Ντεσάν

Ήταν τόσο άσχημη η εμφάνιση της Γαλλίας στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο που ο κόουτς Ντιντιέ Ντεσάν προχώρησε σε δύο αλλαγές, με τον Ντεμπελέ και τον Ζιρού να αποχωρούν από το γήπεδο στο 41' και τους Κολό Μουανί, Τουράμ, να παίρνουν θέση στον αγωνιστικό χώρο.

Παρ' όλα αυτά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος και η Αργεντινή με σκορ 2-0, είχε πλέον «αγκαλιάσει» το τρόπαιο.

Εικόνα... καρμπόν στην επανάληψη

Δεν φάνηκε να αλλάζουν πολλά πράγματα στην επανάληψη. Μετά από πίεση ψηλά, στο 49' ο Ντε Πολ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Γιορίς.

'Έπεσε ο ρυθμός, συνέχιζε να απειλεί η Αργεντινή

Και στο 59' η Αργεντινή ήταν αυτή που απείλησε για ένα τρίτο γκολ. Ο Άλβαρες πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Γιορίς στην κλειστή του γωνία.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μέσι βρέθηκε στην περιοχή αλλά ο Ραμπιό με προβολή τον μπέρδεψε και ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε.

Στο 64' ο Άνχελ Ντι Μαρία έφυγε από το γήπεδο και γνώρισε την αποθέωση τόσο από τους 45.000 συμπατριώτες του στις εξέδρες όσο κι από τους συμπαίκτες του στον πάγκο.

Ο Εμπαπέ το... γύρισε μόνος του σ' ένα λεπτό

Σιγά-σιγά η Γαλλία άρχισε να κερδίζει μέτρα στο χορτάρι χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 71' ο Εμπαπέ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο ματς αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

Από το... πουθενά στο 80' οι «μπλε» κέρδισαν πέναλτι και ο Εμπαπέ νίκησε τον Μαρτίνες από τα έντεκα μέτρα και μείωσε σε 2-1.

Πριν καλά-καλά καταλάβει τι συμβεί η Αργεντινή τί είχε συμβεί, ο Εμπαπέ πήρε την ασίστ στο 81' και με φοβερό σουτ πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης ισοφαρίζοντας 2-2.

Πίεσαν οι Γάλλοι αλλά... παράταση

Το μομέντουμ είχε πια γυρίσει στην πλευρά των Γάλλων και ο Εμπαπέ απείλησε με σουτ που κόντραρε στον Οταμέντι.

Αμέσως μετά ο Ραμπιό σουτάρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Μαρτίνες έσωσε την εστία του και την ολική ανατροπή.

Η τελευταία καλή φάση ήταν για την «αλμπισελέστε», με τον Μέσι να εξαπολύει έναν «κεραυνό» και τον Γιορίς να σώζει εντυπωσιακά σε κόρνερ, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή στο πρώτο μέρος της παράτασης

Αν και η Γαλλία έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο χορτάρι στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Αργεντινή ήταν εκείνη που απείλησε δύο φορές.

Στο 104' η μπάλα έφτασε στα πόδια του Λαουτάρο Μαρτίνες όμως ο Ουπαμεκανό πρόλαβε να κοντράρει το σουτ του επιθετικού της Ίντερ μέσα από την περιοχή και στη συνέχεια της φάσης ο «κεραυνός» του Μοντιέλ κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά ξανά ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ενώ νίκησε τον Γιορίς, η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Μέσι σκόραρε ξανά αλλά... Εμπαπέ

Στο 109' η Αργεντινή πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μέσι να παίρνει το «ριμπάουντ» από σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες και ασθενή απόκρουση του Γιορίς.

Όλα φάνηκαν να τελειώνουν αλλά στο 118' οι «μπλε» κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Μοντιέλ σε σουτ του Εμπαπέ.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε «γράφοντας» το 3-3 κι έγινε παράλληλα ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία ο οποίος κάνει χατ-τρικ σε τελικό Μουντιάλ, μετά τον Άγγλο Τζεφ Χαρστ το 1966.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Γάλλοι είχαν δύο μεγάλες φάσεις με τη σέντρα-σουτ του Εμπαπέ αρχικά να φεύγει μόλις άουτ.

Στο 123' ο Κολό Μουανί βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Μαρτίνες τον νίκησε με εκπληκτική απόκρουση.

Στην επόμενη φάση η Αργεντινή έχασε μεγάλη φάση με άστοχη κεφαλιά του Μαρτίνες και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες του Σκαλόνι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 4-2 κι επέστρεψαν στην κορυφή του κόσμου μετά από 36 ολόκληρα χρόνια.