Γαλλία - Πολωνία 3-1: Άλλη κλάση οι «τρικολόρ», «σφράγισαν» με γκολάρες το εισιτήριο για τους «8» (video)

4/12/2022 18:57
Η Γαλλία με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ (δύο γκολ, μία ασίστ) και τον Ζιρού να γράφει ιστορία, επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας και «σφράγισε» πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το γκολ της τιμής ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η Πολωνία το πάλεψε αλλά το εμπόδιο της Γαλλίας ήταν πολύ υψηλό. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 3-1 και εξασφάλισαν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, όπου θα παίξουν απέναντι σε Αγγλία ή Σενεγάλη.

Οι «τρικολόρ» τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Ολιβιέ Ζιρού έδωσε τη λύση σε καθοριστικό σημείο (44’) και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Γαλλίας με 52 τέρματα.

Την ασίστ έδωσε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος αν συνεχίσει έτσι θα σπάσει στο προσεχές μέλλον το ρεκόρ του Ζιρού, καθώς πήρε τη σκυτάλη και με δύο εκπληκτικά γκολ στο δεύτερο μέρος (74’, 90+1’) «κλείδωσε» την πρόκριση της ομάδας του. Έφτασε έτσι τα 9 γκολ σε Μουντιάλ και είναι ο μόνος που έχει φτάσει σε τέτοιον αριθμό πριν συμπληρώσει τα 24 έτη! Παράλληλα βάζει γερή υποψηφιότητα για το χρυσό παπούτσι του τουρνουά, φτάνοντας τα πέντε γκολ.

Οι Πολωνοί πλήρωσαν την μεγάλη τριπλή ευκαιρία που σπατάλησαν στο 38’ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων με εύστοχο πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Ο Γιορίς απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση αλλά είχε βγει από τη γραμμή με αποτέλεσμα να δοθεί επανάληψη, εκεί όπου ο Πολωνός στράικερ δε λάθεψε.

Έτσι, ο Γάλλος γκολκίπερ δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία σε μια ιστορική μέρα γι’ αυτόν, καθώς έφτασε τα 142 παιχνίδια με το εθνόσημο, πιάνοντας τον Λίλιαν Τουράμ στην πρώτη θέση των συμμετοχών όλων των εποχών με τους «τρικολόρ». Παράλληλα έγινε ο πρώτος Γάλλος σε συμμετοχές (17) σε Μουντιάλ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Τιερί Ανρί και Φαμπιέν Μπαρτέζ.

Πιο δυναμικά η Γαλλία

Η Γαλλία μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού όταν μετά από κόρνερ, ο Βαράν έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 11’ ο Μπερεζίνσκι έκοψε σωτήρια το σουτ του Γκριεζμάν από τα πλάγια της περιοχής, ενώ στο 13’ ο Τσουαμενί επιχείρησε μακρινό σουτ αλλά ο Σέζνι ήταν σε ετοιμότητα.

Πήρε τον έλεγχο η Πολωνία, έχασε το… άχαστο ο Ζιρού

Μετά το πρώτο τέταρτο είχαμε αλλαγή στην εικόνα του παιχνιδιού, με την Πολωνία να κερδίζει μέτρα και την Γαλλία να οπισθοχωρεί περιμένοντας στο δικό της μισό την αντίπαλο της. Οι Πολωνοί απείλησαν πρώτη φορά στο 21’ με μακρινό σουτ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι αλλά οχτώ λεπτά μετά στάθηκαν τυχεροί που γλίτωσαν το γκολ. Μετά από λάθος του Φρανκόφσκι στο κέντρο, ο Γκριεζμάν έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε στον Ντεμπελέ, αυτός γύρισε στο δεύτερο δοκάρι για τον Ζιρού, όμως ο τελευταίος αστόχησε με προβολή σε κενή εστία.

Τριπλή τεράστια ευκαιρία από τους Πολωνούς

Η Πολωνία δεν πτοήθηκε, συνέχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα και στο 38’ είχε τριπλή μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασίας, η μπάλα στρώθηκε στον Ζιελίνσκι ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιορίς από θέση βολής, ενώ στην επαναφορά το σουτ του βρήκε στον Ουπαμεκανό. Η μπάλα στη συνέχεια στρώθηκε στον Καμίνσκι αλλά το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Βαράν, με το 0-0 να παραμένει!

Ιστορικός Ζιρού, έβαλε μπροστά στο σκορ τους «τρικολόρ»

Η φάση αυτή αφύπνισε τους «τρικολόρ» οι οποίοι πήραν ξανά τον έλεγχο στο τελευταίο πεντάλεπτο και στο 44’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Εμπαπέ έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα για τον Ζιρού, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με έξοχο τελείωμα χωρίς να κοιτάει εστία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ένα ιστορικό γκολ για τον 36χρονο ο οποίος έφτασε τα 52 γκολ με το εθνόσημο και ξεπέρασε τον Τιερί Ανρί στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών για την Γαλλία.

«Καθάρισε» ο Εμπαπέ

Η Γαλλία μπήκε στο δεύτερο μέρος με ανεβασμένη ψυχολογία ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το ματς. Στο 48’ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε απευθείας φάουλ υποχρεώνοντας τον Σέζνι σε επέμβαση, ενώ στο 56’ ο Χρικόβιακ έκοψε σωτήρια το σουτ του Εμπαπέ, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μίχνιεβιτς επιχείρησε να κάνει πιο επιθετική την Πολωνία, ρίχνοντας δεύτερο σέντερ φορ τον Μίλικ αντί του Σιμάνσκι, ενώ λίγο αργότερα «φρέσκαρε» και τα χαφ περνώντας τους Ζαλέφσκι, Μπιέλικ αντί των Καμίνσκι, Χρικόβιακ. Ο Ντεσάν απάντησε με την είσοδο του Φοφανά αντί του Τσουαμενί, με τους «τρικολόρ» να δίνουν μέτρα στους Πολωνούς, στοχεύοντας να χτυπήσουν στο τρανζίσιον. Μ’ αυτόν τον τρόπο ήρθε στο 74’ το 2-0 στο 74’ το οποίο έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ζιρού τράβηξε πάνω του δύο αμυντικούς, ο Ντεμπελέ έδωσε στον αμαρκάριστο Εμπαπέ και ο Γάλλος αστέρας με απίθανο τελείωμα λίγο μέσα από την περιοχή, «εκτέλεσε» τον Σέζνι, «γράφοντας» το 2-0.

Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, καθώς η Πολωνία δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να ψάξει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Η Γαλλία κυκλοφορούσε τη μπάλα και στο 90+1’ πέτυχε και τρίτο τέρμα με νέο εκπληκτικό τελείωμα του Εμπαπέ από τα πλάγια της περιοχής μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Σέζνι.

Το γκολ της τιμής ο Λεβαντόφσκι

Το 3-0 δεν ήταν το τελικό σκορ, καθώς στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων η Πολωνία κέρδισε πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι με εύστοχο χτύπημα πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα του. Αξιοσημείωτο ότι ο Γιορίς απέκρουσε αρχικά αλλά είχε βγει από τη γραμμή και δόθηκε επανάληψη, με τον φορ της Μπαρτσελόνα να ευστοχεί στη δεύτερη εκτέλεση.

Γαλλία: Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Ραμπιό, Τσουαμενί (66' Φοφανά), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (76' Κομάν), Ζιρού (76' Τουράμ)

Πολωνία: Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Κριχόβιακ (71' Μπιέλικ), Καμίνσκι (71' Ζαλέφσκι), Ζιελίνσκι, Σιμάνσκι (64' Μίλικ), Φρανκόφσκι, Λεβαντόφσκι