Ιράν - ΗΠΑ 0-1: Οι Αμερικανοί πήραν το ντέρμπι πρόκρισης και έκλεισαν ραντεβού με Ολλανδία στους «16» (video)

29/11/2022 23:04
Οι ΗΠΑ με γκολ του Πούλισικ (38’) κέρδισαν με 1-0 το Ιράν, το προσπέρασαν στην 2η θέση του ομίλου και πήραν αυτοί την πρόκριση για τους «16», εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία για μία θέση στα προημιτελικά. Κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος οι Αμερικανοί, το πάλεψαν στο δεύτερο οι Ιρανοί αλλά τελείωσαν το ματς χωρίς σουτ στο στόχο.

Το ντέρμπι πρόκρισης του 2ου ομίλου βρήκε νικητές τις ΗΠΑ. Το Ιράν έπαιζε για δύο αποτελέσματα κόντρα στους Αμερικανούς αλλά έπεσε σ’ αυτήν την παγίδα και πλήρωσε την παθητικότητα του γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Ένα σκορ που δίνει την πρόκριση στις Ηνωμένες Πολιτείες ως δεύτερες του ομίλου και αφήνει εκτός συνέχειας τους Ιρανούς.

Η ομάδα του Μπερχάλτερ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε το προβάδισμα με γκολ του Πούλισικ στο 38’ και είχε δύο καλές στιγμές για ένα δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο. Το Ιράν αναγκάστηκε να βγει από το καβούκι του στο δεύτερο μέρος αλλά δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει με αξιώσεις. Η ομάδα του Κεϊρόζ έφτιαξε φάσεις μόνο από στατικές φάσεις, έχοντας δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά με Ταρεμί και Πουραλιγκανζί, όμως δεν μπόρεσε να καταγράψει τελική στην εστία και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Οι ΗΠΑ κράτησαν το μηδέν στην εστία για δεύτερο σερί ματς σε τελική φάση Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1930 (!) και άρπαξαν την 2η θέση του ομίλου από το Ιράν. Έτσι το απόγευμα του Σαββάτου (3/12, 17:00) θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το Ιράν από την πλευρά του δεν κατάφερε ούτε τώρα να πάρει την πρόκριση στα νοκ-άουτ, μετρώντας 6/6 αποκλεισμούς στον πρώτο γύρο.

Κυρίαρχες οι ΗΠΑ, φουλ άμυνα το Ιράν

Οι ΗΠΑ χρειάζονταν μόνο νίκη για να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση και πήραν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας τον τρόπο για να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Ιράν. Οι Αμερικανοί κατασκήνωσαν έξω από την αντίπαλη περιοχή και απείλησαν για πρώτη φορά στο 9’ με σουτ του Μούσα από το ημικύκλιο αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Έπρεπε να περάσει το πρώτο ημίωρο για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση όταν στο 32’ ο Σάρτζεντ έστρωσε τη μπάλα στον Γουεά εντός περιοχής αλλά το διαγώνιο σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Πούλισικ έδωσε τη λύση μετά από εξαιρετική συνεργασία

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι ΗΠΑ ανέβαζαν όλο και περισσότερο την πίεση τους και τη λύση έδωσε ο αστέρας τους, Πούλισικ, ανοίγοντας το σκορ στο 38’. Ο ΜακΚένι έβγαλε υπέροχη βαθιά μπαλιά για τον Ντεστ, αυτός γύρισε με κεφαλιά στον Πούλισικ και ο άσος της Τσέλσι σκόραρε με κοντινό πλασέ στην κίνηση «γράφοντας» το 1-0.

Το γκολ του Πούλισικ:

«Άγγιξαν» το 2ο γκολ οι Αμερικανοί, ούτε τελική στο πρώτο μέρος το Ιράν

Το Ιράν ήταν πλέον αναγκασμένο να βγει από το καβούκι του αλλά δεν το έκανε καλά οργανωμένα, αφήνοντας αρκετούς χώρους. Αυτό λίγο έλειψε να το πληρώσει σε δύο περιπτώσεις πριν το ημίχρονο. Στο 45’ ο Σάρτζεντ βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση αλλά έκανε κακό γύρισμα για τον Γουεά και η φάση χάθηκε, ενώ στο 45+6’ ο τελευταίος βρήκε δίχτυα με σουτ στην κίνηση όμως το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ. Και τις δύο φάσεις έφτιαξε ο ΜακΚένι, ο οποίος δεν μαρκάρονταν από τους παίκτες του Ιράν και είχε χρόνο και χώρο για να φτιάχνει παιχνίδι με πάσες ακριβείας.

Το γκολ οφσάιντ του Γουεά:

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ιράν να αισθάνεται τυχερό που πηγαίνει στα αποδυτήρια μόνο με το εις βάρος του 1-0, καθώς πιέστηκε αρκετά ενώ από την πλευρά του δεν κατέγραψε ούτε τελική. Οι δύο προπονητές υποχρεώθηκαν σε μία αναγκαστική αλλαγή, με τους Ιρανούς να χάνουν τον Μοχαμάντι και οι Αμερικανοί τον Πούλισικ. Ο μπακ της ΑΕΚ υπέστη μυϊκό τραυματισμό στο δικέφαλο και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Καρίμι, ενώ ο εξτρέμ της Τσέλσι χτύπησε στη φάση του γκολ κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο από τον Άαρονσον.

Ο τραυματισμός του Μοχαμάντι:

Πήρε μέτρα το Ιράν αλλά αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις

Αλλαγή στο ημίχρονο έκανε και το Ιράν, με τον Κεϊρόζ να περνάει τον εξτρέμ Γκόντος αντί του φορ Αζμούν. Ο νεοεισελθόντας έκανε και την πρώτη τελική για τους Ιρανούς μ’ ένα σουτ στο 51’ που πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Ιρανοί ανέβαζαν όλο και πιο ψηλά τις γραμμές τους πιέζοντας με στόχο να δυσκολέψουν την κυκλοφορία των Αμερικανών και να κλέψουν μπάλες στο αντίπαλο μισό.

Ο Μπερχάλτερ βλέποντας την ομάδα του να δέχεται πίεση, έβγαλε στο 65’ τον ΜακΚένι για τον πιο αμυντικογενή μέσο Ακόστα. Λίγη ώρα μετά πέρασε στο ματς και ο Ράιτ αντί του Σάρτζεντ,ο οποίος τραυματίστηκε σε ανύποπτη φάση, πατώντας τη μπάλα κατά τη προσγείωση του με αποτέλεσμα να πέσει πολύ άτσαλα στο χορτάρι.

Το Ιράν παρότι είχε κερδίσει μέτρα, δυσκολεύονταν να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή και η επόμενη καλή του στιγμή ήρθε στο 70’ με ένα μακρινό σουτ του Εζατολαχί το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους τυπικά φιλοξενούμενους. Ο Κεϊρόζ πήρε περαιτέρω ρίσκα γυρνώντας το σύστημα του Ιράν σε 4-4-2 με την είσοδο του Ανσαριφάρντ αντί του Γκολιζαντέχ, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα μπήκαν στο ματς και οι Τοραμπί, Τζαλαλί αντί των Χατζισαφί και Νουρολαχί. Ο Μπερχάλτερ απάντησε περνώντας και τρίτο στόπερ τον Ζίμερμαν αντί του φορ Γουεά, ενώ άλλαξε και μπακ με τον Μουρ να αντικαθιστά τον Ντεστ.

Μόνο από στημένα βρήκαν αξιόλογες φάσεις οι Ιρανοί

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ιράν βρίσκονταν διαρκώς έξω από τη μεγάλη περιοχή των ΗΠΑ αλλά προσπαθούσε μόνο με σέντρες να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, κάτι που δεν έβαζε προβλήματα στους Αμερικανούς αμυντικούς. Οι Ιρανοί κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μόνο από στατικές φάσεις. Στο 82’ ο Εζαλοταχί έκανε γέμισμα από τα δεξιά αλλά ο Ταρεμί δεν βρήκε καλά τη μπάλα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 90+4’ ο Πουραλιγκανζί έπιασε κεφαλιά-ψαράκι από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η ευκαιρία του Πουραλιγκανζί:

Στα τελευταία λεπτά, οι Ιρανοί βγήκαν όλοι μπροστά και στο 90+8’ φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κάρτερ-Βίκερς στον Ταρέμι. Ο Λαόθ άφησε ορθώς το παιχνίδι να συνεχιστεί, καθώς δεν ειδοποιήθηκε ούτε από το VAR και λίγο αργότερα σφύριξε τη λήξη.

Το πέναλτι που ζήτησαν οι Ιρανοί:

Παρά τις προσπάθειες τους, οι Ιρανοί δεν κατέγραψαν τελική στην εστία και οι Αμερικανοί παρά την παθητικότητα τους στο δεύτερο μέρος, αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν το τέλος το υπέρ τους 1-0 που τους στέλνει στους «16» για 3η διαδοχική φορά που δίνουν το «παρών» στο τουρνουά (2010, 2014, 2022).

Η εναλλαγή συναισθημάτων με τη λήξη:

Iράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ- Ρεζαϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκάνζι, Μοχαμάντι (45+2' Καρίμι)- Εζατολάχι, Νουρουλάχι (71' Τοραμπί), Χατζισαφί (71' Τζαλαλί), Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77' Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46' Γκόντος)

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπεράλτερ): Τέρνερ- Ντεστ (82' Μουρ), Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον- ΜακΚένι (65' Ακόστα), Άνταμς- Μούσα, Γουεά (82' Ζίμερμαν), Πούλισικ (46' Άαρονσον) -Σάργκεντ (77' Ράιτ)