Ολυμπιακός-Λαμία 2-0: Εύκολο απόγευμα με Χάμες πρωταγωνιστή

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
30/10/2022 17:51
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 2-0 της Λαμίας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Κυριακή.

Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος με γκολ των Χάμες (22') και Μπακαμπού (28'). Ο Κολομβιανός ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των νικητών και έδειξε πως όσο έχει καλή φυσική κατάσταση μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Από την άλλη η Λαμία προσπάθησε κυρίως στο δεύτερο μέρος να βγει μπροστά αλλά δεν μπόρεσε στην ουσία να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Πασχαλάκη, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους της ομάδας του.

Έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε στην 3η θέση του πρωταθλήματος, έμεινε στο -10 από τον Παναθηναϊκό τον οποίο και αντιμετωπίζει την 11η αγωνιστική. Από την άλλη η Λαμία έμεινε στην 10η θέση με οκτώ βαθμούς και για άλλο ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να σκοράρει.

Λίγο αργότερα για το πρωτάθλημα, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι Βοιωτοί ήταν ανώτεροι, είχαν δοκάρι και χαμένο πέναλτι και δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση των Περιστεριωτών.

Ανώτερος Ολυμπιακός και δίκαιο προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3' είχε την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Άβιλα έβγαλε ωραία από τα δεξιά με τον Μασούρα να μην βρίσκει στόχο αλλά τον Ρέαμπτσουκ να ακολουθεί και να σουτάρει άουτ.Οι παίκτες του Μίτσελ είχαν τον έλεγχο και στο 16' απείλησαν για δεύτερη φορά. Ο Μπιέλ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και γύρισε ωραία όμως ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο επτά λεπτά μετά κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χουάνγκ ύψωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Χάμες να πιάνει την κεφαλιά από πλάγια θέση με τον Σαράνοφ να έχει λάθος αντίδραση και να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς την αντίπαλη εστία και στο 31' πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Άβιλα έκανε μία μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μπακαμπού άφησε πίσω του στο σπριντ τον Αντέτζι και πλάσαρε ιδανικά τον Σαράνοφ για το 2-0.

Η Λαμία προσπαθούσε σιγά σιγά να βγει μπροστά και είχε την πρώτη καλή στιγμή της στο 31', με τον Τζανδάρη να βρίσκεται σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά η προσπάθεια του πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός βέβαια συνέχισε να έχει την κατοχή και έψαξε και τρίτο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Αρχικά στο 42' ο Χάμες με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στην επόμενη φάση ο Σαράνοφ έστειλε κόρνερ την προσπάθεια του Μπιέλ.

Χαμηλός ρυθμός και διαχείρηση

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία έδειξε να μπαίνει πιο δυνατά και προσπάθησε να βρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. «Πατούσε» πιο εύκολα περιοχή αλλά δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα φάουλ που κέρδιζε γύρω από αυτήν. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτιαξαν άλλη μία ευκαιρία στο 56', με τον Χουάνγκ να βρίσκει χώρο και να κάνει το σουτ το οποίο άγγιξε το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

Ο ρυθμός όσο περνούσε η ώρα έπεφτε, ο Ολυμπιακός δεν είχε λόγο να ρισκάρει και απλά διαχειριζόταν το σοβαρό προβάδισμα που είχε. Η ποιότητα του Χάμες όμως τον βοήθησε στο να φτιάξει άλλη μία ευκαιρία, με τον Κολομβιανό να μπαίνει ωραία στην περιοχή αλλά το πλασέ του βρήκε στον Σαράνοφ. Έπειτα πήρε το ριμπάουντ και επιχείρησε τη σέντρα με τον Μαρσέλο να κάνει ένα εντυπωσιακό βολέ αλλά να στέλνει άουτ την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έστω και σε αντεπιθέσεις απειλούσαν την αντίπαλη εστία και στο 80' ο Μαρσέλο βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ελ Αραμπί, που βρήκε χώρο για να σουτάρει αλλά αστόχησε για λίγο.

Ο Μαροκινός ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του Σαράνοφ και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

Ολυμπιακος (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Μπα (11' Παπασταθόπουλος), Ντόι, Ρέαμπτσουκ (60' Μαρσέλο), Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (60' Βαλμπουενά), Μπιέλ, Χάμες (74' Βρουσάι), Μπακαμπού (74' Ελ Αραμπί)

Λαμία (Φεστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοβ (86' Σαραμαντάς), Ασκόβσκι, Αντέτζο, Τζανδάρης, Σλίβκα, Ασκόβσκι, Νούνιες, Γιακουμάκης (86' Καραμάνος), Ντε Βινσέντι (69' Ρόμανιτς).

«Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση με την πρώτη του νίκη ο Λεβαδειακός

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στη Λιβαδειά, πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά την επιστροφή του στη Super League και άφησε πλέον στην τελευταία θέση τον Ιωνικό. Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς μπορεί να μην είχε την κατοχή στο παιχνίδι ήταν όμως περισσότερο απειλητική. Από την άλλη ο Ατρόμητος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στην επανάληψη, όμως γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα του και βρέθηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Νίκα προσπάθησαν να βρουν το γκολ, όμως ο Έλληνας μέσος στο 16' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Εννιά λεπτά μετά όμως βρέθηκε πάλι μέσα στην περιοχή και αυτή τη φορά δεν αστόχησε με το κεφάλι.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγαλύτερη ψυχολογία στους Βοιωτούς που έπειτα «έκλεισαν» τις γραμμές τους για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ατρόμητος βέβαια είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, με τον Ρομπάιγ να μην βρίσκει στόχο, αλλά στο 63' ο Λεβαδειακός «άγγιξε» το 2-0. Ο Μουτίνιο μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά είδε την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Οι Περιστεριώτες αυτή τη φορά είχαν απάντηση και δύο λεπτά μετά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με ένα εξαιρετικό σουτ του Ρομπάιγ εκτός περιοχής. Η εξέλιξη αυτή βέβαια δεν πτόησε τους γηπεδούχους που βγήκαν μπροστά και κέρδισαν πέναλτι στο 72'. Ο Μουτίνιο ανέλαβε την εκτέλεση αλλά για 2η φορά σημάδεψε το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Επτά λεπτά μετά όμως ότι δεν κατάφερε ο Πορτογάλος μέσος, το πέτυχε ο Σβάρκα μέσα από την περιοχή. Ο Τσάπρας βγήκε ωραία από τα δεξιά και έσπασε την μπάλα στο πέναλτι, με τον Σλοβάκο μέσο να την στέλνει εύκολα στα δίχτυα.

Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Βέλιτς «κλείστηκαν» περισσότερο στην άμυνα τους και προστάτεψαν το υπέρ τους σκορ, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.