Θρίαμβος της Νάπολι στο Άμστερνταμ, προβάδισμα πρόκρισης της Ίντερ -Δείτε τα γκολ και τα highlights από τα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
5/10/2022 00:31
Η πρώτη «στροφή» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκε με κάποια σπουδαία αποτελέσματα σε μία βραδιά που σημειώθηκαν 24 γκολ.

Η νίκη που ξεχώρισε δεν ήταν άλλη από αυτή της Νάπολι επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ με τους «παρτενοπέι» να «διαλύουν» με 6-1 τον Αίαντα. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λίβερπουλ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και πήρε μία εύκολη νίκη (2-0) επί της Ρέιντζερς.

Στον «όμιλο του θανάτου» η Ίντερ έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε με 1-0 της Μπαρτσελόνα στο «Σαν Σίρο» ενώ νωρίτερα η Μπάγερν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν (5-0)

Στον 2ο όμιλο η Μπριζ συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις της, κέρδισε με 2-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης, έφτασε τους εννιά βαθμούς και είναι αγκαλιά με την πρόκριση. Η Πόρτο έστω και δύσκολα επικράτησε με 2-0 της Λεβερκούζεν και έτσι πέρα από τους Βέλγους όλες οι υπόλοιπες ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς.

Αμφίρροπος βέβαια είναι και ο 4ος όμιλος εκεί όπου η Μαρσέιγ επικράτησε με 4-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Βελοντρόμ» ενώ Άιντραχτ και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στη Γερμανία.

Μαρσέιγ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-1

H Μαρσέιγ πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας σημαντική βοήθεια από τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ, Αδάν. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με ένα ωραίο τελείωμα του Τρινκάο στα πρώτα δευτερόλεπτα αλλά στη συνέχεια ο Σάντσες ισοφάρισε έπειτα από ένα τραγικό λάθος του Αδάν και στο 16' ο Αρίτ έκανε την ανατροπή. Ο Ισπανός τερματοφύλακας αποβλήθηκε μάλιστα στο 23', τα λάθη συνεχίστηκαν και οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Μπαλέρντι (28') και Εμπεμπά (84').

Μπάγερν Μονάχου-Βικτόρια Πλζεν 5-0

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν και πήρε μία άνετη νίκη. Ο Σανέ με ωραία ενέργεια στο 7', άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Γκνάμπρι στο 13' έπειτα από ωραία συνεργασία να κάνει το 2-0. Στο 21' ο Μανέ με την ποιότητα του ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στην επανάληψη οι Σανέ (50') και Τσούπο-Μότινγκ (59') με εξαίσια τελειώματα έκαναν ακόμα μεγαλύτερη τη νίκη της ομάδας τους.

Αγιαξ-Νάπολι 1-6

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα λίγο τυχερό γκολ του Κούντους στο 9' όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Αρχικά ο Ρασπαντόρι με ωραία κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 18' και στο 33' ο Ντι Λορέντζο με τον ίδιο τρόπο έκανε την ανατροπή. Σε μία αντεπίθεση στο 45' ο Ζιελίνσκι έκανε το 3-1 και στην επανάληψη οι «παρτενοπέι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ρασπαντόρι πέτυχε και τέταρτο τέρμα για να έρθει ο Κβαρατσκχέλια στο 63' να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σιμεόνε στο 81', γράφοντας το τελικό 6-1.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Τότεναμ 0-0

Στο μοναδικό παιχνίδι της βραδιάς που δεν σημειώθηκε ούτε ένα γκολ, οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν ιδιαίτερα και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Συνεχίζουν έτσι να ισοβαθμούν στη 2η θέση και ίσως τα πράγματα ξεκαθαρίσουν στο επόμενο παιχνίδι στο Λονδίνο.

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-0

Οι «νερατζούρι» μπορεί να μην είχαν ξεκάθαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά στις καθυστερήσεις πήραν το προβάδισμα με ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Τσαλχάνογλου. στην επανάληψη οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν, είχαν δοκάρι και ακυρωθέν γκολ αλλά δεν έφτασαν στην ισοφάριση.

Κλαμπ Μπριζ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με τον Σόβα στο 36' που δεν αστόχησε από κοντά και μπορεί στην επανάληψη να δέχτηκαν πίεση αλλά βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Γιούτκλα στο 62'. Έχασαν πέναλτι με τον Γκριεζμάν στο 76' οι «ροχιμπλάνκος».

Λίβερπουλ-Ρέιντζερς 2-0

Οι «reds» θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή και προηγήθηκαν στο 7' με μία πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 7'. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και στο 53' ο Σαλάχ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 αποτέλεσμα που δεν άλλαξε έως το τέλος.

Πόρτο-Λεβερκούζεν 2-0

Η Πόρτο έστω και δύσκολα επικράτησε της Λεβερκούζεν και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Ο Ζαϊντού με κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα στο 69' και στο 87' ο Γκαλένο «σφράγισε» τη νίκη της.