Λίβερπουλ - Ρεάλ 0-1: Η «βασίλισσα» της Ευρώπης ξανά στο θρόνο της με υπογραφή... Κουρτουά (video)

29/5/2022 00:32
Η Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ του Βινίσιους (59’) και φύλακα άγγελο τον Τιμπό Κουρτουά, κέρδισε με 1-0 την Λίβερπουλ στον τελικό του Παρισιού και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 14η φορά στην ιστορία.

Η «βασίλισσα» της Ευρώπης είναι ξανά στο θρόνο της. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας με 1-0 της Λίβερπουλ στο Παρίσι και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 14η φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές από τους «κόκκινους», είχε όμως «κέρβερο» στην εστία της τον Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση, αρνούμενος το γκολ σε μεγάλες ευκαιρίες της ομάδας του Μέρσεϊσάιντ. Ενδεικτικό ότι ολοκλήρωσε το ματς με εννέα επεμβάσεις, τις περισσότερες σε τελικό μετά τη σεζόν 2003-04 κι εγινε ο 3ος γκολκίπερ που αναδεικνύεται MVP σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ μετά τους Όλιβερ Καν (2001) και Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ (2008). Μάλιστα οι άλλοι δύο τελικοί είχαν κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Μαδριλένοι είχαν κυρίως αμυντικό ρόλο αλλά βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με τον Βινίσιους (59’) σε μια γρήγορη αντεπίθεση με τον Βαλβέρδε και κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Έτσι, οι μερέγκες γεύτηκαν το νέκταρ σε 8ο συνεχόμενο τελικό στη διοργάνωση, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια… παραμυθένια πορεία προς τον τίτλο, αφού οι προκρίσεις τους στους προηγούμενους γύρους απέναντι σε Παρί Σεν Ζερμέν, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι ήταν όλες τους άξιες θαυμασμού.

Παράλληλα, ο Κάρλο Αντσελότι κατέκτησε το τέταρτο Τσάμπιονς Λιγκ στην καριέρα του και πέρασε στην κορυφή των προπονητών με τις περισσότερες κατακτήσεις, ξεπερνώντας τους Πέισλι και Ζιντάν. Έγινε μάλιστα και ο πρώτος τεχνικός που πανηγυρίζει δύο κατακτήσεις με δύο διαφορετικές ομάδες (Μίλαν, Ρεάλ).

Στον αντίποδα, η Λίβερπουλ έφτασε τους τέσσερις χαμένους τελικούς στην ιστορία της, οι δύο απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ το αξιοσημείωτο είναι ότι δεν κατάφερε να σκοράρει γκολ σε 5.5 αγωνιστικές ώρες στους τρεις τελικούς που έπαιξε τη φετινή σεζόν. Αυτή ήταν η 3η ήττα του Γιούργκεν Κλοπ σε 4 τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ ως προπονητής, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ του Μαρσέλο Λίπι.

Φουριόζα η Λίβερπουλ, είχε απαντήσεις ο Κουρτουά

Όπως αναμενόταν, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε από τα πρώτα λεπτά για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η Ρεάλ που προσπαθούσε ανεπιτυχώς να κατεβάσει το τέμπο, πέρασε ένα πρώτο τέταρτο χωρίς κινδύνους, όμως το δεύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους ήταν… κατακόκκινο.

Στο 16’ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε ωραία κίνηση στα δεξιά της περιοχής και την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Σαλάχ, ο οποίος δεν κατάφερε υπό πίεση στη μικρή περιοχή να νικήσει με πλασέ τον Κουρτουά. Ένα λεπτό μετά ο Βέλγος γκολκίπερ είπε νέο «όχι» σε σουτ του Σαλάχ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 19’ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ βρήκε χώρο στο ύψος της περιοχής αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο. Η ομάδα του Μέρσεϊσάιντ πίεζε ασφυχτικά την Ρεάλ και στο 21’ «άγγιξε» το γκολ με σουτ του Μανέ μέσα από την περιοχή όμως ο Κουρτουά οριζοντιώθηκε και έστειλε με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα στο δοκάρι.

Το δοκάρι του Μανέ:

Χωρίς τελική η Ρεάλ αλλά με παράπονα για το ακυρωθέν γκολ του Μπενζεμά

Η «βασίλισσα» από την πλευρά προσπαθούσε με μακρινές μπαλιές να βγει στις αντεπιθέσεις, κυρίως από τα αριστερά με τον Βινίσιους, όπως η φάση στο 30’, με τον Άρνολντ να κόβει σωτήρια προτού ο Βραζιλιάνος βγει σε τετ-α-τετ με τον Άλισον. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Ρεάλ κράτησε περισσότερη ώρα τη μπάλα και στο 43’ βρήκε δίχτυα στην πρώτη της τελική στο ματς με τον Μπενζεμά, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μετά από βαθιά παλιά του Αλάμπα, ο Μπενζεμά βγήκε απέναντι από τον Άλισον αλλά κλείστηκε και αντί να εκτελέσει, «έσπασε» αριστερά στον Βαλβέρδε. Αυτός υπό πίεση κατάφερε να ξαναδώσει στον Γάλλο στράικερ ο οποίος σε ανυπεράσπιστη εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα όμως δε μέτρησε ποτέ καθώς ο φορ της Ρεάλ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η φάση εξετάστηκε στο VAR κι έμεινε ως έχει, όμως οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αφού από τα ριπλέι φάνηκε η μπάλα να καταλήγει στον Μπενζεμα από τα πόδια του μέσου της Λίβερπουλ, Φαμπίνιο. Ενδεχομένως οι διαιτητές στο μόνιτορ έκριναν ότι ο Φαμπίνιο άγγιξε την μπάλα εν μέσω διεκδίκησης, δεν έπαιξε εσκεμμένα την πάσα, επομένως δεν μετρούσε για λόγους οφσάιντ σύμφωνα με τους κανονισμούς. Από τη στιγμή που το γκολ ακυρώθηκε, δε καταγράφηκε και τελική για τους Μαδριλένους κι έτσι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με… μηδέν!

Το ακυρωθέν γκολ της Ρεάλ:

Ο Βινίσιους… τιμώρησε την Λίβερπουλ

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη η Λίβερπουλ ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι, ψάχνοντας τον τρόπο για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ρεάλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε δύο μικροευκαιρίες με Τιάγκο και Σαλάχ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η «βασίλισσα» στην πρώτη της τελική προσπάθεια κατάφερε να σκοράρει. Στο 59’ ο Βαλβέρδε βρήκε χώρο και έκανε συρτή σέντρα από τα δεξιά για τον Βινίσιους ο οποίος είχε ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Άρνολντ και με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ του Βινίσιους:

Κατέβασε ρολά ο Κουρτουά

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ και το πλήρωσε στην πρώτη επίθεση της Ρεάλ στο ματς. Μετά τα πρώτα λεπτά ψυχρολουσίας, η ομάδα του Μερσεϊσάιντ ανέβασε ξανά τις μηχανές και «άγγιξε» σε δύο περιπτώσεις το 1-1. Στο 64’ ο Σαλάχ σύγκλινε από τα δεξιά και σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Κουρτουά «έβγαλε» με το ένα χέρι. Πέντε λεπτά μετά ο νεοεισελθόντας Ζότα έκανε κεφαλια-πάσα για τον Αιγύπτιο ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Βέλγος γκολκίπερ που έτρεξε από το ένα δοκάρι στο άλλο, έκανε έγκαιρη παρέμβαση με το πόδι και είπε ακόμα ένα «όχι» στους Άγγλους.

Η σωτήρια επέμβαση του Βέλγου γκολκίπερ:

Η Ρεάλ δυσκολεύονταν να κρατήσει μπάλα αλλά στο 75’ έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0 όταν μετά από εκτέλεση φάση, ο Κασεμίρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον αλλά δεν μπόρεσε ούτε να πλασάρει, ούτε να σπάσει δεξιά σε δύο συμπαίκτες του, στέλνοντας τη μπάλα στους παίκτες της Λίβερπουλ! Σ’ εκείνο το σημείο ο Κλοπ πέρασε τους Κεϊτά και Φιρμίνο αντί των Χέντερσον και Τιάγκο, με τους «κόκκινους» να συνέχισαν την πίεση στην προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτή λίγο έλειψε να έρθει στο 79’ όταν μετά από σουτ του Σαλάχ, ο Ζότα έκανε παρέμβαση στη μπάλα αλλά ο Κουρτουά έπεσε στη γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Βέλγος γκολκίπερ ήταν συγκλονιστικός και στο 82’ έκανε ακόμα μια σωτήρια επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Σαλάχ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή. Ο Αιγύπτιος με υπέροχη κίνησε, ξέφυγε από τον Μεντί αλλά δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να νικήσει τον πορτιέρε της «βασίλισσας».

Το «στοπ» του Κουρτουά στο τετ-α-τετ με τον Σαλάχ:

Αυτή ήταν και η τελευταία της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Η Ρεάλ αμύνονταν αποτελεσματικά και παράλληλα έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, όπου αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα έφτανε σε ένα δεύτερο τέρμα. Εν τέλει το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και η Ρεάλ πανηγυρίσει το 14ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας, ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο στην κορυφή των κατακτήσεων της διοργάνωσης.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (77' Kεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (77' Φιρμίνο), Σαλάχ, Λουίς Ντίας (65' Ζότα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μιλιτάο, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς (90' Θεμπάγιος), Κρόος, Βαλβέρδε (85' Καμαβινγκά), Βινίσιους (90' Ροντρίγκο), Μπενζεμά