Europa League: Με ιστορικά «πάρτι» στους «4» Άιντραχτ και Γουέστ Χαμ (videos)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
15/4/2022 00:09
Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η Γουέστ Χαμ και η Λειψία είναι ήδη στα ημιτελικά του Europa League σε μία βραδιά που αποτέλεσε θρίαμβο των φιλοξενούμενων, που έκαναν τη μία έκπληξη μετά την άλλη. Στην παράταση «λύγισε» την Μπράγκα η Ρέιντζερς «σφραγίζοντας» το τελευταίο εισιτήριο.

Έχοντας στο πλευρό της 30.000 φίλους τους που ταξίδεψαν ως την Βαρκελώνη, η Άιντραχτ Φρανφκούρτης πήρε την μεγαλύτερη ευρωπαϊκή πρόκριση της ιστορίας ταπεινώνοντας την Μπαρτσελόνα με 3-2 στο «Καμπ Νου», ενώ η Γουέστ Χαμ έστησε το δικό της «γλέντι» στην έδρα της Λυών, την οποία νίκησε επίσης με 3-0.

Νωρίτερα η Λειψία με πρωταγωνιστή τον Ενκουκού είχε πάρει μεγάλη νίκη-πρόκριση επί της Αταλάντα στο Μπέργκαμο με 2-0 ανοίγοντας την αυλαία της βραδιάς.

Αξιοσημείωτο πως κανείς από τους παραπάνω φιλοξενούμενους απόψε δεν είχε προβάδισμα πρόκρισης, αφού και τα τρία πρώτα ματς είχαν λήξει ισόπαλα με σκορ 1-1.

Στο ματς που χρονικά έληξε τελευταίο, η Ρέιντζερς, με «χρυσό» γκολ του Ρουφ στο 101' της παράσταση επικράτησε 3-1 της Μπράγκα, ανατρέποντας την ήττα του πρώτου ματς με 1-0 στην Πορτογαλία και περνώντας σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια, όταν και είχε φτάσει στον τελικό του πάλαι ποτέ Κυπέλλου UEFA.

Ιστορικό «πάρτι» πρόκρισης της Αϊντραχτ στο «Καμπ Νου»

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κόστιτς έβαλε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Έρικ Γκαρθία. Η Μπαρτσελόνα πήρε αμέσως τα ηνία του αγώνα και «στρίμωξε» τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, αλλά παρά την συντριπτική κατοχή της μπάλας, δεν απείλησε πλην μίας κεφαλιάς του Ομπαμεγιάνγκ και στο 38' ο Μπορέ με ένα σουτ «φωτοβολίδα» δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν κάνοντας το 0-2!Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έμοιαζε απογοητευμένη εξ'αρχής, ενώ βγαίνοντας μαζικά στην επίθεση άφησε χώρους στην Άιντραχτ, η οποία ειδικεύεται σε αυτού του είδους τα παιχνίδια. Κι αν στο 57' ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Λίντστρομ σε τετ-α-τετ, στο 66' ο Κόστιτς με διαγώνιο σουτ «υπέγραψε» το 0-3. Το μόνο που κατάφεραν οι «μπλαουγκράνα» ήταν να περιορίσουν το εύρος της ήττας, αφού μείωσαν με σουτ του Μπούσκετς στο 90' και εύστοχο πέναλτι του Ντεπάι στο 90'+7' στο τελικό 3-2.

«Κατεδάφισαν» τη Λυών τα «σφυριά»

Αντίστοιχα με το πρώτο ματς αντιμετώπισαν και το δεύτερο οι δύο ομάδες, αφού ήταν πολύ προσεκτικές ψάχνοντας την κατάλληλη στιγμή να «χτυπήσουν», χωρίς όμως να εκτεθούν αμυντικά. Τελικά στο 37' ο Ντόσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και πριν καν... συνέλθουν οι Γάλλοι στο Ράις στο 44', με σουτ από τα όρια της περιοχής διπλασιάσε τα τέρματα της ομάδας του. Η Λυών είχε πλέον ένα βουνό να ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η αντίδραση στην οποία ήλπιζα οι φίλοι της δεν ήρθε ποτέ, αφού τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (48') ο Μπόουεν βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε έυστοχα διαμορφώνοντας το 0-3, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού το ματς κύλησε... ήσυχα σχετικά ως το τέλος του και τα «σφυριά» πανηγύρισαν μία τεράστια πρόκριση.

Ανατροπή και πρόκριση στην παράταση για τους Ρέιντζερς

Οι Προτεστάντες χρειάστηκαν μόλις ένα λεπτό για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα, αφού ο Ταβερνιέ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι με το... καλησπέρα στο ματς άνοιξε το σκορ. Στο 5' ο Ρουφ σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR για χέρι, ενώ στο 36' ο ίδιος παίκτης σημάδεψε εξ επαφής το δοκάρι της εστίας των Πορτογάλων. Ο ενθουσιασμός και οι κατά κύματα επιθέσεις των Σκωτσέζων απέδωσαν ξανά καρπούς και μάλιστα εις διπλούν στο 42', αφού ο Τορμένα ανέτρεψε τον Ρουφ εντός περιοχής και αποβλήθηκε, με τον Ταβερνιέ να ευστοχεί στο πέναλτι για το 2-0 και τους φιλοξενούμενους να μένουν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με 10 παίκτες, ενώ έπρεπε να κυνηγήσουν γκολ.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ, οπισθοχώρησαν στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι που τα έπαιξαν όλα για όλα, να βρουν χώρους. Στο 75' «προειδοπόίησαν» με κεφαλιά του Φαμπιάνο να καταλήγει άουτ, αλλά στο 83' ο Κάρμο με νέα κεφαλιά, από το υψος της μικρής περιοχής, μείωσε σε 2-1 και οδήγησε το ματς στην παράταση, αφού δεν ισχύει πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Εκεί ο Ρούφ «πήρε το αίμα του πίσω» για το γκολ που του ακυρώθηκε από το VAR στην κανονική διάρκεια του ματς και με το τέρμα που σημείωσε στο 101ο λεπτό έβαλε «φωτιά» στο «Άιμπροξ» διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, που θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο ευρύ, αφού στο 105' ο Μεντέιρος δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες με απόσταση λίγων δευτερολέπτων και με 9 παίκτες πλέον η Μπράγκα ήταν αδύνατο ν΄ αντιδράσει στα υπόλοπα λεπτά που έμεναν.

«Παρέλαση» με... σημαιοφόρο τον Ενκουκού για τη Λειψία στο Μπέργκαμο

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν καλός και το τέμπο υψηλό, αλλά χωρίς να σημαίνει πως το ματς ήταν ανοιχτό. Μολις στο 18' η Λειψία «ξεδίπλωσε» εξαιρετική αντεπίθεση με τον Ενκουκού να υποδέχεται την ασίστ του Λάιμερ σουράοντας με δύναμη για το 0-1 που «πάγωσε» το Μπέργκαμο. Οι γηπεδούχοι χωρίς να έχουν την κλασσική ευκαιρία, απείλησαν κυρίως με σουτ, αλλά δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς την γερμανική εστία.

Με την επανάληψη οι «μπεργκαμάσκι» μπήκαν ακόμα πιο δυνατά, αλλά η Λειψία είχε την μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν ο Μούσο διόρθωσε δικό του λάθος και πρόλαβε προ κενής εστίας τον Λάιμερ στο 55. Κάθε αντεπίθεση των Γερμανών «μύριζε» γκολ, με τον Ενκουκού να δείχνει ασταμάτητος και τελικά να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή από τον Μούσο στο 86' και να το μετατρέπει ο ίδιος σε γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 0-2, το οποίο χάρισε την πρόκριση στους Γερμανούς και έστειλε την Αταλάντα σπίτι της.