Πλέι Άουτ: Νίκες σωτηρίας για Ατρόμητο, Ιωνικό, έμεινε ζωντανή η Λαμία, «βουλιάζει» ο Απόλλων (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
19/3/2022 21:25
Σημαντικά αποτελέσματα σημειώθηκαν στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League Interwetten και φαίνεται να ξεκαθαρίζει από νωρίς η κατάσταση στην ουρά της βαθμολογίας.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι ο Ιωνικός έφυγε με μία πολύτιμη νίκη με 3-2 από το Ηράκλειο και το «Γεντί Κουλέ» απέναντι στον ΟΦΗ, έφτασε τους 29 βαθμούς και πλέον δύσκολα θα κινδυνέψει.

Στο «θρίλερ» του Περιστερίου, ο Ατρόμητος με ένα ακόμη buzzer beater του Κουλούρη έκαμψε με 1-0 την αντίσταση του Απόλλωνα Σμύρνης ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι με τον Παμλίδη.

Στο Βόλο, ο Αστέρας πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση και με δύο γκολ στο πρώτο εικοσιπεντάλεπτο επικράτησε με 2-0 της ομάδας της Μαγνησίας.

Στο τελευταίο παιχνίδι της βραδιάς η Λαμία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-1 απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής της, όντας στο -5 από τον Ατρόμητο.

Εντυπωσιακό ημίχρονο και προβάδισμα νίκης για Ιωνικό

Στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ ο Ιωνικός πήρε ένα σπουδαίο διπλό με 3-2 στην έδρα του ΟΦΗ και στην ουσία έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Η ομάδα της Νίκαιας μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες και τελικά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ρομαό στο 11'. Οι παίκτες του Σπανού συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 39' ο Μύγας ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Επασί έκανε το 2-0, για να ερθει στο 45' ο Ντάλτσιο με εξαιρετικό πλασέ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε πριν λήξει το ημίχρονο και μείωσε με κεφαλιά του Φελίπε, στο 56' ο Ντουρμισάι έπειτα από στημένη φάση πέτυχε το 3-2 αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα της Κρήτης έπειτα δεν έφτασε στην ισοφάριση.

Λυτρωτής Κουλούρης, μοιραίος Παμλίδης

Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος με ένα γκολ του Κουλούρη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, έφτασε τους 26 βαθμούς και μπορεί να αισθάνεται σαφώς πιο άνετα για την υπόθεση της παραμονής του. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις και ως ένα σημείο όλα έδειχναν πως οδεύουμε για λευκή ισοπαλία. Στο 87' ωστόσο και με καθυστέρηση τριών λεπτών ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα για χέρι του Καστεγιάνο μέσα στην περιοχή.

Ο Παμλίδης ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Γιαννιώτης έπεσε στη σωστή γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Στη συνέχεια μάλιστα του παιχνιδιού και σε μία από τις λίγες αξιόλογες επιθέσεις του Ατρομήτου, ο Σπιριντόνοβιτς βρήκε τον Κουλούρη μέσα στην περιοχή και αυτός από κοντά «έγραψε» το 1-0.

Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα καθώς στο Περιστέρι ξέρουν πως μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για την σωτηρία της ομάδας.

Πέρασε από τον Βόλο ο Αστέρας

Στο θεωρητικά λιγότερο ενδιαφέρον, από βαθμολογικής άποψης, παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ ο Αστέρας Τρίπολης με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος επικράτησε με 2-0 του Βόλου στη Μαγνησία και πέρασε στην 7η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Σίτο στο 15' εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του Φαν Βερτ και με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 25 ο Ρεγκίς εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, νίκησε κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε από νωρίς το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Βόλος δεν είχε κάποια αντίδραση, ο Αστέρας είχε και δοκάρι με τον Σίτο στο 60' και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη.

«Ζωντανή» για την παραμονή της η Λαμία

Η Λαμία κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό» στο Αγρίνιο, κέρδισε με 2-1 τον Παναιτωλικό και έμεινε στο κυνήγι του Ατρομήτου, αυξάνοντας παράλληλα και την διαφορά από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καρέλη για να ανοίξει το σκορ και τελικά ήταν η Λαμία αυτή που πήρε το προβάδισμα. Η καλή τεχνική και η επιμονή του Μανούσου λειτούργησαν σωστά στο 45' και ο Μυτιληνιός φορ νίκησε τον Ανέστη από πλάγια θέση και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Σαράνοφ και έτσι οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 77'. Ο Ελευθεριάδης κινήθηκε στο όριο του οφσάιντ στην πλάτη της άμυνας, υποδέχτηκε την μπάλα και πλάσαρε σωστά τον Ανέστη. Λίγο μετά όμως τα «καναρίνια» ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με ένα υπέροχο σουτ του Ντουάρτε εκτός περιοχής.

Στα τελευταία λεπτά ωστόσο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Λαμία πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη που την κρατάει στο -5 από τον Ατρόμητο ενώ παράλληλα αύξησε την διαφορά της από τον τελευταίο Απόλλωνα Σμύρνης στους οκτώ πόντους.