Κόνφερενς Λιγκ: «Ξέρανε» την Σέλτικ η Μπόντο Γκλιμτ, δεν έφτανε ο Πέλκας για την Φενέρ (video)

18/2/2022 01:01
Η Μπόντο Γκλιμτ συνεχίζει τις εκπλήξεις στο Κόνφερενς Λιγκ, «αλώνοντας» με 3-1 την έδρα της Σέλτικ για τα πλει-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Ισχυρό προβάδισμα για Λέστερ και Μαρσέιγ, το γκολ του Πέλκα δεν έφτανε στην Φενέρμπαχτσε, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Σλάβια Πράγας στην Κωνσταντινούπολη δεχόμενη δύο γκολ σ’ ένα δίλεπτο.

Λίγη ώρα μετά το θρίαμβο της Ρέιντζερς στην έδρα της Ντόρτμουντ για το Γιουρόπα Λιγκ, η μεγάλη της αντίπαλος, Σέλτικ γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από την Μπόντο Γκλιμτ στην Γλασκώβη και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Νορβηγοί, που στη φάση των ομίλων είχαν διαλύσει με 6-1 την Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Έθπεγιορντ (7’) και Πελεγκρίνο (55’). Στο 59’ ο Ποστέκογλου έριξε στο ματς τον Γιακουμάκη και στο 79’ οι Κέλτες μείωσαν σε 2-1 με κεφαλιά του Μάεντα, ωστόσο η Μπόντο Γκλιμτ δεν πτοήθηκε και απάντησε δύο λεπτά μετά με βολίδα του Βέτλεσεν, κάνοντας την έκπληξη της βραδιάς στο Κόνφερενς Λιγκ. Παρά την αγωνιστική απραξία δύο μηνών, οι πρωταθλητές Νορβηγίας ήταν πολύ καλοί απέναντι σε μια ασύνδετη Σέλτικ, που καλείται να ανατρέψει τα δεδομένα στη ρεβάνς.

Δεν έφτανε ο Πέλκας για την Φενέρ

Η Σλάβια Πράγας έφυγε με σπουδαίο «διπλό» (3-2) από την Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε και οι Τούρκοι καλούνται να γυρίσουν τα δεδομένα στην τσεχική πρωτεύουσα. Οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία στο πρώτο μισάωρο, αλλά στο 44’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τραορέ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση, είχε δοκάρι στο 54’ και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε με πλασέ του Πέλκα μέσα από την περιοχή έπειτα από ωραία ασίστ του Καντιόγλου. Ωστόσο η Σλάβια Πράγας «καθάρισε» το ματς σε ένα δίλεπτο. Στο 62’ ο Ντόλι έκανε το 2-1 με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ και δύο λεπτά μετά ο Λινγκρ χτύπησε στην αντεπίθεση και ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι ήταν να μειώσουν στο 83’ με μακρινό σουτ του Καντιόγλου, αποκτώντας ελπίδες για την ανατροπή στην Πράγα.

Από τώρα στους «16» η Λέστερ

Η Λέστερ νίκησε με 4-1 την Ράντερς στο «Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ» και ουσιαστικά είναι από τώρα στους «16» της διοργάνωσης». Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 23’ με τον Εντιντί και είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, όμως αντί αυτού δέχτηκαν την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου από τον Μιστράτι. Οι Άγγλοι γύρισαν αποφασισμένοι από τα αποδυτήρια για να «καθαρίσουν» το ματς και τα κατάφεραν σ’ έξι λεπτά με τα γκολ των Μπαρνς (49’) και Ντάκα (55’) ενώ στο 74’ ο Ντιούσμπερι-Χολ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Στα αξιοσημείωτα πως ο γκολκίπερ των Δανών, Κάρλγκρεν παρά τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε, πραγματοποίησε 13 αποκρούσεις!

«Καθάρισε» με Μίλικ και Παγιέτ η Μαρσέιγ

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» έκανε και η Μαρσέιγ μετά τη νίκη με 3-1 επί της Καραμπάκ στο «Βελοντρόμ». Οι Μασσαλοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος χάρη σε δύο γκολ του Μίλικ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 40’ με διπλή προσπάθεια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 44’ με ψύχραιμο σουτ από θέση βολής. Οι Αζέροι που υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι κι άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 2-1 και τελικά τα κατάφεραν στο 84’ με τον Μαλινόφσκι. Η Μαρσέιγ «άγγιξε» το 3-1 έχοντας δοκάρι στο 90’ και στις καθυστερήσεις βρήκε δίχτυα με τον Παγιέτ έπειτα από γύρισμα του Ντιένγκ, αποκτώντας «καθαρό» σκορ πρόκρισης.

«Άλωσε» την Πράγα η Παρτιζάν

Σε αντίθεση με την Σλάβια, η Σπάρτα Πράγας δεν τα κατάφερε στο δικό της παιχνίδι με αντίπαλο την Παρτιζάν, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 1-0. Οι Τσέχοι είχαν τις καλύτερες στιγμές αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και η Παρτιζάν κατάφερε να σκοράρει από το… πουθενά στο 77’ με τον Μένινγκ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και «κρέμασε» τον αντίπαλο γκολκίπερ. Μάλιστα στο 84’ οι Σέρβοι είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Γιόγιτς για να κάνουν δύο τα τέρματα τους.

Πήρε προβάδισμα η Ραπίντ, «ζωντανή» η Φίτεσε

Η Ραπίντ Βιέννης κέρδισε με 2-1 την Φίτεσε στην Βιέννη αλλά το γκολ των Ολλανδών τους κρατά ζωντανούς εν όψει της ρεβάνς. Οι Βιεννέζοι προηγήθηκαν μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο με κεφαλιά του Ντράιφ, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Το γρήγορο γκολ έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους, που είχαν μεγάλες ευκαιρείς για δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 16’ με ωραία ενέργεια του Γκριλ. Η Φίτεσε που είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα της, γλίτωσε από δοκάρι στο 52’ αλλά δεκαπέντε λεπτά μετά απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Στοίκοβιτς. Οι Ολλανδοί το εκμεταλλεύτηκαν, έχοντας δοκάρι στο 67’ και μειώνοντας σε 2-1 στο 74’ με τον Οπέντα. Ο Βέλγος επιθετικός είχε τεράστια ευκαιρία στο 80’ για να ισοφαρίσει σε 2-2, με τον γκολκίπερ της Ραπίντ να κρατά το προβάδισμα για τους Αυστριακούς.

Προβάδισμα ενός γκολ για Αϊντχόβεν

Η Αϊντχόβεν επικράτησε με 1-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ολλανδία και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στους «16». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με πλασέ του Γκάκπο (11’) και είχαν ευκαιρίες κυρίως μέσω στατικών φάσεων για ένα δεύτερο γκολ, όμως το 1-0 έμεινε ως το τέλος και οι Ισραηλινοί έχουν ελπίδες για την ανατροπή στη ρεβάνς.