Τσάμπιονς Λιγκ: Ανατροπή με Μέσι η Παρί, «διπλό» με Σαλάχ η Λίβερπουλ, θρίαμβοι για Άγιαξ, Ρεάλ και Σπόρτινγκ (videos)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
20/10/2021 00:14
Σε μία «χορταστική« βραδιά στο Τσάμπιονς Λιγκ όπου σημειώθηκαν συνολικά 35 γκολ στα 8 παιχνίδια, ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ με 3-2 στην Μαδρίτη επί της Ατλέτικο αλλά και η ανατροπή της Παρί Σεν Ζερμέν επίσης με το ίδιο σκορ απέναντι στην Λειψία.

Αρχικά στα πρώτα χρονικά παιχνίδια η Μάντσεστερ Σίτι δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο Βέλγιο και επικράτησε με 5-1 της Κλαμπ Μπριζ, την ώρα που η Σπόρτινγκ πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Μπεσίκτας.

Ο Άγιαξ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ντόρτμουντ και με μία επιβλητική εμφάνιση στο Άμστερνταμ πήρε μία σπουδαία νίκη με 4-0 την στιγμή που η Ρεάλ έκανε περίπατο στο Κιέβο απέναντι στην Σαχτάρ (5-0).

Η Σερίφ Τιρασπόλ προσπάθησε να κάνει την έκπληξη και μέσα στο Μιλάνο αλλά ηττήθηκε με 3-1 από την Ίντερ, ενώ η Πόρτο έδειξε χαρακτήρα και επιβλήθηκε με 1-0 της Μίλαν στο Ντραγκάο.

1ος όμιλος: Ο Μέσι «καθάρισε» για την Παρί, περίπατος για την Σίτι στο Βέλγιο

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να προηγήθηκε με ένα γκολ του Εμπαπέ που έφυγε ταχύτητα στην αντεπίθεση στο 9' όμως δεν είχε την ίδια συνέχεια και στο 28' ο Αντρέ Σίλβα έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια ισοφάρισε. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Μουκιέλε στο 57', όμως έπειτα ανέλαβε δράση ο Μέσι και με δύο δικά του γκολ (67', 74', πεν.) έκανε την ανατροπή και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι έκανε επίδειξη δύναμης στο Βέλγιο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ την οποία και διέλυσε με 5-1. Ο Κανσέλο στο 30' μετά από ωραία πάσα του Φοντέν άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 43' ο Μαχρέζ με πέναλτι να κάνει το 2-0. Ο Γουόκερ στο 53' έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στο 67' ο Πάλμερ με το παρθενικό του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ «έγραψε» το 4-0. Η Μπριζ μείωσε με τον Βανάκεν στο 81' αλλά τρία λεπτά μετά ο Μαχρέζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

2ος όμιλος: Μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ στην Μαδρίτη, δίκαιη η επικράτηση της Πόρτο

Σε ένα ωραίο παιχνίδι στην Μαδρίτη η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Σαλάχ με μία υπέροχη προσπάθεια στο 8' άνοιξε το σκορ με την μπάλα να βρίσκει και στον Μίλνερ και πέντε λεπτά μετά ο Κεϊτά με ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Η Ατλέτικό όμως ανέβασε την απόδοση της και με δύο γκολ του Γκριεζμάν (20', 34') έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γάλλος επιθετικός όμως αποβλήθηκε στο 52' και η Λίβερπουλ με πέναλτι του Σαλάχ πήρε μία σημαντική νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι η Πόρτο ήταν καλύτερη από την Μίλαν και με ένα σουτ του Λουίς Ντίαζ στο 65' πήρε μία δίκαιη νίκη που την διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.

3ος όμιλος: Θρίαμβος του Άγιαξ επί της Ντόρτμουντ, πάρτι για την Σπόρτινγκ στην Τουρκία

Ο Άγιαξ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση απέναντι στην Ντόρτμουντ και προηγήθηκε στο 11' με αυτογκόλ του Ρόις. Έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο μέρος και στο 25' διπλασίασε τα τέρματα της με σουτ του Μπλιντ, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο Άντονι στο 57' έκανε το 3-0. Ο Αλέ στο 72' με ωραίο τελείωμα ήρθε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του απέναντι σε μία Ντόρτμουντ που απογοήτευσε.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Κόατες έφυγε με ένα σημαντικό διπλό από την Τουρκία. Ο Ουρουγουανός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 15', ο Λαρέν ισοφάρισε στο 24' αλλά τρία λεπτά μετά με πανομοιότυπο τρόπο και πάλι ο Κόατες έκανε το 2-1. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Σαράμπια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και στο 89' ο Παουλίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

4ος όμιλος: Πέρασε σαν «σίφουνας» από το Κιέβο η Ρεάλ, έκαμψε την αντίσταση της Σερίφ η Ίντερ

Η Ρεάλ μπορεί να μην εντυπωσίασε στο πρώτο μέρος απέναντι στην Σαχτάρ αλλά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα αυτογκόλ του Κριφτσόφ στο 37'. Στην επανάληψη βέβαια το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό και με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους πήρε μία εμφατική νίκη στο τέλος. Ο Βραζιλιάνος με δύο πανέμορφα γκολ (51',56') «καθάρισε» το παιχνίδι και στο 65' ο Ροντρίγκο πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Στις καθυστερήσεις ο Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ίντερ απέναντι στην μαχητική Σερίφ Τιρασπόλ προηγήθηκε με ένα ωραίο πλασέ στον αέρα του Τζέκο στο 34', οι Μολδαβοί ισοφάρισαν με ένα υπέροχο γκολ του Τιλ στο 52' όμως έξι λεπτά μετά ο Βιδάλ έκανε το 2-1. Ο Ντε Φράι ήρθε στο 67' για να κλειδώσει τη νίκη των νερατζούρι που μπήκαν σε τροχιά πρόκρισης.