Προκριματικά Μουντιάλ: Πεντάρα η Αγγλία, τεράστιο «διπλό» η Αλβανία, με Τσούμπερ η Ελβετία (video)

9/10/2021 23:51
Η Αγγλία έριξε πεντάρα στην Ανδόρα (5-0) έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, η Αλβανία πήρε «διπλό» (1-0) στην Ουγγαρία και παίζει πλέον με την Πολωνία για τον τελικό της 2ης θέσης, ενώ η Ελβετία με σκόρερ τον Τσούμπερ κέρδισε με 2-0 την Β. Ιρλανδία και «κλείδωσε» την 2η θέση ενώ απειλεί τους Ιταλούς για την πρωτιά.

Η Αγγλία έκανε περίπατο στην έδρα της Ανδόρας, παίρνοντας τη νίκη με 5-0 και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου. Τα «τρία λιοντάρια» δε συνάντησαν προβλήματα και είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ (17’ Τσίλγουελ, 40’ Σάκα, 59’ Έιμπραχαμ, 79’ Γουόρντ-Πράουζ, 86’ Γκρίλις).

Στο άλλο ματς του ομίλου, Αλβανία πήρε μεγάλο «διπλό» (1-0) στην έδρα της Ουγγαρίας και διατηρήθηκε στην 2η θέση, πίσω μόνο από Αγγλία και πάνω από Πολωνούς και Ούγγρους! Όπως και στο ματς στα Τίρανα, δήμιος των Μαγυάρων ήταν ο Μπρόχα, με τον άσο της Σαουθάμπτον να περνά στο ματς στο δεύτερο μέρος και να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 80ο λεπτό!

Οι Αλβανοί έφτασαν τους 15 βαθμούς στον όμιλο και βρίσκονται στο +1 από την 3η Πολωνία, η οποία κέρδισε με το άνετο 5-0 το αδύναμο Σαν Μαρίνο. Το σκορ άνοιξε στο 10’ ο Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ, ενώ είδηση αποτέλεσε ότι ο Λεβαντόφσκι δεν βρήκε δίχτυα παρότι ξεκίνησε βασικός. Όλα πλέον θα κριθούν στο παιχνίδι της Τρίτης ανάμεσα σε Αλβανία και Πολωνία στα Τίρανα.

Με Τσούμπερ η Ελβετία, παραμένει στο κυνήγι της Ιταλίας

Η Ελβετία επικράτησε με 2-0 της Β. Ιρλανδίας στην Γενεύη, «κλείδωσε» την 2η θέση στον όμιλο, ξεφεύγοντας με +6 από τους Βρετανούς και παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ιταλίας, όντας στο -3 αλλά με ματς λιγότερο από τους «ατζούρι».

Οι Ελβετοί απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 37’ λόγω αποβολής του Λιούις και προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ψύχραιμο τελείωμα του άσου της ΑΕΚ, Τσούμπερ. Η Β. Ιρλανδία δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στην επανάληψη και στις καθυστερήσεις ο Φάσναχτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λιθουανία επικράτησε με 3-1 της Βουλγαρίας στο Βίλνιους και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 9 ηττών που ήταν και το χειρότερο της ιστορίας της. Οι Βούλγαροι είχαν χαμένο πέναλτι στο 14’ με τον Ίλιεφ και τέσσερα λεπτά μετά η Λιθουανία πήρε αυτή το προβάδισμα με τον Λασίτσκας. Οι Βούλγαροι ισοφάρισαν στο 64’ με τον Ντεσπόντοφ αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Σέρνιχ μέσα σε δύο λεπτά (82’, 84’) διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 και πήραν τους πρώτους τους βαθμούς στον όμιλο.

Λύτρωση στο 90+4’ για Σκωτία, που βρίσκεται «αγκαλιά» με τα μπαράζ

Η Σκωτία με γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 90+4’ κέρδισε με 3-2 το Ισραήλ στο «Χάμντεν Παρκ» και έκανε μεγάλο βήμα για την 2η θέση του ομίλου της, που οδηγεί σε μπαράζ για το Μουντιάλ του Κατάρ, ξεφεύγοντας με +4 από την αντίπαλο της που βρίσκεται στην 3η θέση.

Εξαιρετικό παιχνίδι, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται μόλις στο 5’ με απευθείας φάουλ του Ζαχάβι και τους Σκωτσέζους να ισοφαρίζουν στο 29’ με ωραίο σουτ του ΜακΓκιν. Πριν κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί, το Ισραήλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, σκοράροντας με τον Νταμπούρ στο 32’ έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων. Οι Βρετανοί είχαν χαμένο πέναλτι με τον Ντάικς στο 45+1’ αλλά ο φορ της ΚΠΡ πήρε το… αίμα του πίσω στο 55’, κάνοντας το 2-2 με προβολή στον αέρα. Η Σκωτία ήταν κυρίαρχη στην επανάληψη και εν τέλει λυτρώθηκε στο 90+4’ με τον ΜακΤόμινεϊ ο οποίος σκόραρε στο 2ο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και έβαλε… φωτιά στις εξέδρες.

7x7 η Δανία, έμεινε ζωντανή η Αυστρία

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου, η Δανία συνεχίζει τη φρενήρη κούρσα της, κάνοντας το 7x7 στον όμιλο μετά τη νίκη με 4-0 επί της Μολδαβίας στο Κισινάου. Οι Σκανδιναβοί σημείωσαν και τα τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος με τους Σ. Όλσεν (23’), Κίαερ (34’ πεν.), Νόργκαρντ (39’) και Μάελε (44’), ενώ κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους και σε αυτό το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να έχουν συνολικά τέρματα 26-0!

Από την άλλη, η Αυστρία κέρδισε με το δύσκολο 2-0 τα Ν. Φερόε εκτός έδρας, χάρη στα γκολ των Λάιμερ (26’) και Σάμπιτσερ (48’) και έπιασε το Ισραήλ στην 3η θέση με 10 βαθμούς, απέχοντας 4 από την 2η Σκωτία.

Πρώτες νίκες για Ουκρανία και Βοσνία πριν το μεταξύ τους «τελικό»

Η Ουκρανία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φινλανδίας, πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο και πέρασε στην 2η θέση. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με ωραίο σουτ του Γιαρμολένκο, όμως οι Φινλανδοί απάντησαν στο 29’ με τον Πούκι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 34’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Γιάρεμτσουκ ενώ στη συνέχεια έκαναν σωστή διαχείριση. Πάντως η Φινλανδία είχε «χρυσή» ευκαιρία στο 76’ με τον Αραγιούρι, ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία για να φέρει το σκορ στα ίσα.

Η Ουκρανία με τη νίκη έφτασε τους 8 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από την 3η Βοσνία (ματς λιγότερο), η οποία νωρίτερα κέρδισε με 2-0 το Καζακστάν στο Νουρ-Σουλτάν και πήρε επίσης την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Οι Βόσνιοι, παρά τις πολλές απουσίες, ήταν καλύτεροι και πήραν το τρίποντο με δύο γκολ του Πρέβλιακ (25’, 66’). Όλα θα κριθούν στο ερχόμενο παιχνίδι με την Ουκρανία στο Κίεβο (12/10), το οποίο έχει χαρακτήρα τελικού για την 2η θέση.

Πέρασε προσωρινά πρώτη η Σερβία

Η Σερβία με γκολ του Βλάχοβιτς στο 68’ κέρδισε με 1-0 το Λουξεμβούργο εκτός έδρας, «κλείδωσε» την 2η θέση και προσπέρασε προσωρινά με +1 την Πορτογαλία στην κορυφή, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο. Στο άλλο ματς, η Ιρλανδία πέρασε με 3-0 από το Αζερμπαϊτζάν και πανηγύρισε την πρώτη της επίσημη νίκη με τον Κένι στον πάγκο της έπειτα από 1.5 χρόνο του Ιρλανδού στον πάγκο. Μια νίκη που απλώς της επιτρέπει να ξεφύγει από την τελευταία θέση του ομίλου.