Κύπελλο Ελλάδας: Ο Πανσερραϊκός απέκλεισε τον Ηρακλή στο 90+1', δύσκολες προκρίσεις για Λεβαδειακό, Ξάνθη, ΑΕΛ (videos)

6/10/2021 19:02
Ο Πανσερραϊκός με γκολ του Κορέα στο 90+1’ κέρδισε με 2-1 τον Ηρακλή και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Δύσκολες προκρίσεις για Λεβαδειακό, Ξάνθη, ΑΕΛ και Παναχαϊκή, η Νίκη άφησε εκτός τον Εργοτέλη.

Ολοκληρώθηκε η 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου σχεδόν όλα τα παιχνίδια ήταν πραγματικά ντέρμπι και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Πανσερραϊκός με γκολ του Κορέα στο 90+1’ κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Ηρακλή στις Σέρρες και πήρε την πρόκριση για την 5η φάση. Ο «Γηραιός» είχε ανοίξει το σκορ στο 67’ με κεφαλιά του Μπαστακού, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με σουτ του Ανάκογλου στο 70’. Όλα έδειχναν παράταση, ωστόσο το φαλτσαριστό σουτ του Κορέα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την πρόκριση στον Πανσερραϊκό.

Από την άλλη, ο Λεβαδειακός πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στην Καλαματά, αλλά στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και πήρε τη νίκη-πρόκριση με 2-0 χάρη στα γκολ των Τσάπρα (64') και Μουτίνιο (75').

Δύσκολη πρόκριση και για την Ξάνθη, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Προοδευτικής με σκόρερ τους Ιμπραΐμι (22′) – Μονρόζ (84′) και εκ των πολυτιμότερων τον γκολκίπερ Ίτσο, ο οποίος προχώρησε σε ορισμένες σημαντικές επεμβάσεις στο δεύτερο μέρος.

Η ΑΕΛ χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει με 2-1 (1-1 κ.δ.) τον Διαγόρα στην Ρόδο. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο 40’ με πλασέ του Μαυρία, όμως ο Διαγόρας ισοφάρισε στο 78’ με σουτ του Ραφίνια. Όλα κρίθηκαν στον έξτρα χρόνο, εκεί όπου η ΑΕΛ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Γιάκου και εν τέλει «σφράγισε» τη πρόκριση για την επόμενη φάση.Στην 5η φάση προκρίθηκε και η Παναχαϊκή μετά τη δύσκολη νίκη με 1-0 απέναντι στο Αιγάλεω. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε με την κεφαλιά του Κυβελίδη στο 74’. Μετά το γκολ, υπήρξε ρίψη κροτίδας στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα να υπάρξει μικρή διακοπή.

Σ’ ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς, η Νίκη Βόλου επικράτησε με 2-0 του Εργοτέλη στην Νεάπολη και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Βλαχομήτρο να σκοράρει στο 72’ για το 1-0 και τον Ανδρέου να «σφραγίζει» το ματς στο 90’.

Ο ΑΟ Τρικάλων με εύστοχο πέναλτι του Ριζογιάννη στο 115’ απέκλεισε με 1-0 (0-0 κ.δ.) τον ΑΟ Υπάτου.
Δύο παιχνίδια κρίθηκαν στα πέναλτι. Η Αναγέννηση Καρδίτσας απέκλεισε με 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας (0-0 κ.δ., 1-1 παρ.), ενώ ο Άγιος Νικόλαος έκανε την έκπληξη αποκλείοντας με 5-4 στην «ρωσική ρουλέτα» την Κοζάνη (1-1 κ.δ.).

Τα αποτελέσματα:

Πανσερραϊκός-Ηρακλής 2-1 (70' Ανάκογλου, 90+1' Κορέα- 67' Μπαστακός)

Λεβαδειακός-Καλαμάτα 2-0 (64' Τσάπρας, 75' Μουτίνιο)

Προοδευτική-Ξάνθη 0-2 (22' Ιμπραΐμι, 84' Μονρόζ)

Διαγόρας-ΑΕΛ 1-2 (78' Ραφίνια- 41' Mαυρίας, 97' Γιάκος πεν.) (1-1 κ.δ.)

Παναχαϊκή-Αιγάλεω 1-0 (74' Κυβελίδης)

Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 2-0 (72' Βλαχομήτρος, 90' Ανδρέου)

Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας 2-0 πεν. (0-0 κ.δ., 1-1 παρ.)

ΑΟ Υπάτου-Τρίκαλα 0-1 (115' Ριζογιάννης πεν.) (0-0 κ.δ.)

ΦΣ Κοζάνη-Άγιος Νικόλαος 4-5 πεν. (20' Ρογγότης - 42' Πυθαρούλης) (1-1 κ.δ., παρ.)