ΠΑΟΚ - Ριέκα 1-1: Γλίτωσε την ήττα κι ελπίζει για τη ρεβάνς της Κροατίας (videos)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
19/8/2021 22:55
Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στη Ριέκα όμως πήρε την ισοπαλία (1-1) στο τέλος κι ελπίζει ότι θα μπορέσει να νικήσει στην Κροατία σε μία εβδομάδα (26/8) και να πάρει εκείνος το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν απογοητευτική για ένα ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από ωραίο γκολ του Λεπενίτσα στο 33'.

Σε ολόκληρη την επανάληψη πίεσε αλλά ενώ δεν μπορούσε να σκοράρει, η λύση ήρθε από τον στόπερ των φιλοξενούμενων Γκάλεσιτς ο οποίος στο 93' διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Προβάδισμα με τον Λεπένιτσα για τη Ριέκα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε σε θέση «οδηγού». Στο 8' απείλησε με τον Ζίβκοβιτς αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από την προσπάθεια του Σέρβου εξτρέμ.

Η μεγάλη στιγμή ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 18'. Ο Τόμετσακ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που κόντραρε στο Βιεϊρίνια κι άλλαξε πορεία, με τον Πασχαλάκη να εμφανίζει εξαιρετικά αντανακλαστικά και να αποκρούει εντυπωσιακά αντίθετα από τη φορά του σώματός του.

Στο 26' ήταν η σειρά του Κούρτιτς να απειλήσει την εστία των Κροατών, με την προσπάθεια του Κούρτιτς να φεύγει έξω.

Επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν. Μετά από λάθος του Μπίσεσβαρ στη μεσαία γραμμή η μπάλα έφτασε στα πόδια του Λεπένιτσα κι αυτός με δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Σβιντέρσκι προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις να σκοράρει χωρίς να τα καταφέρει και οι γηπεδούχοι ήταν υποχρεωμένοι να ανεβάσουν την απόδοσή τους στην επανάληψη.Πίεσε αφόρητα ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη και σώθηκε στο τέλος

Με τη σέντρα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ βγήκε μαζικά στην επίθεση αναζητώντας την ισοφάριση. Η μία τελική προσπάθεια διαδεχόταν την άλλη, δίχως πάντως να υπάρχουν οι κλασικές ευκαιρίες.

Ο Κούρτιτς σούταρε στο 61' μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και είχαν «κατασκηνώσει» στα «καρέ» των αντιπάλων τους. Παρ' όλα αυτά ο χρόνος κυλούσε και δεν έβρισκαν τρόπο να ισοφαρίσουν, με τον Σβαμπ να στέλνει την μπάλα προς την εστία στο 69' αλλά ο Γκάλοβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 80' η κεφαλιά του Σβιντέρσκι έφυγε πάνω από τα δοκάρια μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ.

Οι δύο επόμενες μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ήταν στο 88' και το 89' με την άμυνα των φιλοξενούμενων και τον γκολκίπερ Πρσκαλο να μην επιτρέπουν την ισοφάριση.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Γκάλεσιτς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 κι αφήνοντας «ανοιχτούς λογαριασμούς» ενόψει της ρεβάνς στην Κροατία σε μία εβδομάδα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (31' Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς (90' Καγκάβα), Ελ Καντουρί (90' Εσίτι), Μπίσεσβαρ (72' Κούτσιας), Ζίβκοβιτς (72' Μουργκ), Σβιντέρσκι

Ριέκα (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκαλο, Βούκσεβιτς (76' Γκάλεσιτς), Γκάλοβιτς, Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ (72' Μπούσνια), Λεπίνιτσα, Πάβισιτς, Τσέριν (76' Λίμπερ), Αμπέμ, Αμπάς (89' Όμπρεγκον)