Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της 12ης ημέρας (video)

5/8/2021 19:37
Δείτε συγκεντρωμένα όλα τα στιγμιότυπα από την 12η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα καλύτερα στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών αλλά και τις κορυφαίες στιγμές σε όλα τα αθλήματα της ημέρας.

Άλμα επί κοντώ (Γ) | «Πάλεψε» αλλά έμεινε 4η η Στεφανίδη, 8η η Κυριακοπούλου

Η Κατερίνα Στεφανίδη έφτασε στην 4η θέση των Ολυμπιακών Αγώνων με άλμα στα 4,80 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει μία θέση στο βάθρο. Στην 8η θέση η Νικόλ Κυριακοπούλου, η οποία δεν κατάφερε να περάσει τα 4.70.

10 χιλιόμετρα κολύμβησης | Μεγάλη εμφάνιση από τον Κυνηγάκη, 5ος στα 10 χιλιόμετρα κολύμβησης

Ο Θανάσης Κυνηγάκης, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, τερμάτισε στην 5η θέση στα 10 χιλιόμετρα κολύμβησης με χρόνο 1:49:29.2, μόλις 55'' μετά τον χρυσό Γερμανό αντίπαλό του, πετυχαίνοντας μια πολύ μεγάλη διάκριση.

Πάλη (Γ) | Η προσπάθεια της Μαρίας Πρεβολαράκη

Η Μαρία Πρεβολαράκη δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βαλβέρδε και ηττήθηκε με 11-4.

Αγώνας πόντων omnium | Δεν τερμάτισε ο Βολικάκης

Ο Χρήστος Βολικάκης εγκατέλειψε τον αγώνα πόντων στο όμνιουμ της ποδηλασίας πίστας κι έτσι δεν τερμάτισε στο αγώνισμά του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. ο χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βρετανός, Μάθιου Γουόλς με 153 βαθμούς, το ασημένιο ο Κάμπελ Στιούαρτ με 129 βαθμούς και το χάλκινο ο Ιταλός, Έλια Βιβιάνι με 124 βαθμούς.

Μπάσκετ (Α) | Στον τελικό ΗΠΑ και Γαλλία, για το χάλκινο Αυστραλία και Σλοβενία

Οι ΗΠΑ διέλυσαν με 97-78 την Αυστραλία και προκρίθηκαν στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Γαλλία, την ομάδα που τους κέρδισε στην πρεμιέρα.

Ο άλλος συγκλονιστικός ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Γάλλους να νικούν με 90-89 την Σλοβενία χάρη σε τάπα του Μπατούμ στον Πρέπελιτς 2.5’’ πριν το φινάλε. Ο Ντόνσιτς έγραψε ιστορία καθώς έγινε μόλις ο 3ος παίκτης σε Ολυμπιακούς Αγώνες που σημειώνει triple-double (16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 18 ασίστ) μετά τον Αλεξάντερ Μπέλοφ το 1976 και τον ΛεΜπρον Τζέιμς το 2012. Παράλληλα, οι 18 ασίστ του Σλοβένου είναι οι περισσότερες που έχουν μοιραστεί ποτέ, σε αγώνα Ολυμπιακού τουρνουά.

Ο τελικός ανάμεσα σε ΗΠΑ και Γαλλία θα διεξαχθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου (7/8, 05:30). Την ίδια ημέρα (7/8) το μεσημέρι (14:00) είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο μικρός τελικός του τουρνουά, μεταξύ της Σλοβενίας και της Αυστραλίας.

Μπάσκετ (Α) | ΗΠΑ - Αυστραλία 97-78

Μπάσκετ (Α) | Γαλλία - Σλοβενία 90-89

Μπλοκ... τελικού του Μπατούμ στον Πρέπελιτς!

Το triple-double του Λούκα Ντόνσιτς

Άλμα επί κοντώ (Γ) | Χρυσή η Ναζότ με ΤΡΟΜΕΡΟ άλμα στα 4,90!

Σφαίρα (Α) | Ολυμπιακό ρεκόρ από τον «γίγαντα» Κράουζερ με βολή στα 23.30!

110μ. εμπόδια | ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή Πάρτσμεντ στο φινάλε για το Χρυσό!

Τριπλούν (Α) | Κορυφαία επίδοση στον κόσμο για τον «ιπτάμενο» Πικιάρδο!

Ο Πορτογάλος Πικιάρδο έκανε άλμα στα 17:98 μέτρα φτάνοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο αλλά και το εθνικό ρεκόρ Πορτογαλίας!

20km Βάδην (Α) | «Χρυσός» ο Ιταλός Στάνο με 1:21:05

Οι πρώτοι οκτώ της κατάταξης: 1.Μάσιμο Στάνο (Ιταλία) 1:21:05 2.Κόκι Ικέντα (Ιαπωνία) 1:21:14 3.Τοσικάζου Γιουμανίσι (Ιαπωνία) 1:21:28 4.Αλβάρο Μάρτιν (Ισπανία) 1:21:46 5.Κρίστοφερ Λϊνκε (Γερμανία) 1:21:50 6.Ντιέγκο Γκαρσία (Ισπανία) 1:21:57 7.Καϊχούα Γουάνγκ (Κίνα) 1:22:03 8.Γιουν Ζανγκ (Κίνα) 1:22:16

4Χ100 (Α) | Κάζο για τις ΗΠΑ : Στην 6η θέση & εκτός τελικού

Εκτός τελικού οι ΗΠΑ με χρόνο 38.10

Δέκαθλον 110μ εμπόδια (A) | Ολυμπιακό ρεκόρ με 13:46" ο Γουόρνερ

Ολυμπιακό ρεκόρ δεκάθλου με χρόνο 13:46" πέτυχε ο Γουόρνερ στα 110 μέτρα με εμπόδια

Βόλεϊ (Α) | Γαλλία - Αργεντινή 3-0

Βόλεϊ (Α) | Βραζιλία - Ρωσία 1-3

Μπιτς Βόλεϊ (Γ) | Ελβετία - ΗΠΑ 0-2 ΣΕΤ

Μπιτς Βόλεϊ (Γ) | Αυστραλία - Λετονία 2-0

Χάντμπολ (Α) | Γαλλία - Αίγυπτος 27-23

Πινγκ Πονγκ (Γ) | Γερμανία - Χονγκ Κονγκ 0-3

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ της Γερμανίας και του Χονγκ Κονγκ, στο πλαίσιο του μικρού τελικού.

Ποδηλασία | Επώδυνη πτώση για τη Φαν Ρίσεν : Μεταφέρθηκε με φορείο

Η Ολλανδή ποδηλάτισσα Λορίν Φαν Ρίσεν (και υποψήφια για μετάλλιο) μεταφέρθηκε με φορείο μετά από σύγκρουση σε υψηλή ταχύτητα, στην οποία συμμετείχε η Βρετανίδα Κέιτι Μάρτσαντ, στο γυναικείο Ολυμπιακό τουρνουά ποδηλασίας και συγκεκριμένα στο αγώνισμα του κέιριν. Το ατύχημα συνέβη σήμερα (5/8) κατά τη διάρκεια μιας προημιτελικής σειράς, όταν η Φαν Ρίσεν έχασε τον έλεγχο του μπροστινού τροχού της και «γλίστρησε» στην πορεία της Μάρτσαντ, για να ακολουθήσει η πτώση και των δύο στην πίστα του Izod Velodrome. Η Ολλανδή έλαβε ιατρική περίθαλψη για αρκετά λεπτά στην πίστα, προτού την τοποθετήσουν σε φορείο και την κατεβάσουν στο ιατρείο για περαιτέρω αξιολόγηση.

Skateboard (Α) | «Χρυσός» Ολυμπιονίκης ο Αυστραλός Πάλμερ

Το χρυσό μετάλλιο στο skateboard κατέκτησε ο Αυστραλός Πάλμερ με επίδοση 95.83 βαθμούς.