Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της 8ης ημέρας (video)

31/7/2021 17:39
Δείτε συγκεντρωμένα όλα τα στιγμιότυπα από την όγδοη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα καλύτερα στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών αλλά και τις κορυφαίες στιγμές σε όλα τα αθλήματα της ημέρας.

Μήκος: Στον τελικό ο Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου πέρασε στον τελικό του μήκους με άλμα στα 8,22 μέτρα, που αποτέλεσε την 2η καλύτερη προσπάθεια, πίσω μόνο από τον Κουβανό Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία, που έκανε 8.50μ.

50μ. ελεύθερο | Στον μεγάλο τελικό ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε στην 2η θέση στα ημιτελικά των 50 μέτρων με ελεύθερο και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος, έχοντας συνολικά τον 3ο χρόνο και από τις δύο σειρές.

Πόλο (Α) | Ν. Αφρική - Ελλάδα 5-28

Η Εθνική πόλο ανδρών διέλυσε με 28-5 τη Νότια Αφρική, παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου και θα παίξει για την πρωτιά την Δευτέρα (2/8, 05:30) απέναντι στις ΗΠΑ.

Άλμα επί κοντώ | Στον τελικό ο Καραλής, εκτός ο Φιλιππίδης

Άρση Βαρών: Αντίο με λυγμούς από τον Ιακωβίδη

Με δάκρυα στα μάτια, ο Θόδωρος Ιακωβίδης έκανε κατάθεση ψυχής στις τελευταίες δηλώσεις του πριν την αποχώρησή του από την άρση βαρών.

Άρση βαρών (Α) | Οι επιτυχημένες άρσεις του Θ. Ιακωβίδη:

Με το απόλυτο 3/3 (147kg, 152kg, 156kg) προκρίθηκε στην επόμενη φάση του αρασέ ο Θεόδωρος Ιακωβίδης.

Άρση βαρών (Α) | Οι προσπάθειες του Θ. Ιακωβίδη στο επολέ-ζετέ

Δεν μπόρεσε να σηκώσει τα 191kg και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Θοδωρής Ιακωβίδης. Είχαν προηγηθεί τα επιτυχημένα σηκώματα σε 175kg και 182kg.

100μ. εμπόδια | Τραυματίστηκε στην εκκίνηση η Πεσιρίδου: «Ένιωσα ένα κρακ, δε μπορεί να έπαθα κράμπα ξαφνικά»

Άτυχη στιγμή για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια καθώς τραυματίστηκε στην εκκίνηση πριν το πρώτο εμπόδιο και έμεινε εκτός

Δισκοβολία: Εκτός τελικού η Αναγνωστοπούλου

Εκτός τελικού της δισκοβολίας γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο έμεινε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου. Με καλύτερη βολή στα 59.18μ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατετάγη 7η στον 1ο προκριματικό γκρουπ και 19η στο σύνολο, γεγονός που δεν της επέτρεψε να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Μπάσκετ (Α) | ΗΠΑ - Τσεχία : 119-84, έγραψε ιστορία ο Ντουράντ

Οι ΗΠΑ προκρίθηκαν στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, διαλύοντας με 119-84 την Τσεχία, έχοντας 81% ποσοστό στα δίποντα (25/31) και 48% στα τρίποντα (20/42). Ιστορικό βράδυ για τον Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ των ΗΠΑ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, προσπερνώντας τον Καρμέλο Άντονι.

Ποδόσφαιρο (Α) | Πήρε το θρίλερ η Ισπανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Ισπανία κέρδισε με 5-2 την Ακτή Ελεφαντοστού στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά. Βέβαια οι «φούριας ρόχας» «φλέρταραν» με τον αποκλεισμό, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο 90+1’ αλλά ισοφάρισαν σε 2-2 στο 90+3’ με τον Μιρ, ο οποίος πέτυχε άλλα δύο γκολ στην παράταση, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ.

Στους «4» οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν την Ιαπωνία, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι την Νέα Ζηλανδία (4-2, 0-0 κ.δ. & παρ.). Από την άλλη, η Βραζιλία νίκησε με 1-0 την Αίγυπτο και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα παίξει με το Μεξικό, το οποίο κέρδισε με 6-3 την Ν. Κορέα.

Τένις (Α) | Ο Καρένιο Μπούστα το χάλκινο μετάλλιο, 2-1 σετ τον Τζόκοβιτς!

Ο Ισπανός Πάμπλο Καρένιο Μπούστα νίκησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 6-4, 6-7 (6), 6-3 στον μικρό τελικό του τένις και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιου.

Ο Σέρβος τενίστας αποχωρεί χωρίς μετάλλιο από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού αυτός και η Νίνα Στογιάνοβιτς αποσύρθηκαν από τον μικρό τελικό στο διπλό μικτό και η Ασλεϊ Μπάρτι με τον Τζον Πιρς κατέκτησαν άνευ αγώνα το χάλκινο μετάλλιο.

Τένις (Γ) | Το χρυσό στην Μπέντσιτς, το χάλκινο στην Σβιτολίνα

H ελβετίδα Μπελίντα Μπέντσιτς επικράτησε με 7-5, 2-6, 6-3 της Μαρκέτα Βοντρούσοβα στον τελικό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην ουκρανή Ελίνα Σβιτολίνα. Η αθλήτρια που απέκλεισε την Μαρία Σάκκαρη στον 3ο γύρο, νίκησε την με 1-6, 7-6 (5), 6-4 την Έλανα Ριμπάκινα από το Καζακστάν. μετά από συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε 2.5 ώρες.

Στίβος 100m τελικός (Γ) | Μεγάλη νικήτρια η Τόμσον, θρίαμβος για τη Τζαμάικα με 3/3 μετάλλια

Η Ιλέιν Τόμπσον-Έρα από τη Τζαμάικα κατέκτησε το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο Ολυμπιακό ρεκόρ στον τελικό των 100 μέτρων Γυναικών με χρόνο 10.61. Παράλληλα, ο χρόνος της είναι πλέον ο δεύτερος καλύτερος στην ιστορία, πίσω από το παγκόσμιο ρεκόρ της Γκρίφιθ Τζόινερ (10.49) στην Ιντιανάπολις (1988).

Στο βάθρο ανέβηκαν και οι άλλες δύο Τζαμαικανές. Δεύτερη τερμάτισε η Φρέιζερ – Πράις με χρόνο 10.74 και Τρίτη η Σερίκα Τζάκσον με 10.76. Τέταρτη, όπως και στο Ρίο η Τα Λου από την Ακτή Ελεφαντοστού με 10.91.

Στίβος 4X400 μεικτό | Χρυσή η Πολωνία στον ιστορικό πρώτο τελικό

Η Πολωνία ήταν η θριαμβεύτρια στα 4x400 μέτρα μεικτού, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3:09.87, που αποτελεί και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, αφού είναι η πρώτη φορά που διεξάγεται το συγκεκριμένο αγώνισμα σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μήκος (Α) | Ετσεβαρία, ο μεγάλος αντίπαλος του Τεντόγλου

Ο Κουβάνος Ετσεβαρία έδειξε με την μία τις προθέσεις του, περνώντας με την καλύτερη επίδοση στον τελικό, αφού στην πρώτη του προσπάθησε έκανε άλμα στα 8.50μ.

Μήκος (Α) | Η τρομερή προσπάθεια του Γκέιλ με χτυπημένο πόδι

Ο Τζαμαϊκανος αθλητής του μήκους, Γκέιλ αν και τραυματίας στο γόνατο έκανε άλλη μία προσπάθεια και με τα 8.14 μέτρα που έπιασε «έκλεισε» θέση στον τελικό.

Άλμα επί κοντώ (Α) | Άνετα στον τελικό ο Ντουπλάντις, εκτός ο

Δεν μπορούσε να χάσει την πρόκριση ο σπουδαίος Σουηδός στο άλμα επί κοντώ, που πέρασε με άνεση τα 5.75 και προκρίθηκε στον τελικό.

Μετά τις τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5.50μ. ο σπουδαίος Πολωνός αθλητής αποχώρησε

400μ. εμπόδια | Με άνεση στη πρώτη θέση η ΜακΛάφλιν

Μπάσκετ (A) | Ιταλία - Νιγηρία 80-71

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Νικολά Μένιον, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ιταλία κατάφερε να πάρει τη πρόκριση για τα προημιτελικά. Πολλές ανατροπές, μεγάλα σουτ για τις δύο ομάδες και 2 καλές άμυνες των Ιταλών δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκριναν το παιχνίδι

Μπάσκετ (Α) | Αυστραλία - Γερμανία : 89-76

Πόλο (Α) | ΗΠΑ - Ουγγαρία 8-11

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ουγγαρία και ΗΠΑ, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Ολυμπιακού τουρνουά του πόλο. Οι ΗΠΑ είναι η επόμενη αντίπαλος της Ελλάδας.

Κολύμβηση | Παγκόσμιο ρεκόρ για τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Ντρέσελ με 49.45

Τρίτος διαδοχικός τίτλος για τη Λεντέκι στα 800m ελεύθερο

Η απόλυτη κυρίαρχος στην ιστορία του αγωνίσματος, Κάθλιν Λεντέκι δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης ούτε φέτος.

4Χ100 μικτό | Μ. Βρετανία : Χρυσό και με Παγκόσμιο Ρεκόρ!

Οι Βρετανοί έκαναν φοβερό Παγκόσμιο ρεκόρ με 3:37.58, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κίνα με 3:38.86 και στην τρίτη την Αυστραλία με 3:38.95.

Ύπτιο 200m (Γ) | Υπέροχη αθλητική στιγμή για την Αυστραλία

Η Κέιλι Μακντάουν (πρώτη στα 200m Ύπτιο) κάλεσε στο βάθρο την συμπατριώτισσά της και τρίτη στο σχετικό αγώνισμα Έμιλη Σίμπομ, για να είναι αγκαλιά όταν ακούν τον εθνικό ύμνο της Αυστραλίας. Στο βίντεο περιλαμβάνονται και τα τελευταία 50 μέτρα της κούρσας τους.