Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της 7ης ημέρας (video)

30/7/2021 17:38
Δείτε συγκεντρωμένα όλα τα στιγμιότυπα από την έβδομη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα καλύτερα στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών αλλά και τις κορυφαίες στιγμές σε όλα τα αθλήματα της ημέρας.

Κωπηλασία: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Στέφανος Ντούσκος

Η Ελλάδα πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρώτου χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς ο Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε πρώτος στον τελικό του μονού σκιφ, πετυχαίνοντας παράλληλα ολυμπιακό ρεκόρ με χρόνο 6.40.45.

Σκοποβολή (Γ) | 6η η Κορακάκη στα 25μ. Πιστόλι

Η Άννα Κορακάκη δεν κατάφερε να επαναλάβει τον θρίαμβο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 και τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού στα 25μ. σπορ πιστόλι, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

50m ελεύθερο Ανδρών | Άνετη πρόκριση για τον Κ. Γκολομέεβ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ προκρίθηκε στα ημιτελικά των 50 μέτρων ελεύθερης κολύμβησης με χρόνο 21:66

Στίβος τριπλούν (Γ) | Εκτός τελικού η Παπαχρήστου

Παρακολουθείστε όλες οι προσπάθειες της Βούλας Παπαχρήστου

Κολύμβηση 4X100 μεικτό | Εκτός τελικού η Ελλάδα

Δεν τα κατάφερε η ελληνική ομάδα στα 4X100 μεικτό, καθώς με χρόνο 3:36.28 έμεινε εκτός τελικού.

Κωπηλασία Γυναικών | 10η η Κυρίδου στο μονό σκιφ

Στους πρώτους της Ολυμπιακούς Αγώνες, η Αννέτα Κυρίδου κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση του μικρού τελικού και συνολικά στην 10η του μονού σκιφ γυναικών.

100m Γυναικών | Άνοιξε τον ελληνικό "χορό" η Σπανουδάκη

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη έκανε την αρχή για την ελληνική αποστολή του στίβου, τερματίζοντας 5η στην σειρά της με χρόνο 11.45".

Ιστιοπλοϊα (Γ) | Ο τερματισμός της Β. Καραχάλιου

Η Βασιλεία Καραχάλιου τερμάτισε στην 8η θέση και προκρίθηκε στον τελικό.

Όλα τα νέα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τένις (Α) Ημιτελικά | Τζόκοβιτς - Ζβέρεφ 1-2

Οι καλύτερες στιγμές του ημιτελικού μεταξύ του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Αλεξάντερ Ζβέρεφ, με τον Γερμανό να αφήνει εκτός τελικό τον Σέρβο.

Τένις (Α) Ημιτελικά | Χατσάνοφ - Καρένο Μπούστα : 2-0

Ο Ρώσος τενίστας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, εξασφάλισε το Ολυμπιακό μετάλλιο και θα αντιμετωπίσει τον Ζβέρεφ για το χρυσό μετάλλιο.

Βόλεϊ Ανδρών | Βραζιλία - Αμερική 3-1

Βόλεϊ (Α) | Ρωσία - Γαλλία 1-3

Η Γαλλία πέτυχε τεράστια νίκη απέναντι στη Ρωσία με 1-3 σετ.

100m Γυναικών | Εντυπωσιακή Τα Λου, προκρίθηκε με ρεκόρ Αφρικής

Πινγκ Πονγκ (Α) | Το χρυσό μετάλλιο ο Μα Λονγκ

Στον τελικό του πινγκ πονγκ ανδρών ο Μα Λονγκ ήταν ο μεγάλος νικητής, αφού επικράτησε με 4-2 του συμπατριώτη του Φαν Ζεντόνγκ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ποδόσφαιρο (Γ) | Συγκλονιστική πρόκριση των ΗΠΑ επί της Ολλανδίας στα πέναλτι

Η Ολυμπιακή ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών των ΗΠΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον προημιτελικό «θρίλερ» του «Yokohama Stadium», επικρατώντας της Ολλανδίας με 4-2 στα πέναλτι, καθώς τόσο η κανονική διάρκεια, όσο και η παράταση είχαν λήξει 2-2.

200m Πρόσθιο Γυναικών | Έγραψε ιστορία και... τρελάθηκε η Σκουνμάκερ!

Η αθλήτρια από την Νότια Αφρική έγινε η πρώτη στην ιστορία που κατεβαίνει κάτω από 2'19'' στα 200m του αγωνίσματος της και η στιγμή που το συνειδητοποιεί δεν περιγράφεται με λόγια!

200m Ύπτιο Ανδρών | Κυρίαρχος και... νταμπλούχος ο Ρίλοφ

Μετά τα 100m, ο Εβγένι Ρίλοφ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 200, κάνοντας μάλιστα και Ολυμπιακό ρεκόρ.

100m Ελεύθερο Γυναικών | Χρυσή η ΜακΚίον, εκτός βάθρου η Σέστρεμ

Διπλό βάθρο για την Αυστραλία στο Ελεύθερο Γυναικών, με την ΜακΚίον στην κορυφή και την Κάμπελ τρίτη. Δεύτερη η Χάουγκι, εκτός μεταλλίων η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Σάρα Σέστρεμ!

200m Μικτή Ατομική Ανδρών | Τρομερή μάχη με νικητή τον Ουάνγκ

Ο Κινέζος έκανε ρεκόρ Ασίας και κράτησε πίσω του τον Σκοτ, ενώ ο Ελβετός Ντεσπλανσέ συμπλήρωσε το βάθρο.

Χάντμπολ (Α) | Αργεντινή - Βραζιλία 23-25

Η Βραζιλία έπειτα από 3 συνεχόμενες ήττες πέτυχε την πρώτη της νίκη με 25-23 επί της Αργεντινής.

Χάντμπολ (Α) | Γαλλία - Ισπανία 37-31

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ της Γαλλίας και της Ισπανίας.

Beach Volley (Γ) | ΗΠΑ - Ολλανδία 2-1

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ της Αμερικής και της Ολλανδίας.