Ολυμπιακοί Αγώνες: Πήρε άτυπη ρεβάνς και πρόκριση στους «16» ο Τσιτσιπάς (videos)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
27/7/2021 07:37
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ τον Φράνσις Τιάφο και προκρίθηκε στη φάση των «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Για να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά θα πρέπει να κάμψει την αντίσταση του Γάλλου Ούγκο Ουμπέρ (28/7).

Με αυτόν τον τρόπο ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε μία άτυπη εκδίκηση από τον Αμερικανό αντίπαλό του για τον αποκλεισμό στον πρώτο γύρο του «Γουίμπλεντον» πριν από περίπου ένα μήνα.

Ο 22χρονος τενίστας πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, κάνοντας από νωρίς το μπρέικ. Στη συνέχεια απλώς υπερασπίστηκε το σερβίς του και δεν αντιμετώπισε σημαντικές δυσκολίες.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Ο Τσιτσιπάς έκανε ξανά μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Κρατώντας το σερβίς του έφτασε στο 6-4 κι έκλεισε το ματς δίχως απρόοπτα και χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα.