Κύπελλο Ιταλίας: Δια... ποδός Βούτσινιτς στα ημιτελικά η Γιουβέντους

10/1/2013 01:05
Χάρη στο γκολ του Βούτσινιτς στο 96’, η Γιουβέντους πήρε την μεγάλη νίκη με 2-1 απέναντι στη Μίλαν «σφραγίζοντας» ταυτόχρονα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίσει την Νάπολι.

Η Μίλαν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ελ Σααραουί να κάνει το 0-1 στο 6ο λεπτό ύστερα από όμορφη συνεργασία των «ροσονέρι», ωστόσο ο Τζιοβίνκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 12’, ισοφάρισε σχεδόν άμεσα για την Γιουβέντους, με το γήπεδο να… παίρνει φωτιά. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ήταν οριακά καλύτεροι, ωστόσο και οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα.

Τελικώς το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Βούτσινιτς να «λυτρώνει» την ομάδα του στο 96’, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Νιάνγκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και η Γιουβέντους ήταν αυτή που προκρίθηκε στους «4».