Σέριε Α: Με το δεξί Νάπολι, Ίντερ, Λάτσιο και Ρόμα!

26/8/2013 02:45
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Νάπολι, η οποία επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια, ενώ από την άλλη η Ίντερ κέρδισε με 2-0 την Τζένοα. Με νίκη ξεκίνησαν επίσης Λάτσιο και Ρόμα.

Στο επίσημο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ, η Νάπολι επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια με πρωταγωνιστή τον Μάρεκ Χάμσικ.

Ο Σλοβάκος άσος σημείωσε δύο γκολ (45+2’ ,63’) ενώ ανάλαβε και δημιουργικό ρόλο παίζοντας πίσω από τον επιθετικό στο 4-2-3-1 του Ισπανού τεχνικού. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Χοσέ Καγεχόν στο 32’, ανοίγοντας λογαριασμό με τους «παρτενοπέι», ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 6ο λεπτό.

Σε όλη την αναμέτρηση έπαιξε για λογαριασμό της Μπολόνια ο Παναγιώτης Κονέ, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Με το δεξί Ίντερ και... Ματσάρι στο «αντίο» του Στάνκοβιτς

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της και η Ίντερ η οποία επικράτησε με 2-0 της Τζένοα στο ντεμπούτο του Βάλτερ Ματσάρι.

Οι «νερατζούρι» ήταν ανώτεροι και είχαν καλές στιγμές καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και εν τέλει πήραν τη νίκη με σκόρερ τους Γιούτο Ναγκατόμο στο 75' και Ροντρίγκο Παλάσιο στο 90+2'.

Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί πως ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς είπε «αντίο» στην Ίντερ μετά από 10 χρόνια προσφοράς στον σύλλογο και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο στις εξέδρες.

Νίκες για Λάτσιο, Ρόμα

Νίκη και για την Λάτσιο, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στο Ολίμπικο.

Οι κυπελλούχοι Ιταλίας πήραν νωρίς προβάδισμα χάρη στα τέρματα των Ερνάνες (13’) και Καντρέβα (16’ πεν.), με την Ουντινέζε να μειώνει απλώς στο 61’ με τον Μουριέλ.

Από την άλλη, νίκη και για την Ρόμα η οποία έχοντας τον Βασίλη Τοροσίδη στον πάγκο, επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Λιβόρνο.

Σκόρερ για τους «τζιαλορόσι» οι Ντε Ρόσι (65’) και Φλορέντζι (67’) , με τον Γκρέκο από πλευράς Λιβόρνο να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά του αγώνα.

Ντεμπούτο έκαναν οι Μπενατιά, Μάικον και Ζερβίνιο, με τον τελευταίο να περνάει ως αλλαγή αντί του Μποριέλο στο 59’.