Σέριε Α: Έδωσε τη λύση ο Τέβες

24/8/2013 23:56
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια στη Γένοβα χάρη στο τέρμα του Κάρλος Τέβες στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπορεί πέρσι η Γιουβέντους να έχασε και στα δύο παιχνίδια από την Σαμπντόρια, ωστόσο φέτος έχοντας τον Κάρλος Τέβες στην σύνθεση της τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με τον Αργεντινό άσο να σκοράρει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 58’ λεπτό, δίνοντας μια σπουδαία νίκη στη «Γηραιά Κυρία».

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να βρίσκει ρυθμό στην επανάληψη και ύστερα από πάσα του Πογκμπά, ο Τέβες διαμόρφωσε το τελικό 1-0 και άνοιξε λογαριασμό από νωρίς στη φετινή Σέριε Α.

Να σημειωθεί πως η Σαμπντόρια τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καστελίνι στο 90’.

Νωρίτερα η Μίλαν έπεσε θύμα έκπληξης στην πρεμιέρα, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ελλάς Βερόνα του Βαγγέλη Μόρα .