Πρέμιερ Λιγκ: Με το δεξί Τσέλσι και Μουρίνιο

18/8/2013 20:01
Με νίκη άνοιξε το 2ο κύκλο του στην Τσέλσι ο Ζοζέ Μουρίνιο, με τους «μπλε» του Λονδίνου να επικρατούν με 2-0 της Χαλ στο «Στάμφορντ Μπρίτζ» και να μπαίνουν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Παίζοντας εντυπωσιακά για ένα ημίχρονο, η Τσέλσι μετέτρεψε σε έναν ρόλο την αναμέτρηση με την νεοφώτιστη Χαλ, και πήρε εύκολα τη νίκη με 2-0, χάρη στα τέρματα των Οσκάρ (13’) και Λάμπαρντ(25’).

Μάλιστα ο δεύτερος έχασε πέναλτι στο 6ο λεπτό, με τον ΜακΓκρέγκορ να αποκρούει, ωστόσο ο Άγγλος χαφ διόρθωσε την κατάσταση λίγο αργότερα, σκοράροντας ένα εντυπωσιακό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα.

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο οι οποίοι έφτασαν κοντά και σε ένα 3ο γκολ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, παρουσίασαν αρκετά καινούργια στοιχεία σε σχέση με την περασμένη σεζόν, ωστόσο στην επανάληψη πάτησαν… φρένο και έδωσαν χώρους στην Χαλ η οποία όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά.

Αξίζει να σημειωθεί πως το σύστημα τεχνολογίας γραμμής χρειάστηκε να «επέμβει» για πρώτη φορά στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς έδειξε πως η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος της Χαλ έπειτα από κεφαλιά του Ιβάνοβιτς στη λήξη του πρώτου μέρους...λέγοντας «όχι» σε ένα 3ο γκολ της Τσέλσι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο

Λίβερπουλ - Στόουκ 1-0 (37' Στάριτζ)

Άρσεναλ - Άστον Βίλα 1-3 (6' Ζιρού / 22', 61' πέν. Μπεντέκε, 85' Λούνα)

Νόριτς - Έβερτον 2-2 (51' Γουιτάκερ, 71' Φαν Βολφσβίνκελ / 61' Μπάρκλεϊ, 65' Κόουλμαν)

Σάντερλαντ - Φούλαμ 0-1 (52' Κασάμι)

Γουέστ Μπρομ - Σαουθάμπτον 0-1 (90' πέν. Λάμπερτ)

Γουέστ Χαμ - Κάρντιφ 2-0 (13' Κόουλ, 76' Νόλαν)

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (83' Μπονί / 34', 72' Φαν Πέρσι, 36', 90+2' Γουέλμπεκ)