Σαμπιονά: Με το... δεξί Μαρσέιγ και Σεντ Ετιέν

12/8/2013 00:26
Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Μαρσέιγ η οποία επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Γκινγκάμπ, με τον Ντιμιτρί Παγέ να σκοράρει δύο γκολ στο ντεμπούτο του. Νίκη με Μπραντάο για Σεντ Ετιέν.

Με τον Ντιμιτρί Παγέ να κλέβει τις εντυπώσεις στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μαρσέιγ, η Ολιμπίκ «καθάρισε» νωρίς απέναντι στην Γκινγκάμπ, καθώς σημείωσε τρία γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτού!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Ζινιάκ, για να αναλάβει δράση ο Παγέ ο οποίος στο 4΄ έκανε το 2-0 ενώ ο ίδιος στο 18’ «σφράγισε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Ελί Μπο πάτησε… φρένο και η Γκινγκάμπ δημιούργησε ευκαιρίες για ένα γκολ, το οποίο και πέτυχε εν τέλει στο 74’, με τον Γιαταμπαρέ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Σεντ Ετιέν πήρε «διπλό» στην έδρα της Αζάξιο με το τελικό 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από τις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη σε γκολ του βραζιλιάνου Μπραντάο στο 34ο λεπτό.