Σαμπιονά: Νίκη με Φαλκάο για Μονακό, τεσσάρα η Λιόν

10/8/2013 23:55
Με νίκη συνδύασε την επιστροφή της στο Σαμπιονά η Μονακό, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μπορντό με 2-0, με τον Φαλκάο να ανοίγει λογαριασμό πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης. Τεσσάρα για Λιόν απέναντι στη Νις, με το δεξί και η Λιλ.

Ποδαρικό με νίκη έκανε στο Σαμπιονά η Μονακό, η οποία με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε εκτός έδρας της Μπορντό με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 82’ ο Ριβιερέ, ενώ στο 87’ ο Φαλκάο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ανοίγοντας λογαριασμό με την νέα του ομάδα.

Από την άλλη, εντυπωσιακή νίκη πανηγύρισε στην πρεμιέρα η Λιόν η οποία επικράτησε της Νις με 4-0 δείχνοντας πως έχει λύσεις στο σκοράρισμα και χωρίς τον Λισάντρο Λόπες.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λακαζέτ (14’, 55’) ενώ οι Γκρενιέ (55’) και Γκουρκίφ (90+2’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της και η Λιλ η οποία με γκολ του Ορίγκι στο 13’ επικράτησε της Λοριάν με 1-0, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκασαμά στο 83'.

Στα άλλα παιχνίδια, εντυπωσιακή νίκη για Βαλενσιέν η οποία επικράτησε της Τουλούζ με 3-0, ενώ τους τρεις βαθμούς πήρε και η Ρεν κερδίζοντας εντός έδρας την Ρέμς με 2-1 χάρη στο γκολ του Έρντινκ στο 85ο λεπτό.

Από την άλλη, η Ναντ κέρδισε με 2-0 τη Μπαστιά, ενώ Εβιάν και Σοσό μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίες μετά το τελικό 1-1 στο Παρκ ντε Σπόρτς.