Προκριματικά Μουντιάλ: 10x10 και ρεκόρ η Γερμανία, στα μπαράζ η Β. Ιρλανδία

9/10/2017 00:30
Η Γερμανία ισοπέδωσε με 5-1 το Αζερμπαϊτζάν και πάει στα τελικά του Μουντιάλ μετρώντας δέκα νίκες σε ισάριθμα ματς στην προκριματική φάση. Στα μπαράζ παρά την ήττα στη Νορβηγία η Β. Ιρλανδία.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Γερμανία το εντός έδρας παιχνίδι με το Αζερμπαϊτζάν. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πήραν εμφατική νίκη με 5-1 και έκαναν το 10x10 στον όμιλο τους. Μάλιστα τα 43 γκολ που σημείωσαν στην προκριματική φάση είναι νέο ρεκόρ παραγωγικότητας, όπως και το +39 στη διαφορά τερμάτων. Επίσης, τα «πάντσερ» μετρούν 16 σερί νίκες σε προκριματική φάση Μουντιάλ, επίδοση ρεκόρ σ’ όλες τις ζώνες.

Ο Γκορέτσκα με τρομερό τακουνάκι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, όμως το Αζερμπαϊτζάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 34’ χάρη σε γκολ του Σειντάνεφ. Στην επανάληψη η Γερμανία πάτησε… γκάζι και πήραν εμφατική νίκη χάρη στα γκολ των Βάγκνερ (54’), Ρούντιγκερ (64’), Γκορέτσκα (66’) και Τσαν (81’).

Στο άλλο ματς, η Β. Ιρλανδία ηττήθηκε με 1-0 από την Νορβηγία στο Όσλο, ωστόσο είχε εξασφαλίσει μαθηματικά την 2η θέση και θα δώσει το «παρών» στα μπαράζ.

Στα αξιοσημείωτα πως στο 90+3’ ο επόπτης ακύρωσε λανθασμένα για οφσάιντ το γκολ του Σόντερλουντ, το οποίο θα έδινε στην Νορβηγία τη νίκη με 2-0. Υπενθυμίζεται πως ένα από τα σενάρια που χρειάζονταν η Ελλάδα για να μπει στα μπαράζ ως καλύτερη δεύτερη ήταν η νίκη των Νορβηγών με διαφορά δύο τερμάτων! Παρόλα αυτά, η «γαλανόλευκη» θα παίξει στα μπαράζ, εφόσον φυσικά κερδίσει το Γιβραλτάρ, μετά την ισοπαλία της Σλοβενίας με την Σκωτία στη Λιουμπλιάνα.