Θετική εμφάνιση και νίκη για ΠΑΟΚ

10/7/2013 22:10
Νικηφόρο ήταν το δεύτερο φιλικό του ΠΑΟΚ επί αυστριακού εδάφους, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί της Κοπεγχάγης με 2-0 χάρη στα τέρματα των Λίαμ Λόρενς και Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Θετικά στοιχεία έδειξε και στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι ο ΠΑΟΚ του Χουμπ Στέφενς, με τον Ολλανδό τεχνικό να χρησιμοποιεί δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, μία προσαρμοσμένη στο 4-2-3-1 και μία στο 4-4-2.

Μάλιστα, το δεύτερο σύστημα που χρησιμοποίησε ο Ολλανδός τεχνικός στο δεύτερο μέρος απέδωσε καρπούς, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ παράλληλα κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες και να πετύχει τα γκολ της νίκης, με τον Λόρενς να ανοίγει το σκορ στο 71’, ενώ ο Σαλπιγγίδης στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι δύο ενδεκάδες του ΠΑΟΚ:

1ο ημίχρονο: Γιακουμής, Σκόνδρας, Λίνο, Λόπεθ, Κατσικάς, Τζανδάρης, Κάτσε, Βούκιτς, Ολίσε, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης

2ο ημίχρονο: Χακόμπο, Κίτσιου, Λάζαρ, Τζιόλης, Πόποβιτς, Βίτορ, Κατσουράνης, Ποζατζίδης, Λόρενς, Γιάννου, Σαλπιγγίδης