Ερεντιβίζιε: Πήρε το ντέρμπι ο Άγιαξ

20/1/2013 18:06
Με 2 γκολ του 18χρονου Φίσερ και άλλο ένα του Κριστιάν Έριξεν, ο Άγιαξ πήρε την νίκη με 3-0 στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην Φέγενοορντ, «πιάνοντας» στην δεύτερη θέση την Αιντχόβεν.

Το παιχνίδι άρχισε εντυπωσιακά για τους γηπεδούχους, αφού ο Φίσερ μόλις στο 7ο λεπτό έκανε το 1-0 για τον «Άιαντα», με τον ίδιο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Έριξεν ο οποίος έκανε το 3-0 στο 62’, χτίζοντας ισχυρές βάσεις για την νίκη του Άγιαξ. Παρόλα αυτά, δύο λεπτά μετά ο Ρικάρντο φαν Ράιν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι για την Φέγενοορντ.

Ωστόσο ο Φερμίρ απόκρουσε την εκτέλεση του Ίμερς, αποτρέποντας τους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο σκορ. Στα υπόλοιπα λεπτά παρότι ο Άγιαξ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να ανταπεξέλθει, φεύγοντας τελικώς με την νίκη, όπου τον έφερε σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Τβέντε η οποία προηγείται στην βαθμολογία με 41 βαθμούς έναντι 40.