Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Στα ημιτελικά με Τζιοβίνκο η Ιταλία

20/6/2013 03:09
Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών εξασφάλισε η Ιταλία η οποία επικράτησε σε παιχνίδι – θρίλερ της Ιαπωνίας με 4-3, χάρη σε τέρμα του Τζιοβίνκο στο 86’.

Οι «ατζούρι» βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από τους Ιάπωνες του Ιταλού Αλμπέρτο Τζακερόνι, οι οποίοι είχαν προηγηθεί χάρη σε τέρματα των Χόντα (21’ πεν.) και Καγκάβα (33’). Ωστόσο οι δευτεραθλητές Ευρώπης κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και να πάρουν τελικά την νίκη με το εντυπωσιακό 4-3.

Αρχικά ο Ντε Ρόσι με γκολ στο 41’ μείωσε σε 2-1, ενώ στο δεύτερο μέρος το αυτογκόλ του Ουτσίντα της Σάλκε στο 50ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μπαλοτέλι ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ,έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Ιταλούς.

Ο Οκαζάκι στο 69’ έκανε το 3-3, δίνοντας ελπίδες στην Ιαπωνία για νίκη, ωστόσο αυτές αποδείχθηκαν… φρούδες, καθώς ο Τζιοβίνκο με γκολ στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 υπέρ των Ιταλών.

Έτσι με αυτή τη νίκη η Ιταλία «έπιασε» με 6 βαθμούς την Βραζιλία στον 1ο όμιλο και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν για την 1η θέση στο μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική.

Από την άλλη, Ιαπωνία και Μεξικό μετρούν 2 ήττες σε ισάριθμα ματς και πλέον δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά.