Κύπελλο Γαλλίας: Κυπελλούχος με γκολ στο 89' η Μπορντό!

1/6/2013 00:03
Με γκολ του Ντιαμπατέ στο 89’, η Μπορντό επικράτησε στον τελικό της Εβιάν με 3-2 και στέφθηκε κυπελλούχος Γαλλίας για 4η φορά στην ιστορία της.

Μετά από 26 χρόνια, οι Γιορνδίνοι κατέκτησαν ξανά το Κύπελλο Γαλλίας, επικρατώντας της πρωτάρας Εβιάν με σκορ 3-2. «Ήρωας» για τους νικητές ο Σεΐκ Ντιαμπατέ, ο οποίος με γκολ στο 89ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας έτσι το Κύπελλο στη Μπορντό.

Ο ίδιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 39’, ωστόσο η Εβιάν κατάφερε να απαντήσει στο 51’ με τον Σαγκμπό. Δύο λεπτά μετά ο Σαϊβέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μπορντό, ωστόσο ο Τζετζέ ισοφάρισε σε 2-2 στο 70’.

Ωστόσο ο Ντιαμπατέ ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 48’, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 89’ και επέτρεψε στην ομάδα του να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου για 4η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το μακρινό 1987.