Κύπελλο Πορτογαλίας: Έχασε και το κύπελλο η Μπενφίκα!

27/5/2013 00:48
Εφιαλτική χρονιά για τη Μπενφίκα, η οποία μετά το πρωτάθλημα και το Γιουρόπα Λιγκ, έχασε σε δύο λεπτά και το Κύπελλο Πορτογαλίας, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Γκιμαράες.

Οι «αετοί» μετά το πρωτάθλημα και το Γιουρόπα Λιγκ που έχασαν κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά κόντρα σε Πόρτο και Τσέλσι, δεν κατάφεραν να βρουν παρηγοριά ούτε στο Κύπελλο, μένοντας χωρίς τίτλο στο φινάλε της σεζόν. Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με γκολ του Γκαιτάν στο 30’, ωστόσο για ακόμα μια φορά… ήρθαν τα πάνω κάτω.

Συγκεκριμένα στο 80’ ο Σουντανί ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρικάρντο ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γκιμαράες, η οποία στέφθηκε Κυπελλούχος Πορτογαλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, μετά από 5 χαμένους τελικούς.

Μάλιστα στο τέλος του αγώνα, ο Όσκαρ Καρντόσο έσπρωξε και επιτέθηκε φραστικά στον Ζεσούς, με τον Λουϊζάο στη συνέχεια να παρεμβαίνει, ηρεμώντας τα πνεύματα.